Preskočiť na obsah

Splnomocnenkyňa vlády SR pre rómske komunity odmieta nenávistné komentáre v súvislosti s návštevou pápeža

Splnomocnenkyňa vlády Slovenskej republiky pre rómske komunity Andrea Bučková vyjadruje ľútosť a veľké sklamanie nad vyjadreniami politikov, ale aj bežných ľudí na sociálnych sieťach k plánovanej návšteve pápeža Františka na sídlisku Luník IX. v Košiciach. Návštevu Svätého Otca vníma ako jeho snahu o duchovné povzbudenie ľudí, ktorí tam žijú a verí, že mnohým veriacim Rómom prinesie nádej.

 „Len ten, kto nepozná život a prácu pápeža Františka môže takto reagovať. Svätý otec mal vždy blízko k ľuďom, ktorí žijú na periférii a Luník IX je presne takouto perifériou Košíc. Veľmi oceňujem toto rozhodnutie Vatikánu a  Konferencie biskupov Slovenska, že neopomenuli najchudobnejších a ľudí žijúcich v náročných životných podmienkach. Som presvedčená, že to pomôže posilniť doterajšie aktivity cirkvi v oblasti pastorácie Rómov a aj konkrétne činnosť Saleziánov na sídlisku Luník IX. Táto mestská časť Košíc prešla počas posledných rokov pozitívnou zmenou a aj táto návšteva ju posunie dopredu.

Úrad splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity spolupracoval s Arcibiskupským úradom v Košiciach aj na účasti slovenských Rómov a Rómok na celosvetovom stretnutí Svätého Otca Františka s Rómami, ktoré sa konalo v roku 2015 vo Vatikáne. Stretnutia sa vtedy zúčastnilo takmer 7 000 Rómov z celého sveta a viac ako 100 zástupcov aj zo Slovenska. Vtedy vo svojom prejave Svätý otec zdôraznil, že je potrebné vykoreniť predsudky a vzájomnú nedôveru, ktorá sa stala základom pre diskrimináciu, rasizmus a xenofóbiu. Na stretnutí Rómov s pápežom Františkom vystúpil ako jeden z dvoch rečníkov aj vtedajší splnomocnenec vlády Slovenskej republiky pre rómske komunity Peter Pollák. Pre mnohých zo zúčastnených zástupcov to bol hlboký zážitok, ktorý ovplyvnil ich život. Táto cesta pápeža bude mať na duchovný život ľudí tiež pozitívny dopad a verím, že si ho Rómovia na Slovensku nenecháme znehodnotiť nenávistnými a rasistickými komentármi.“ uviedla Andrea Bučková, splnomocnenkyňa vlády SR pre rómske komunity.

Pápež František navštívi Slovensko 12. až 15. septembra. Okrem Bratislavy zavíta aj do Košíc, Prešova a zúčastní sa na púti v Šaštíne. Na sídlisku Luník IX je jeho návšteva plánovaná 14. septembra 2021 o 16:00 h.