Preskočiť na obsah

Zamedziť karanténe rómskych komunít má nový projekt, obce sa už môžu zapájať

Zamedziť karanténe rómskych komunít má nový projekt, obce sa už môžu zapájať.

Bratislava (19. októbra 2020) – Od polovice októbra môžu obce s prítomnosťou marginalizovaných rómskych komunít žiadať o zapojenie sa do Národného projektu Podpora činností zameraných na riešenie nepriaznivých situácií súvisiacich s ochorením COVID-19 v obciach s prítomnosťou marginalizovaných rómskych komunít (ďalej „NP COVID MRK“). Pomáhať im v tom budú terénni asistenti COVID. Obce, ktoré chcú pomôcť s riešením situácie obyvateľov marginalizovaných rómskych komunít                          v súvislosti so šírením ochorenia COVID-19, môžu požiadať o terénnych asistentov. Tí pomôžu s monitorovaním stavu rizika či možností nákazy a vývinu ochorenia COVID-19 priamo v dotknutých komunitách. Výzvu na predkladanie žiadostí spustil Úrad splnomocnenkyne vlády SR pre rómske komunity, ktorý národný projekt realizuje.

„Je pre nás veľmi dôležité byť pripravení na krízové situácie  a vyhnúť sa stavu, kedy by museli byť z dôvodu ochrany zdravia uzatvorené niektoré rómske komunity tak, ako tomu bolo na jar tohto roku. V oprávnených obciach budú našou predĺženou rukou terénni asistenti COVID, ktorí budú prvým kontaktom pre obyvateľov rómskych komunít,“  povedala Andrea Bučková, splnomocnenkyňa vlády SR pre rómske komunity. Súčasťou projektu je aj materiálna, potravinová, hygienická, technická a komunikačná podpora v krízovom čase. 

Kto sa môže zapojiť do projektu

Projekt má pomôcť obciam, v ktorých zatiaľ nie je žiadna pomáhajúca profesia (napr. terénny sociálny pracovník, komunitné centrá, miestna občianska poriadková služba) a neprebiehajú tam iné projekty (napr. Zdravé regióny). Zoznam oprávnených obcí vychádza z Atlasu rómskych komunít z rokov 2013 a 2019. Aktuálne túto podmienku spĺňa 354 obcí. Okrem miest a obcí sa môžu prihlásiť aj mimovládne organizácie, ktoré už majú skúsenosť s riešením projektových aktivít v obciach a majú na to požadovanú kapacitu.

Všetky podmienky aj žiadosť o zapojenie sa do projektu sú na webovej stránke úradu. Schválená výška nenávratného finančného príspevku je 5 698 319 Eur a aktivity by mali trvať približne do apríla 2021.

Kontakt pre médiá: npcovidmrk@minv.sk