Preskočiť na obsah

Úrad splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity vyhodnotil pozitívne dopady svojich národných projektov na najchudobnejších obyvateľov rómskych osídlení

Starý Smokovec (29. marca 2023) – Národné projekty Terénna sociálna práca a terénna práca, PRIM – projekt Inklúzie v materských školách, Podpora vysporiadania pozemkov, Komunitné služby v mestách a obciach s prítomnosťou marginalizovaných rómskych komunít, ako aj národný projekt Monitorovanie a hodnotenie inkluzívnych politík a ich dopad na rómske osídlenia, implementoval Úrad splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity od roku 2016 v takmer 150 obciach. Tieto projekty boli podporené v rámci programového obdobia 2014 – 2020 prostredníctvom OP Ľudské zdroje a budú úradom koordinované do konca júna 2023.  Následujúcich 7 rokov budú terénni sociálni pracovníci, komunitné služby, predprimárna príprava pokračovať pod hlavičkou príslušných rezortov. Cieľom realizovania projektov bolo poskytnúť kvalitné služby klientom, ktorí patria medzi skupiny obyvateľov najviac ohrozených chudobou. Aktuálne poskytujeme sociálne služby 101 tisíc klientom, vrátane 5 376 detí, ktoré sa pripravujú na povinnú školskú dochádzku v materských školách.

Terénna sociálna práca a komunitné služby prispeli k lepšiemu zvládaniu životných i sociálnych udalostí, vyššej samostatnosti, učeniu sa novým veciam. Okrem prínosu pre MRK bol identifikovaný prínos pre všetkých obyvateľov obcí, či miest, kde sa projektové aktivity vykonávali, pretože aj iní občania, ktorí si nevedia poradiť, sa na TSP a TP s dôverou obracajú, nakoľko si za roky trvania projektu vybudovali dôveryhodnú povesť. Realizujeme aj jedinečné a inovatívne projekty. Národným projektom „Inklúzia v materských školách“ sme zvýšili zaškolenosť rómskych detí a vytvorili sme most medzi školou a rodinou prostredníctvom rodičovských asistentov, ktorí sa dovtedy nepodporovali. Národný projekt „Podpora vysporiadania pozemkov“ sa prvýkrát v histórii Slovenska podujal prostredníctvom ÚSVRK riešiť otázku, o ktorej potrebe riešenia sa hovorilo vyše 30 rokov, a to vysporiadať vlastnícke vzťahy pod rómskymi obydliami,“ povedal Ján Hero, splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity na konferencii organizovanej Úradom splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity

Základné výsledky národných projektov implementovaných Úradom splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity:

  1. Národný projekt Terénna sociálna práca a terénna práca v obciach s prítomnosťou marginalizovaných rómskych komunít II.
  • Do konca februára 2023 vykonali viac ako 1,5 milióna intervencií. Celkový počet klientov projektu je viac ako 66.000. 
  • Podarilo sa zamestnať takmer 7.000 zamestnancov a oddĺžiť viac ako             3.000 klientov.
  1. Národný projekt Komunitné služby v mestách a obciach s prítomnosťou marginalizovaných rómskych komunít – II. Fáza
  • Vytvára systém svojpomoci. Posilnil občiansku pospolitosť v súžití majorít a minorít.  Posilnil sociálne kompetencie v oblasti rodičovskej kontroly. Zlepšil vzťah k pravidelnej školskej dochádzke a prospechu u klientov.
  • Realizáciou kariérneho poradenstva  bolo poskytnutých  8.993 intervencií  a zamestnalo sa 1.580  ľudí. Poskytnutím individuálnych služieb zamestnanosti – bolo poskytnutých  25.928 intervencií  a 3.374 ľudí  sa zamestnalo.
  • Počet realizovaných programov finančnej gramotnosti na uľahčenie na trh práce : 593
  • Počet realizovaných aktivít / týkajúcich sa hlavne oddĺženia /osobného bankrotu ) : 7.125
  • Počet zúčastnených osôb na aktivitách finančnej gramotnosti týkajúcích sa oddĺženia : 35.495.
  1. Národný projekt PRIM II. - Projekt inklúzie v materských školách
  • 11.171 detí z MRK, ktoré absolvovali minimálne 1 školský rok predškolskej prípravy.
  • Zlepšenie zaškolenosti deti z MRK a ich úspešné pokračovanie v hlavnom vzdelávacom prúde.
  • Výsledky vstupnej a výstupnej diagnostiky a následnej stimulácie detí materských škôl v rokoch 2018-2022 jednoznačne preukázali vysokú efektivitu tohto národného projektu. Deti z MRK išli do základných škôl oveľa lepšie pripravené a len minimálne percento detí bolo zaradených do špeciálnych škôl.

 

  1. Národný projekt podpora vysporiadania pozemkov
  • Podarilo sa čiastočne vysporiadať a previesť pozemky v 19 obciach (obec Vaľkovňa, Gemerská Ves, Vtáčkovce, Vechec, Huncovce, Rakúsy a iné).
  • Na základe analýzy vlastníckych vzťahov k pozemkom, sa 52 obcí rozhodlo podať žiadosť o jednoduché pozemkové úpravy na príslušný Pozemkový a lesný odbor OÚ. Týmto krokom potvrdili záujem o komplexné usporiadanie pozemkov v celom osídlení.
  1. Národný projekt Monitorovanie a hodnotenie inkluzívnych politík a ich dopad na MRK
  • Vznikol nový Atlas rómskych komunít, ktorý zahŕňa 825 obcí na Slovensku.
  • Realizoval sa jedinečný reprezentatívny prieskum o životných podmienkach a príjmoch obyvateľov MRK, tzv. EU-SILC MRK podľa metodiky EuroStatu, ktorý umožňuje porovnať životné podmienky MRK s celkovou populáciou na Slovensku.
  • Vzniklo 5 kvalitatívnych tematických zisťovaní v rôznych oblastiach života MRK, ako je finančné začlenenie, inkluzívne vzdelávanie, bariéry na trhu práce, stereotypy voči Rómom, kapacita MŠ v súvislosti s povinnou predškolskou dochádzkou. Do konca roka k nim pribudnú zisťovania na témy: bariéry Rómok v prístupe k zdravotnej starostlivosti, analýza opatrení v oblasti bývania, prípady zlého zaobchádzania orgánmi verejnej a štátnej správy voči Rómom a hodnotenie úspešnosti Take-away balíka.
  • Každý rok projekt pravidelne monitoroval a vyhodnocoval úspešnosť vládnej Stratégie pre integráciu Rómov a európskych opatrení v tejto oblasti.
  • Organizovalo sa Externé hodnotenie Stratégie SR pre začleňovanie Rómov do roku 2020. 

V rámci národných projektov implementovaných USVRK sa podarilo vytvoriť 1092 pracovných miest na pozíciách terénnych sociálnych pracovníkov, terénnych pracovníkov, pracovníkov v komunitných službách, rodičovských asistentov a iných.