Preskočiť na obsah

MEDZINÁRODNÝ DEŇ PAMIATKY OBETÍ HOLOKAUSTU

Pred 76 rokmi, presne 27. januára 1945 sovietska armáda vstúpila do koncentračného táboru v Osvienčime a oslobodila viac ako 6 000 väzňov, z ktorých väčšina boli chorí a na pokraji smrti. OSN vyhlásilo na počesť tohto dňa 27. január za Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu, aby sme si pripomínali na celom svete, že musíme čeliť nenávisti a podporovať ľudskú dôstojnosť. Dnes čelíme alarmujúcemu nárastu popierania holokaustu a antisemitizmu - dokonca aj v tých krajinách, kde k holokaustu došlo. Nesmieme dopustiť, aby sa na tieto zločiny zabudlo. Je nevyhnutné, aby si aj dnešní mladí ľudia boli vedomí nebezpečenstiev nekontrolovanej nenávisti. 

Rómovia si pripomínajú pamiatku Rómok a Rómov, ktorí trpeli a zomreli počas 2. svetovej vojny v rámci Pamätného dňa rómskeho holokaustu - 2. augusta. 

Aspoň symbolickou kyticou si aj splnomocnenkyňa vlády SR pre rómske komunity Andrea Bučková uctila všetky obete holokaustu pri Pamätníku na Rybnom námestí v Bratislave. Nech ich obeta nie je zbytočná.