Preskočiť na obsah

Vyjadrenie splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity k vyhláseniu Únie Rómov na Slovensku

Bratislava  (15. decembra 2023) – Splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity Alexander Daško citlivo vníma  vyhlásenie Únie Rómov na Slovensku, v ktorom zástupcovia konštatujú, že politické hnutie Oľano, najmä však jeho predstavitelia, predseda hnutia Igor Matovič a europoslanec Peter Pollák a poslanec Peter Pollák mladší, hrubo a vedome oklamali a zneužili chudobných Rómov vo voľbách do NR SR. Ako ďalej uvádza Únia Rómov, títo politici vedeli, že Rómovia v osadách nedokážu presne porozumieť ich zavádzajúcim sľubom a vo vidine rýchleho a jednoduchého získania financií dostanú ich hlasy. Splnomocnenec Alexander Daško sa stotožňuje s názorom Únie Rómov, že je  mimoriadne podozrivé, keď jedna politická strana /Matovičove Oľano/ získala v parlamentných voľbách 2023 v mnohých rómskych osadách vyše 80 až 90 percent hlasov.

„Mohlo ísť skutočne o zneužitie ťažkej životnej a sociálnej situácie rómskej komunity niektorými osobami. Som za to, aby orgány činné v trestnom konaní tieto podozrenia spravodlivo prešetrili, pretože inak nám vo verejnosti stále bude visieť možnosť manipulácie volebného procesu v roku 2023 v rómskych osadách“.

Alexander Daško zároveň vyhlásil, že ako splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity do týchto procesov nebude nijako zasahovať, ale bude nápomocný kompetentným orgánom. V zaujme transparentnosti a serióznosti riešenia tohto problému Úrad splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity poskytne všetky informácie aj kompetentným orgánom Európskej komisie a Európskeho parlamentu.