Rómsky jazyk - romaňi čhib – má svoj sviatok
Romaňi čhib je indoárijsky mimoindický jazyk, ktorým hovoria Rómovia roztrúsení po celom svete, ale najmä v Európe, v Rusku a v Ázii.I keď rómčina nemá status štátneho jazyka a vo viacerých krajinách je menšinovým jazykom, dnes, 5. novembra, si od roku 2009 pripomíname Medzinárodný deň rómskeho jazyka. Tento významný deň si pripomíname aj na Úrade splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity, pretože jazyk je vyjadrenie identity a hrdosti.
Oficiálne zrovnoprávnenie rómčiny v Slovenskej republike sa formálne uskutočnilo dňa 29. júna 2008 v historickej budove Národnej rady Slovenskej republiky. Štandardizácia rómskeho jazyka vytvorila legislatívne základy pre vzdelávanie a výchovu v rómskom jazyku, vrátane používania rómskeho jazyka vo verejnom, kultúrnom živote rómskej národnostnej menšiny a v sociálnej sfére.
Podľa zisťovania EU SILC_MRK, ktoré Úrad splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity realizoval v spolupráci so Štatistickým úradom, je v domácom prostredí najpoužívanejším jazykom Rómov rómčina – po rómsky doma hovoria zhruba dve tretiny Rómov. Naopak mimo domova, na verejnosti, takmer tri štvrtiny (72 %) Rómov komunikujú po slovensky. Väčšina Rómov je teda bilingválna – hovoria po slovensky aj po rómsky.
„Rómsky jazyk, jeho zachovanie a zveľaďovanie stojí a padá na mladých Rómoch“, konštatuje Alexander Daško, splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity. Jedinou možnou cestou je vytvorenie kvalitných možností pre vzdelávanie sa v rómskom jazyku a vytváranie nových vzdelávacích inštitúcií.
„Na problematiku jazykového vzdelávania Rómov a Rómok nadväzujú aj Akčné plány k Stratégii rovnosti, inklúzie a participácie Rómov do roku 2030. Akčný plán prioritnej oblasti Vzdelávanie má ako jeden z cieľov Rozvíjať rómsku národnostnú identitu a podporovať realizáciu práv Rómov a Rómok ako národnostnej menšiny, s osobitým zreteľom na jazykové práva,“ uzatvára Alexander Daško.