Preskočiť na obsah

Roma Spirit vstupuje do jubilejného 15. ročníka

Ktoré inšpiratívne príbehy a aktivity osobností a organizácií, ktoré šíria rešpekt, ľudskosť a pomáhajú riešiť aj tie najpálčivejšie výzvy v našej spoločnosti získajú ocenenie Roma Spirit 2023? Rozhodne široká verejnosť, ktorá má opäť jedinečnú možnosť sa na prestížne ocenenie nominovať!

Už deväťdesiat laureátov si za ostatné roky vyslúžilo verejné poďakovanie a ocenenie za ich prácu a aktivity, ocenenie Roma Spirit. O tom, kto si odnesie ocenenie v pätnástom ročníku, môže už od dnes rozhodnúť každý, kto svojho favorita nominuje. Prihlásiť (sa) je možné do 3. septembra, vyplnením jednoduchej online prihlášky na www.romaspirit.sk.

15. ročník Roma Spirit odštartoval na tlačovej konferencii 23. mája za prítomnosti vyhlasovateľov, partnerov a laureátov ocenenia.

“Veľmi sa teším, že máme už po pätnástykrát možnosť oceniť tých, ktorí prispievajú svojim umom, láskavosťou a ľudskosťou do podpory kvalitného života na Slovenska,” vyhlásila na úvod Magdaléna Rothová, riaditeľka Asociácie pre kultúru, vzdelávania a komunikáciu. “Verím, že oceniť seba, či niekoho, koho prácu sledujeme, koho práca je pre nás inšpiratívna, či priam dôležitá, je vo svojej podstate nenáročný, no veľmi účinný spôsob, ako rozvíjať seba i našu spoločnosť. Vedieť dávať i prijímať ocenenie, v každodennej jednoduchosti, pre nás ako jednotlivca i ako spoločnosť, nám pomáha rásť a prospievať,” dodala.

Vyhlasovateľmi ocenenia Roma Spirit 2023 sú Asociácia pre kultúru vzdelávanie a komunikáciu (ACEC), Úrad splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity (ÚSVRK) a Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS). Záštitu nad podujatím Roma Spirit 2023 prebrala prezidentka SR, Zuzana Čaputová.

V mojej funkcii splnomocnenca absolvujem časté pracovné výjazdy po Slovensku. Stretávam sa aj s veľmi smutnými osudmi ľudí v zložitých životných situáciách, v ktorých je náročné nájsť riešenie. Ocenenie Roma Spirit nám každý rok dáva nádej, že aj rómske komunity v hmotnej núdzi môžu prosperovať, ak v nich pôsobia odhodlaní jednotlivci, mimovládne organizácie a nadšenci, ktorí vidia potenciál aj v tých najchudobnejších ľuďoch. Vážim si, že ocenenie Roma Spirit 2023 pokračuje aj v tomto náročnom období, prispieva k zmene názoru na Rómov a ukazuje lepšiu tvár Slovenska," vyhlásil Ján Hero, splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity a člen Prípravného výboru Roma Spirit.

Spustenie jubilejného ročníka oceňovania sa konalo v historickej budove Národného divadla v Košiciach, ktorá bude hostiť aj samotný galavečer slávnostného oceňovania Roma Spirit 2023.

Partnerom kategórie Mimovládna organizácia je Karpatská Nadácia, partnerom kategórie Médiá Nadácia otvorenej spoločnosti a partnerom kategórie Kultúra Štátna vedecká knižnica v Prešove.

Zo všetkých právoplatne prijatých prihlášok vyberie 21 finálových nominácií Prípravný výbor Roma Spirit. O siedmich laureátoch Roma Spirit 2023, v kategóriách Mimovládna organizácia, Spoločnosť a zamestnávateľ, Obec a mesto, Osobnosť, Média, Kultúra a Čin roka, rozhodne medzinárodná Odborná porota a Porota čin roka.

Záznam zo slávnostného odovzdávania ocenení Roma Spirit 2023 odvysiela RTVS v decembri, pri príležitosti Medzinárodného dňa ľudských práv na Dvojke.„Som presvedčený, že dôležitou úlohou médií – najmä tých verejnoprávnych – je poukazovať na dobro a inšpirovať k pomoci druhým,” vyjadril Vincent Štofaník, programový riaditeľ RTVS. “Som rád, že opätovne upriamime pozornosť na osobnosti, organizácie, médiá, obce a zamestnávateľov, ktorí si to zaslúžia, lebo nemajú predsudky, ale hľadajú riešenia pre lepší život celej našej spoločnosti,” dodal.

Viac informácii nájdete na stránke www.romaspirit.sk

Fotogaléria

Foto - Roma Spirit vstupuje do jubilejného 15. ročníkaFoto - Roma Spirit vstupuje do jubilejného 15. ročníkaFoto - Roma Spirit vstupuje do jubilejného 15. ročníkaFoto - Roma Spirit vstupuje do jubilejného 15. ročníkaFoto - Roma Spirit vstupuje do jubilejného 15. ročníkaFoto - Roma Spirit vstupuje do jubilejného 15. ročníkaFoto - Roma Spirit vstupuje do jubilejného 15. ročníkaFoto - Roma Spirit vstupuje do jubilejného 15. ročníkaFoto - Roma Spirit vstupuje do jubilejného 15. ročníkaFoto - Roma Spirit vstupuje do jubilejného 15. ročníka