Splnomocnenec Ján Hero si dnes pripomenul obete rómskeho holokaustu pri pamätníku v Múzeu holokaustu v Osvienčime
Splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity, Ján Hero, spolu s ďalšími účastníkmi a zástupcami Rómov zo Slovenska, si dnes pri pamätníku na mieste bývalého koncentračného tábora Auschwitz – Birkenau pripomenul pamiatku obetí rómskeho holokaustu.
„Žiadne dve vojny nie sú rovnaké. Príčiny, konflikty a dôsledky sa vždy líšia. Ale každá prinesie utrpenie a smútok. Často sú prešpikované udalosťami a zločinmi tak hroznými, že názvy miest sa nám vryjú do svedomia ešte dlho po tom, čo sa odmlčia zbrane. Osvienčim, Dachau, Treblinka, Jasenovać – to všetko sú jazvy našej minulosti, ktoré sa stále hoja. A nikdy úplne nezmiznú. Namiesto toho nám pripomínajú hrôzy, ktoré sú ľudské bytosti schopné spáchať,“ povedal Ján Hero vo svojom príhovore počas pietnej pripomienky.
Pamiatku obetí rómskeho holokaustu si pripomíname každý rok - 2. augusta. Tento symbolický deň bol zvolený kvôli udalosti, kedy v noci z 2. na 3. augusta v roku 1944 bolo pri likvidácii najväčšieho koncentračného tábora pre Rómov v Osvienčime – Brezinke, na rozkaz Heinricha Himmlera, zavraždených 2 900 Sintov a Rómov.
Ako dodal splnomocnenec: „To, čo sa stalo, sa nedá vrátiť späť. Vyvražďovanie, ktoré sa dialo v Osvienčime a mnohých iných koncentračných táboroch, je fakt. Napriek tomu, aj dnes existujú hlasy, ktoré to popierajú. Podľa historikov sa obeťou systematického vyvražďovania počas druhej svetovej vojny stalo tristo až päťstotisíc Rómov. Z nich viac ako dvadsaťtisíc bolo zavraždených tu, v Osvienčime. Okolo nás sa nachádzajú pozostatky takzvaného „cigánskeho tábora“, kde boli internované celé rómske rodiny. Spomínanie a zmierenie sú ťažké. Ale sú nevyhnutné. Sú potrebné, aby ľudia pochopili, uzdravili sa a spoločne napredovali v záujme každého spoločenstva.“
Znalosť hrôzy, ktorá sa odohrala, a uznanie toho, čoho boli ľudia schopní urobiť druhým, je pripomienkou povinnosti tejto a budúcich generácií, zachovať dôstojnosť jednotlivca za každú cenu. “Všetci sa musíme snažiť o budúcnosť, v ktorej sa nielen naučíme žiť spolu – ale kde môžeme skutočne prijať rozmanitosť a na tomto základe vybudovať silnejšiu spoločnosť. Pracujme na ukončení extrémizmu a xenofóbie - a predchádzajme diskriminácii a intolerancii. Namiesto nich musíme zabezpečiť rovnosť, dôstojnosť a vzájomný rešpekt,” na záver svojho príhovoru vyjadril prosbu smerujúcu k občanom Slovenska a ostatných štátov splnomocnenec Ján Hero.
Pietnu pripomienku pri pamätnej tabuli, na mieste bývalého tzv. „cigánskeho tábora“, zorganizoval Úrad splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity. Účastníci mali možnosť pripomenúť si pamiatku tých, ktorí tam položili svoje životy, dozvedieť sa niečo z histórie rómskeho holakaustu a vidieť aj expozície múzea holokaustu v Osvienčime.
Splnonocnenec si Pamätný deň rómskeho holokaustu pripomenie aj pietnymi podujatiami v Hanušovciach nad Topľou a v Slatine. V Banskej Bystrici organizuje Úrad splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity v spolupráci s OZ IN MINORITA pietne podujatie „Nezabudnite si pripomínať! Ma bisteren peske te leperel!“, so začiatkom o 10:30 hod.