
Zasadnutie Komisie pri monitorovacom výbore pre Program Slovensko 2021 – 2027
Výjazdové zasadnutie Komisie pri monitorovacom výbore pre Program Slovensko 2021 – 2027 pre marginalizované rómske komunity.
V dňoch 14. – 15. mája 2025 sa uskutočnilo 5. zasadnutie Komisie pri monitorovacom výbore pre Program Slovensko 2021 – 2027 pre marginalizované rómske komunity za prítomnosti zástupcov Európskej komisie, rezortov a občianskej spoločnosti.
Zasadnutie Komisie sa uskutočnilo v obci Bystrany, v jednej z lokalít z Atlasu rómskych komunít. Výber miesta je priamym príkladom úspešnej realizácie viacerých opatrení a nástrojov z alokácie MRK Programu Slovensko, ktoré majú priamy dopad na život jednotlivcov, ich rodiny a celú komunitu.
„Teší ma, že sme sa zišli v širokej odbornej zostave naprieč rezortami a občianskej spoločnosti a vytvorili priestor na zdieľanie aktuálnych informácií o stave implementácie opatrení, dosiahnutých výsledkoch a ďalších plánovaných aktivitách v podpore marginalizovaných rómskych komunít. Hlavným cieľom zasadnutia Komisie je posilnenie vzájomnej informovanosti o opatreniach určených pre marginalizované rómske komunity realizovaných na rôznych rezortoch, vyhodnotenie doterajších výsledkov a reálnych dopadov a vďaka spätnej väzbe z terénu lepšie rozpoznať výzvy, ktorým čelíme, ako aj potreby, ktoré je potrebné adresne nasmerovať,“ uviedol v úvode splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity Alexander Daško.
Jedným z prítomných zástupcov Európskej komisie bol Christoph Nerlich, vedúci oddelenia, Generálneho riaditeľstva pre zamestnanosť, sociálne záležitosti a začlenenie, ktorý zdôraznil, že pre Európsku komisiu je riešenie problematiky rómskej komunity vysokou prioritou, najmä v tomto programovom období. Práca s MRK je veľmi dôležitá a ocenil, že sa stretnutie uskutočnilo priamo v teréne, v Bystranoch.
Podľa zástupcov EK sú všetky postupy nastavené tak, aby uspeli, Slovensko má dobré nástroje, financie, aj splnomocnenca s rozšírenými kompetenciami. Teraz je dôležitá implementácia, čiže realizácia a treba o nej aj veľa hovoriť, aby sa aj verejnosť dozvedela, čo všetko sa skutočne robí. Rómska problematika bola zanedbávaná desaťročia. Nemožno ju teraz za krátko vyriešiť, ale treba ju riadne uchopiť a snažiť sa projekty realizovať. Samozrejme, môže sa stať, že niečo nevyjde celkom podľa očakávaní, niečo sa aj pokazí, ale treba sa do toho pustiť a výsledky sa dostavia.
Súčasťou zasadnutia komisie bola aj obhliadka realizovaných projektov v obciach Bystrany, Vydrník. Výber týchto obcí bol podmienený koncentráciou viacerých projektov a opatrení v gescii ÚSVRK, ktoré sú zásadné pri posilňovaní sociálnej inklúzie a zlepšovaní životnej úrovne marginalizovaných rómskych komunít. Návšteva v teréne poskytla možnosť vidieť výsledky realizovaných intervencií a diskutovať o ich dopadoch priamo s miestnymi aktérmi.
V uvedených obciach sa implementujú nasledovné projekty:
✔ Národný projekt Rozvojové tímy
✔ Národný projekt Asistencia obciam pri usporiadaní právnych vzťahov k pozemkom pod osídleniami
✔ Miestne občianske a preventívne služby
✔ Podpora infraštruktúrnych opatrení
Ďalšou z obcí, ktorej návšteva bola súčasťou programu bola obec Spišský Štiavnik, kde sa paralelne realizujú tri národné projekty, významné pre podporu marginalizovaných obyvateľov:
✔ Terénna sociálna práca a komunitné centrá v gescii Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR
✔ Podpora pomáhajúcich profesií 3 koordinované Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu SR
✔ Zdravé regióny riadené Ministerstvom zdravotníctva SR
Ako prvé boli členom Komisie prezentované výsledky Národného projektu Rozvojové tímy I.
Tento národný projekt je pilotným projektom a je strategickou operáciou Slovenskej republiky. Do projektu Rozvojové tímy I. je zapojených šesťdesiat obcí, doterajší počet účastníkov je 18 243 a takmer 750 osôb sa v projekte zamestnalo. Z toho157 osôb z MRK našlo v rozvojových tímoch svoje úplné pracovné uplatnenie.
Projekt je zameraný na oblasť vzdelávania, bývania, zamestnanosti a na protirómsky rasizmus. Rozvojové tímy sa v jednotlivých obciach sústreďujú na rodinu a jej členov podľa ich potrieb prostredníctvom mimoškolských aktivít, podujatí alebo programov pre mládež, doškoľovanie detí a mládeže, aktivít zameraných na zlepšovanie rodičovských zručností, aktivít zameraných na prevenciu a elimináciu vzniku sociálno-patologických javov, zveľaďovanie bývania, budovania zručností v oblasti hľadania si zamestnania, motivácie absolvovania rekvalifikačných programov, podpory finančnej gramotnosti, budovania dobrovoľníctva, preventívnych, senzibilizačných aktivít spájajúcich obyvateľstvo na miestnej úrovni, podpory účasti obyvateľov MRK na verejnom živote, budovanie občianskej participácie a mnoho ďalších činností.
Medzi významné úspechy v oblasti vzdelávania patrí zníženie záškoláctva, ale aj lepšia pripravenosť detí na vstup do ZŠ, lepšia spolupráca rodičov so školami, či väčší počet detí prijatých na stredné a vysoké školy.
Výsledky a úspechy RT v číslach:
- 2025 detí sa v rámci RT zúčastňuje doučovania
- 481 detí sa vďaka intervenciám a podpory RT dostalo na stredné alebo vysoké školy
- u cca 560 detí sa zlepšila dochádzka do školy (zníženie záškoláctva)
- úspešná účasť talentovaných detí v súťažiach
- viac ako 1200 zrealizovaných Mamiklubov
- 308 zrealizovaných vzdelávacích aktivít pre seniorov
- 645 klientov je v procese oddlžovania
V oblasti prevencie sociálno-patologických javov v spolupráci so sociálnymi pracovníkmi sa realizuje osveta o rizikách požívania alkoholu, fajčenia, pitia energetických nápojov, v oblasti prevencie domáceho násilia, šikany, kyberšikany, násilia na maloletých, v oblasti ochrany žien pred násilím, prevencia tehotenstva neplnoletých a informovanie o reprodukčnom zdraví neplnoletých dievčat.
Odprezentované boli aj aktivity v oblasti bytovej politiky a environmentálnej oblasti, kde sa podarilo dosiahnuť zlepšenie platobnej disciplíny voči obciam a iným inštitúciám pravidelnou úhradou platieb spojených s bývaním, lepšie nastavenie rozpočtu a výdavkov rodín a významné boli aj aktivity zamerané na finančnú gramotnosť. Napríklad burza šatstva, či hospodárenie s rodinným rozpočtom. V oblasti environmentálnej politiky sa práca zameriavala na separovanie a odpratávanie odpadu, likvidáciu čiernych skládok, zveľaďovanie a skrášľovanie bývania, vytváranie zdravého prostredia, výsadbu rastlín a stromov, osádzanie lavičiek, či úpravu terénu pri obydliach.
Úspechy a výsledky RT v číslach:
- Na trh práce sa vďaka NP RT podarilo umiestniť 7 839 osôb, z toho na trvalý pracovný pomer 1348, na dohodu o vykonaní práce 487 osôb a 178 osôb absolvovalo vďaka RT rôzne rekvalifikačné kurzy
- 48 zlegalizovaných stavieb + 66 stavieb v procese legalizácie
- 327 domácností pripojených na inžinierske siete
- Výrazné zníženie dlhov voči obci (TKO, dane)
- 346 odstránených čiernych skládok
- 74 podaných mikroprojektov v oblasti bývania + 4 v rámci projektu Obnov si svoj dom
Pomoc pri krízových situáciách
- pomoc pri požiaroch – 21x
- zaplavenie obydlí – 3x
- únik plynu – 1x
- zabezpečenie krízového ubytovania pre rodiny/jednotlivcom v mimoriadnej krízovej situácii - 20x
- pomoc s vybavením zariadenia alebo úpravou obydlia - 12x
Druhým projektom, ktorého výsledky boli prezentované na zasadnutí Komisie bol Národný projekt Asistencia obciam s prítomnosťou marginalizovaných rómskych komunít pri usporiadaní právnych vzťahov k pozemkom pod osídleniami.
Postup usporiadania pozemkov prostredníctvom jednoduchých pozemkových úprav pod osídlením bol odporučený 417 obciam z Atlasu rómskych komunít. V rámci projektu bolo vypracovaných 172 mapových podkladov, ktoré tvoria prílohu žiadosti o vykonanie jednoduchých pozemkových úprav pod osídleniami a 136 obciam boli mapové podklady odovzdané. Počet uzatvorených a k dnešnému dňu účinných zmlúv o poskytnutí podpory s obcami je 74.
Cieľom projektu je vysporiadanie pozemkov pod obydliami, čo pomáha nielen samotným obyvateľom, ale aj obciam. Štát ani úrad pozemky nevykupujú, ani neposkytujú peniaze na ich odkúpenie, ale iba napomáhajú v procese vysporiadania. Samotné odkúpenie pozemkov je vo vzťahu občan – obec.
Tretím prezentovaným projektom bol Národný projekt Monitorovanie a hodnotenie.
Ročná správa o napĺňaní Akčných plánov Stratégie (Monitorovacia správa) - poskytuje informácie o napĺňaní každej z piatich prioritných oblastí Stratégie 2030. Monitorovacia správa za rok 2023 bola predložená na rokovanie vlády v auguste 2024 a monitorovacia správa za rok 2024 je v príprave.
V rámci projektu Monitorovanie a hodnotenie sa realizovali a realizujú aktivity:
- Prieskum verejnej mienky – zisťovanie postojov väčšinovej spoločnosti voči rómskej populácii. Finalizovaný zber dát sa realizoval v spolupráci s agentúrou FOCUS v decembri 2024, v súčasnosti sa realizuje analýza dát a príprava správy.
- Informačný mapový portál – bude online platforma umožňujúca vizualizáciu geografických údajov vrátane dátových analýz, mapových zostáv a publikácie dát na báze obcí slúžiaca na disemináciu dát.
- Príklady dobrej praxe – majú za cieľ popularizovať úspešné nástroje v oblasti inklúzie Rómov so širokou a odbornou verejnosťou. Zber dát sa realizoval v teréne, v súčasnosti prebieha spracovávanie prvých výstupov.
- EU SILC_MRK – je špecializované zisťovanie EU SILC (zisťovanie o príjmoch a životných podmienkach) v prostredí MRK, ktoré slúži ako významná zdrojová základňa údajov o príjmoch, úrovni a štruktúre chudoby a sociálnom vylúčení domácností. Realizuje sa v spolupráci so ŠÚ SR – od septembra 2024 a fáza zberu dát v teréne bola ukončená v apríli 2025.
- Aktualizácia dát Atlasu rómskych komunít – je sociografické mapovanie rómskych komunít, v rámci ktorého sú zisťované informácie o technickej vybavenosti rómskych lokalít a obcí s významnejším zastúpením rómskej populácie, štrukturálnych nerovnostiach a miere priestorovej integrácie rómskej populácie vzhľadom na väčšinovú populáciu. V súčasnosti prebieha zber dát v teréne.
Ingrid Zubková, generálna riaditeľka Sekcie európskych programov:
„Riešenie najchudobnejších obyvateľov SR, ku ktorým marginalizované rómske komunity bezpochyby patria, je pre nás prioritnou témou. Rada by som zdôraznila, že na území obcí s prítomnosťou marginalizovaných rómskych komunít Úrad realizuje opatrenia v prospech všetkých obyvateľov obce bez rozdielu. Zatiaľ sme vyhlásili trinásť výziev. Sme hrdí, že vo vyhlasovaní výziev, kontrahovaní a čerpaní je náš úrad dlhodobo na prvých priečkach v rámci Slovenska.“
V ďalšej časti zasadnutia Komisie boli prezentované informácie:
- o stave čerpania a kontrahovania alokácie ESF+ a ERDF v gescii sprostredkovateľského orgánu ÚV SR / ÚSVRK,
- o činnosti regionálnych koordinátorov ÚSVRK v RC MIRRI,
- o mainstreamovej alokácii na podporu projektov pre cieľovú skupinu MRK – rezort MPSVR SR,
- o Národnom projekte Podpora pomáhajúcich profesií 3,
- o Národnom projekte Príležitosť pre všetkých,
- o Národnom projekte Vytvorenie a overenie systému včasného varovania pred predčasným ukončením školskej dochádzky a adresnej podpory žiakov v systéme poradenstva a prevencie (NP PUŠD),
- o Národnom projekte Podpora vzdelávacích príležitostí,
- o mainstreamovej alokácii na podporu projektov pre cieľovú skupinu MRK – rezort MZ SR,
- Národnom projekte Zdravé komunity 2024 – 2029,
- Informácia k správe o stave plnenia investičných plánov kontrahovania k 31. 12. 2024.
MRK je pre Európsku komisiu veľmi dôležitou témou. Ako informovali jej zástupcovia, oproti predchádzajúcim programovým obdobiam bola alokácia navýšená s dôrazom na vysokú zodpovednosť ÚSVRK. V júli tohto roku začne proces prípravy nového programového obdobia, v ktorom bude mať aj Slovensko negociačnú pozíciu a je preto dôležité, aby boli všetci nielen aktívni, ale zadefinovali aj hlavné priority.
„Nasledujúce týždne nás čaká mnoho práce s cieľom nastavenia podmienok pre budúce obdobie, ktoré v čo najširšom spektre pomôžu marginalizovaným rómskym komunitám a ich susedom“ ukončil splnomocnenec 5. zasadnutie Komisie pre MRK.