Preskočiť na obsah

TLAČOVÉ VYHLÁSENIE O ZODPOVEDNOM PRÍSTUPE K EUROVOĽBÁM

Varovanie: kupovanie hlasov je trestný čin

Splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity, Mgr. Alexander Daško a viceprezident Policajného zboru pre vnútorný poriadok a bezpečnosť, plk. Ing. Rastislav Polakovič, vydali spoločné vyhlásenie, v ktorom apelujú na verejnosť, aby pristupovala k víkendovým Eurovoľbám zodpovedne. Volebná korupcia totiž býva skloňovaná najmä v súvislosti s voličmi z rómskych osád.

 „Zajtra si volíme zástupcov do Európskeho parlamentu. Každý z nás môže svojim hlasom  ovplyvniť ďalšie smerovanie našej krajiny. V minulosti sme zaznamenali prípady kupovania hlasov rómskej menšiny. Apelujem na politikov, aby sa vyvarovali takýchto praktík. Nevyužívajme zraniteľnosť Rómov pre svoj prospech. Zároveň vyzývam našich rómskych obyvateľov, nenechajte sa zmanipulovať k takémuto konaniu. Priebeh volieb bude veľmi dôsledne monitorovaný a akýkoľvek priestupok bude v zmysle zákona riešený. Kupovanie hlasov je trestný čin. Bol by som veľmi nerád, keby sa ktokoľvek z našej komunity dostal do problémov so zákonom – trestné je nielen dávanie, ale aj prijímanie úplatku. Voľme prosím slobodne, demokraticky, podľa vlastného vedomia a svedomia,“ hovorí splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity, Mgr. Alexander Daško.

Do dnešného dňa neevidujeme podnet k narušeniu či priebehu volieb. Máme však operatívne informácie v súvislosti s volebnou korupciou, ktorá by mala byť páchaná v marginalizovaných komunitách,“ informuje viceprezident PZ, plk. Ing. Rastislav Polakovič. „Z uvedeného dôvodu budeme preventívne pôsobiť na týchto miestach tak, aby sme zabezpečili bezproblémový priebeh volieb. V prípade akýchkoľvek podnetov týkajúcich sa volebnej korupcie sme pripravení konať. Preto vyzývame, ak máte informácie k porušeniu zákona v súvislosti s voľbami do Európskeho parlamentu, obráťte sa na najbližší útvar Policajného zboru alebo na číslo 158,“ dodáva viceprezident Policajného zboru.

Celé vyjadrenie splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity, p. Alexandra Daška, nájdete na oficiálnom YouTube kanáli ÚSVRK.