
Oslava Medzinárodného dňa Rómov 2025
Pri príležitosti 35. výročia ustanovenia Medzinárodného dňa Rómov, ktorý si svet pripomenul 8. apríla, ocenil Alexander Daško, splnomocnenec vlády pre rómske komunity tri osobnosti za dlhoročné a nezištné aktivity v prospech rómskych komunít a vysoko profesionálny prístup, z toho dve in memoriam.
Oslava Medzinárodného dňa Rómov sa konala v Bratislave 9. apríla 2025 za prítomnosti stovky významných hostí, ktorým sa na úvod prihovoril splnomocnenec vlády pre rómske komunity, Alexander Daško, minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Samuel Migaľ a štátna tajomníčka Ministerstva spravodlivosti, Katarína Roskoványi.
Na úvod si prítomní uctili minútou ticha obete tragického požiaru vo Veľkom Šariši, po ktorej zaznela rómska hymnická pieseň Gelem Gelem a krátka dokumentárna reportáž o príchode Rómov na územie Európy a dnešného Slovenska. O každom z ocenených bol pripravený krátky dokument, ktorý priblížil prítomným ich život a prácu v prospech rómskej komunity.
Program spestrili hudobné vystúpenia Adriany Drafiovej alias Gitany, Zola Rötha a ľudovej hudby Pokošovci a tanečné vystúpenia skupiny Romano jílo a finalistiek EUROMISS ROMA 2025. Atmosféru dotvorila umelkyňa kresliaca do piesku Anastasia Melencová. Vyvrcholením programu bolo husľové vystúpenie splnomocnenca Alexandra Daška so skupinou Pokošovci.
Ocenení:
doc. PhDr. Jozef Ravasz, PhD. (nar. 23. 11. 1949)
Aktívne sa venoval a venuje rómskej kultúre, rómskemu jazyku, dvadsať rokov prednášal na vysokej škole študentom v oblastiach sociálnej práce, romológie a andragogiky. Je riaditeľom inštitúcie pre romologický výskum, metodiku a praktickú aplikáciu. Založil Občianske združenie Rómovia na Žitnom ostrove a etnografické múzeum, v rámci ktorého organizuje rôzne besedy, prednášky, výstavy a kultúrne podujatia. Je autorom dvadsiatich kníh a publikácií, vrátane kníh pre deti. Po Nežnej revolúcii zohral dôležitú úlohu pri zakladaní rómskych politických, kultúrnych a vzdelávacích inštitúcií. Napríklad časopis Romani kultura, Rómsky parlament či Katedra rómskej kultúry v Nitre. V Dunajskej Strede na vlastné náklady vybudoval pamätník Rómskeho holokaustu a pravidelne pri ňom organizuje spomienkové a pamätné stretnutia. Dodnes patrí medzi popredné rómske osobnosti Slovenska.
PhDr. Jozef Červeňák (in memoriam, nar. 17. 09. 1962 )
Pochádzal z rómskej osady v Dobšinej. Po Nežnej revolúcii v roku 1989 sa začal politicky angažovať a otvárať spoločensky vážne a citlivé témy týkajúce sa rómskej komunity, napríklad nelegálne sterilizácie rómskych žien. S Rómami sa stretával na verejných stretnutiach, ktoré spoluorganizoval a zbieral od nich podnety. Pôsobil v komunálnej politike, kde sa naďalej primárne venoval práci s rómskou komunitou. Stál pri zrode rómskeho neziskového sektora. Pôsobil v komunitnom centre v Rožňave, v kultúrno – výchovnej organizácii Roma Gemer, zastával funkciu prednostu mestskej časti Lunik IX. V Košiciach a bol národným koordinátorom projektov financovaných zo zdrojov Európskej únie. Založil súkromné komunitné centrum Roštár a v roku 2019 kandidoval vo voľbách do Európskeho parlamentu. Počas prvej vlny pandémie gemerským Rómom z MRK neúnavne zabezpečoval rúška, hygienické potreby a jedlo. Práve pandémia COVID 19 sa mu následne stala osudnou, keď na následky tohto ochorenia v novembri 2021 zomrel.
Ján Kompuš (in memoriam, nar. 1960)
Po rozdelení Československa vznikla nová politická strana Rómska občianska iniciatíva (ROI), ktorej sa pre svoju charizmu a oddanosť stal jej predsedom. Rómovia verili, že ich životné podmienky sa môžu zmeniť a politickú blízkosť v oblasti sociálnych tém našiel vo vtedajšom HZDS, ktoré mu ponúklo spoluprácu. Mal schopnosť spájať ľudí, koncentrovať pozornosť a získať si dôveru verejnosti. Bol vyučeným strojným zámočníkom, pracoval vo vojenských opravárenských dielňach v Moldave nad Bodvou. Počas celého svojho pôsobenia v politike sa aktívne zasadzoval za práva rómskej komunity, pričom kritizoval nedostatky vládnych opatrení v oblasti boja proti rasizmu a diskriminácii. Bol členom Rady vlády pre národnosti, pričom svoju prácu zameriaval na zlepšenie podmienok života Rómov na Slovensku, najmä v oblasti bývania a sociálnej inklúzie. Podarilo sa mu zjednotiť väčšinu slovenských Rómov a v roku 1998 s ich masívnou podporou kandidoval do Slovenského parlamentu. Následne, za doteraz neobjasnených okolností tragicky zahynul pri autonehode pri Zvolene.
O tom, že 8. apríl sa stane Medzinárodným dňom Rómov sa rozhodlo na štvrtom Svetovom kongrese Rómov, organizovanom Medzinárodnou rómskou úniou (International Romani Union) v roku 1990 neďaleko Varšavy. Výber dňa súvisel s pripomenutím prvého celosvetového stretnutia Rómov, ktoré sa konalo od 8. do 12. apríla 1971 v Orpingtone pri Londýne.