Preskočiť na obsah

Výzva splnomocnenca pred voľbami do NR SR

Úrad splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity vyzýva politické strany, aby vo volebnej kampani do parlamentných volieb nezneužívali chudobu obyvateľov v rómskych komunitách a nedôstojné podmienky, na prezentovanie lacných populistických riešení.

Vyzývame politické strany Republika a Kotlebovci - Ľudová strana Naše Slovensko, aby odstránili billboardy, ktoré prezentujú Rómov ako “asociálov”. Takéto politické heslá majú rasistický podtón a vnášajú do spoločnosti neznášanlivosť voči Rómom. Týmto stranám nejde o riešenie konkrétnych problémov v rómskych komunitách, ale len o zneužitie takzvanej rómskej karty, ktorou si chcú pomôcť zabezpečiť mandát v parlamente. Takéto politické vyjadrenia upevňujú negatívne stereotypné vnímanie Rómov a potvrdzujú, že rasistické postoje sú v našej spoločnosti žiaľ stále rozšírené a prítomné.

V tomto predvolebnom čase upozorňujeme, že protirómsky rasizmus môže mať vo svojej najhoršej podobe aj povahu trestnej činnosti - či už vo forme nenávistných prejavov, hanobenia národa, rasy, presvedčenia alebo podnecovania národnostnej, rasovej, etnickej nenávisti.

Nerozumieme preto ani iniciatíve komisára pre deti, s ktorým sme spolupracovali na viacerých problémoch týkajúcich sa predovšetkým životných podmienok a segregácie rómskych deti vo vzdelávaní. Nerozumieme, prečo sa otvoril diskusii s politickou stranou Republika, ktorá hľadá podnety v historickom období, v ktorom sa legitimovali fašistické názory a spája sa s rómskym holokaustom, počas ktorého v koncentračných táboroch zomreli tisíce rómskych mužov, žien a detí.

Náš úrad je otvorený návrhom riešení a spolupráci so stranami a organizáciami, ktoré majú jednoznačne zakotvené hodnoty znášanlivosti, tolerancie a nediskriminácie.