Preskočiť na obsah

Stanovisko splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity k situácii na Ukrajine

Vojna je neprijateľná a oberá nás o základnú ľudskú dôstojnosť. Obyvatelia Ukrajiny, často len s jedným kufrom a najzákladnejšími vecami utekajú zo strachu pred vojnovou mašinériou.

Aj na Úrad splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity a na našich kolegov sa často obraciate s prosbou o pomoc, najčastejšie pre zabezpečenie pomoci pre Rómov utekajúcich z Ukrajiny. Niektorí z našich kolegov sa snažia aj mimo práce pomáhať priamo na hraniciach, niektorí koordinujú zbierky a zabezpečujú ich odvoz.

Kolegovia zo Spišskej Novej Vsi pomáhajú pri komunikácii a zabezpečení pobytu pre viac ako 50 detí a žien v zariadení v Dolnom Smokovci. Pomáhajú pri rozdeľovaní v rámci ubytovania, pri zabezpečení stravy, základnej evidencii dokumentov a pri logistike príchodov a odchodov.

Ako sa vyjadril aj pán splnomocnenec Hero: „Je neuveriteľné, koľko energie a obrovského odhodlania cítiť v týchto dňoch medzi ľuďmi. Som veľmi vďačný všetkým kolegom a kolegyniam z nášho úradu, ktorí sa aktívne zapájajú do pomoci. Vážim si ich prácu a nasadenie.“

Máme informácie aj o množstve rómskych organizácií a rómskych rodinách, ktoré organizujú pomoc, poskytujú ubytovanie a stravu pre utečencov.

Veľká vďaka patrí všetkým policajtom, vojakom, hasičom, množstvu dobrovoľníkov na hraniciach aj v zariadeniach. Pomáha naozaj každý, kto môže. Je dôležité, aby táto energia vydržala aj dlhšie obdobie, pretože podľa vyjadrení expertov nás tie najťažšie dni ešte len čakajú.

Ďakujeme všetkým!

Niektorým možno pomôžu základné informácie:

  • Základné informácie pre Ukrajincov prichádzajúcich na Slovensko nájdete na stránke https://ua.gov.sk, ktorá je v ukrajinskom, slovenskom a anglickom jazyku.
  • Na webovej stránke www.pomocpreukrajinu.sk nájdu Ukrajinci prichádzajúci na Slovensko kompletnú ponuku štátneho, súkromného a hotelového ubytovania aj s kontaktmi a počtom voľných lôžok, ktoré sú k dispozícii. Tiež tam môžete aj ponúknuť voľné kapacity na ubytovanie. Stránka je v ukrajinskom aj slovenskom jazyku.
  • Informácie o pomoci, ktorú poskytujú mimovládne organizácie a o možnostiach ako vy môžete pomôcť, nájdete na stránke https://ktopomozeukrajine.sk.
  • Liga za ľudské práva a OZ Mareena spustili webstránku https://www.ukraineslovakia.sk, ktorá je pravidelne aktualizovaná podľa informácií slovenských štátnych inštitúcií.
  • Ministerstvo školstva zverejnilo odporúčania pre učiteľov a žiakov na ľahšie zvládnutie aktuálnej vypätej situácie na Ukrajine – nájdete ich tu: https://www.minedu.sk/29993-sk/situacia-na-ukrajine/.

Ak môžete, informujte všetkých, že doprava vlakmi na celom území Slovenska je pre občanov Ukrajiny zdarma. Viac informácií nájdete na https://www.zssk.sk/.../mimoriadne-opatrenie-vo-vlakoch.../ Väčšina autobusových spoločností pristúpila k rovnakému kroku.

Ďalšie ponuky na pomoc pre občanov Ukrajiny, ktorí prichádzajú na Slovensko: