Preskočiť na obsah

Nehnuteľnosť by Rómom neprenajalo až 74 % opýtaných

Rómovia sú podľa prieskumu najdiskriminovanejšou skupinou, nehnuteľnosť by im neprenajalo až 74 % opýtaných a až 82 % opýtaných si myslí, že slovenský systém sociálnych dávok Rómov zvýhodňuje.

     Výsledky nedávneho reprezentatívneho prieskumu ukázali, že viac ako polovica opýtaných (54 %) pripúšťa problém diskriminácie ľudí na základe rómskeho pôvodu. Ide o najviac diskriminovanú skupinu spomedzi skupín, na ktoré sme sa pýtali.       

     Ďalej sú ako najčastejšie diskriminované vnímané skupiny ľudí:

  • na základe sexuálnej orientácie 43 %,
  • rasy 39 %,
  • národnosti alebo etnicity 33 %,
  • pohlavia alebo rodu 28 % a najmenej na základe vierovyznania 12 %.  

Ľudia, ktorí vnímajú problém diskriminácie Rómov vyjadrovali významne častejšie pozitívny postoj k Rómom (7 %) v porovnaní s tými, ktorí si nemyslia, že sú Rómovia diskriminovaní (3 %). 

 

Obavy o prenájom nehnuteľností rómskym nájomníkom

     Napriek tomu, že viac ako polovica opýtaných (61 %) pripúšťa diskrimináciu Rómov, až 74 % opýtaných by sa pravdepodobne zachovalo diskriminujúco, pretože uviedli, že by im prekážalo prenajať Rómom svoj byt alebo dom. Prieskum pritom poukazuje aj na to, že iba 24 % opýtaných už niekedy navštívilo rómsku domácnosť, čiže iba necelá štvrtina opýtaných má predstavu o rómskej domácnosti na základe vlastnej skúsenosti.  

     „Neochota prenajímať nehnuteľnosti Rómom je jedným z mnohých prejavov hlboko zakorenených stereotypov a predsudkov. Prenajímatelia môžu mať predstavu, že rómske rodiny nebudú platiť nájomné, nebudú udržiavať poriadok alebo zničia zariadenie domácnosti. Obávajú sa aj negatívnych reakcií okolia a zhoršenia susedských vzťahov. Nedostatok osobných skúseností s rómskymi nájomníkmi, rovnako ako neznalosť pomerov v rómskych domácnostiach vedie k prehnane opatrnému prístupu,” vysvetľuje Splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity, Alexander Daško.  

     „Tieto obavy, hoci založené na neopodstatnených predpokladoch vytvárajú bariéry, ktoré znižujú rovnosť príležitostí pre Rómov pri získavaní bývania. Preto je dôležité, aby sme tieto mýty rozptyľovali, otvárali priestor pre dialóg a povzbudzovali k vzájomnému spoznávaniu,” dodáva splnomocnenec. 

Fakty a mýty o Rómoch

     Prieskum sa zameral aj na názory ohľadom proti-rómskych tvrdení, ktoré podnecujú negatívne postoje k Rómom. Až 82 % opýtaných sa prikláňa k názoru, že slovenský systém sociálnych dávok Rómov zvýhodňuje a až 72 % opýtaných si myslí, že Rómom beztrestne prechádzajú rôzne porušenia zákonov. 

     V minulosti boli realizované viaceré štúdie a kampane, ktoré uvedené stereotypy vyvrátili.  Alexander Daško, splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity, vysvetľuje: „Je dôležité si uvedomiť, že sociálny systém na Slovensku funguje na princípe potrieb, nie na základe etnicity. To znamená, že každý občan, ktorý spĺňa stanovené podmienky má rovnaký nárok na dávky alebo príspevky bez ohľadu na svoju národnosť či pôvod. Podobne, ak hovoríme o porušovaní zákonov je podstatné, aby zákon a spravodlivosť boli uplatňované na všetkých občanov rovnako bez ohľadu na ich etnickú príslušnosť.“ 

Znalosť faktov o Rómoch

     Mnohé míľniky v histórii významne ovplyvnili život Rómov na našom území. V prieskume sme sa zaujímali o znalosť dvoch významných udalostí z pohľadu verejnosti. Nielen Židia, ale aj ďalšie menšiny, vrátane Rómov sa počas Druhej svetovej vojny stali terčom nenávisti nacistov a snahy o etnické vyhladenie.  Avšak 30 % opýtaných sa s históriou rómskeho holokaustu nikdy nestretlo a ďalších 36 % o ňom už síce počulo, ale nevybavuje si žiadne ďalšie informácie

    Svetlý bod našej spoločnej histórie, Slovenské národné povstanie (SNP) si tiež málokto spája s aktívnou účasťou rómskeho odboja.  Medzi opýtanými až 48 % nemá žiadne informácie o zapojení Rómov do SNP. Ďalších 24 % opýtaných o tejto udalosti vie, ale neidentifikuje žiadne podrobnejšie informácie. Iba 21 % opýtaných uvádza, že má nejaké informácie  a 6 %, že má detailné informácie o zapojení Rómov do SNP. 

     Postoje k Rómom zisťoval reprezentatívny prieskum verejnej mienky, v rámci aktivít Národného projektu Monitorovanie a hodnotenie inkluzívnych politík zameraných na rómsku populáciu, predovšetkým marginalizované rómske komunity. Prieskum pre Úrad splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity realizovala agentúra Focus v decembri 2024 na reprezentatívnej vzorke 1022 respondentov zo Slovenska.