Preskočiť na obsah

Často kladené otázky

Klinutím na otázku, zobrazíte odpoveď.

Výzva pre zlepšenie podmienok bývania v obciach z Atlasu rómskych komunít PSK-UV-009-2024-DV-EFRR

1. Kedy je posledný termín na dodanie právoplatného stavebného povolenia? Ak nebude súčasťou žiadosti o NFP, bude predmetom dožiadania alebo takáto žiadosť bude automaticky vyradená ako nekompletná?

Právoplatné stavebné povolenie potrebné predložiť v rámci dožiadania pri administratívnom overovaní žiadosti, čiže v čase podania žiadosti o NFP nemusí byť ešte stavebné povolenie vydané ani právoplatné. To znamená po doručení výzvy na doplnenie žiadosti o NFP so stanovenou lehotou na doplnenie právoplatného stavebného povolenia, stavebné povolenie musí byť vydané a zároveň aj právoplatné najneskôr ku dňu stanovenej lehoty, ktoré nám zašlete v rámci výzvy na doplnenie spolu s doplnenou žiadosťou.

2. Od kedy bude činnosť asistenta bývania (kherutno/kherutňi) oprávneným nákladom a na ako dlho?

Žiadateľ/prijímateľ je povinný zamestnať, resp. určiť asistenta bývania alebo zabezpečiť jeho činnosť dodávateľským spôsobom najskôr v deň začatia stavebných prác, najneskôr však v deň ukončenia stavebných prác na stavbu podporenú v tejto výzve. Pre projekty, ktoré k 30.6.2029 nemajú ukončené stavebné práce na stavbu podporenú v tejto výzve, platí povinnosť zamestnať, resp. určiť asistenta bývania alebo ho obstarať dodávateľským spôsobom najneskôr k termínu 1.7.2029. Žiadateľ/prijímateľ je povinný zabezpečiť poskytovanie sprievodnej sociálnej služby prostredníctvom asistenta bývania do 31.12.2029.

3. Vzhľadom na povinnosť žiadateľa zabezpečiť poskytovanie sprievodnej sociálnej služby prostredníctvom asistenta bývania do 31.12.2029, je potrebné v ŽoNFP nastaviť koniec hlavných aktivít do 31.12.2029?

Áno, harmonogram bude do 31.12.2029.

4. Ak je predmetom projektu výstavba 48 nových bytových jednotiek, tak za každých 12 b. j. je možné si uplatniť  výdavky na max. 3 asistentov bývania, v našom prípade na max. 12?

3 asistenti bývania je maximálny počet v rámci výzvy. Na každých 12 bytov si môžete uplatniť 1 asistenta bývania. To znamená, že ak budete obstarávať 23 bytov, máte nárok len na 1 asistenta bývania, pokiaľ budete obstarávať 24 až 35 bytov, máte nárok na 2 asistentov, pokiaľ obstarávate 36 a viac bytov, máte nárok na 3 asistentov. Môžete zamestnať aj viac asistentov bývania, napr. na polovičný úväzok, v tomto prípade súčet pracovných úväzkov nemôže pri počte 36 a viac bytov prekročiť 3 plné pracovné úväzky.

5. Ak obec obstaráva 2 x 10 bytov v dvoch bytových domoch (spolu 20 bytov), koľko môžu mať asistentov bývania?

Je možné mať jedného asistenta bývania na každých 12 bytov, maximálne však troch asistentov bývania. Uvedená obec teda môže mať jedného asistenta bývania na plný pracovný úväzok alebo obstaraného dodávateľským spôsobom na 80 až 160 hod. mesačne (alebo dvoch asistentov bývania na polovičný pracovný úväzok).

6. Aký benchmark sa použije, ak sa stavba bude rekonštruovať a zároveň sa bude nadstavovať?

Použije sa benchmark, ktorý je určený pre rekonštrukciu. Nadstavba, prestavba, vstavba, prístavba alebo prestavba sú zahrnuté pod pojem rekonštrukcia.

7. Zahŕňajú sa do benchmarku pre položku obstaranie nájomného bytu novou výstavbou aj spoločné stavebné výdavky ako napr. osvetlenie a sadové úpravy v areáli, dažďová kanalizácia alebo elektrická prípojka.

Benchmark pre položku obstaranie nájomného bytu novou výstavbou podrobnejšie opisuje Príloha č. 3 - Zoznam oprávnených výdavkov, kde je uvedené: „Oprávnenými výdavkami sú všetky skutočne vynaložené náklady na uskutočnenie stavby vrátane dane z pridanej hodnoty, ktoré sa preukazujú rozpočtom stavby a zmluvou o dodávke stavebných prác, ktorej súčasťou je rozpočet stavby vypracovaný zhotoviteľom. Všetky povrchy musia byť v konečnej povrchovej úprave, musí byť osadená sanita a súčasťou je aj kuchynská linka s minimálnou dĺžkou 2,50 m vrátane 1 zariadenia na odsávanie pár.“

8. Zahŕňajú sa do benchmarku na obstaranie vodovodnej prípojky a obstaranie kanalizačnej prípojky aj vnútro areálové rozvody vody a kanálu? V zmysle výzvy, patrí do vodovodnej prípojky len napojenie od verejného vodovodu po vodomernú šachtu alebo aj celý areálový rozvod (od verejného vodovodu po bytový dom)?

Vodovodná prípojka a kanalizačná prípojka je v ponímaní nastavenia výzvy časť od verejného vodovodu po meracie zariadenie a ďalej po pätu domu, kde by mal byť hlavný uzáver vody, resp. kontrolné miesto na kanalizačnej prípojke. Benchmark na obstaranie vodovodnej a kanalizačnej prípojky sa určuje podľa bežného metra prípojky. Vnútorné rozvody vody a kanalizácie spadajú do stavby bytového domu.

9. Benchmark pre novostavbu je 1800 €/m2 s DPH, benchmark pre vodovodnú prípojku je 370 €/mb. Cenu výstavby bytov a cenu vodovodnej prípojky zrátavame alebo je cena kanalizačnej prípojky súčasťou benchmarku na výstavbu nových bytov?

Obe tieto položky majú samostatný benchmark, to znamená, že výstavba nových bytov má benchmark stanovený na m2 podlahovej plochy bytov, pričom v tomto benchmarku sú (ako uvádza príloha č.3 - Zoznam oprávnených výdavkov) oprávnenými výdavkami  všetky skutočne vynaložené náklady na uskutočnenie stavby vrátane dane z pridanej hodnoty, ktoré sa preukazujú rozpočtom stavby a zmluvou o dodávke stavebných prác, ktorej súčasťou je rozpočet stavby vypracovaný zhotoviteľom. Všetky povrchy musia byť v konečnej povrchovej úprave, musí byť osadená sanita a súčasťou je aj kuchynská linka s minimálnou dĺžkou 2,50 m vrátane 1 zariadenia na odsávanie pár. Benchmark na obstaranie kanalizačnej prípojky zahŕňa stavebné práce vrátane všetkého vybavenia na meter trasy kanalizačnej prípojky. Kanalizačnou prípojkou sa rozumie napojenie od vedenia verejnej kanalizačnej siete po pätu domu.

10. V rámci prílohy výzvy č. 10 - Zásady a podmienky sociálneho bývania je uvedená definícia bytového domu. Ako prísne budú posudzované predložené žiadosti v zmysle tejto definície nakoľko obec má pripravenú projektovú dokumentáciu na bytový dom so štyrmi bytovými jednotkami, ktoré majú samostatný vchod z verejnej komunikácie.

Definícia uvedená v prílohe č. 10 - Zásady a podmienky sociálneho bývania je všeobecnou definíciou bytového domu v zmysle zákona č. 443/2010 Z. z. o dotáciách na rozvoj bývania a o sociálnom bývaní. Samotné dispozičné riešenie bytového domu je už vecou konkrétneho projektového návrhu a aj Vami popisovaná situácia riešenia samostatných vstupov do bytov je vyhovujúca.

11. Žiadateľ plánuje na existujúcom bytovom dome zrekonštruovať byty, ale zároveň nadstaviť a vytvoriť ďalšie byty nadstavbou. Patrí uvedené k hlavnej aktivite Rekonštrukcia alebo k obom hlavným aktivitám, a to Rekonštrukcia a Výstavba?

Výstavba nájomného bytu formou nadstavby alebo prístavby bytovej budovy alebo nadstavby alebo prístavby nebytovej budovy alebo stavebná úpravy budovy, ktorou vznikne byt v bytovom dome alebo iná rekonštrukcia patrí k hlavnej aktivite rekonštrukcia vyhovujúcich foriem bývania. Vysvetlenie je uvedené aj priamo vo Výzve na str. 10 v poznámke pod čiarou.

12. V rámci dokumentácie výzvy sme nenašli informáciu ako stanoviť merateľný ukazovateľ Kapacita nového alebo modernizovaného sociálneho bývania. V prílohe č. 10 výzvy - Zásady a podmienky sociálneho bývania sú uvádzané len informácie týkajúce sa počtu bytov. Prosíme o usmernenie aké sú možnosti pre určenie kapacity bývania.

Spôsob stanovenia merateľných ukazovateľov je popísaný v Prílohe č. 4 výzvy - Zoznam merateľných ukazovateľov projektu a Iných údajov. MU PSKPRCO65 Kapacita nového alebo modernizovaného sociálneho bývania sa stanoví ako maximálny počet osôb, ktoré je možné ubytovať v novovybudovaných alebo modernizovaných zariadeniach sociálneho bývania. Sociálnym bývaním sa rozumie bývanie poskytované štátnymi orgánmi alebo neziskovými organizáciami pre ľudí s nízkymi príjmami alebo s osobitnými potrebami. Plnenie merateľného ukazovateľa sa dokladuje napr. Správou o dokončení výstupu s príslušnými technickými protokolmi, projektovou dokumentáciou overenou v povoľovacom konaní, technickým protokolom, technickou správou, kolaudačným rozhodnutím.

13. Je v rámci výstavby nájomných bytov v bytovom dome oprávnená aj technická vybavenosť, resp. ostatné objekty? Napr.:

  • verejné osvetlenie

Áno, ale iba ako súčasť odstavnej plochy vrátane príjazdu z miestnej komunikácie v rámci benchmarku určeného na túto aktivitu - Stavebné práce, vrátane všetkého vybavenia, plocha odstavnej plochy musí byť vo výmere zodpovedajúcej technickým požiadavkám na odstavné plochy a počet odstavných miest musí zohľadňovať existujúcu právnu úpravu.

  • elektrické odberné zariadenie

Predpokladáme, že sa týmto myslia elektrické hodiny a prípojka, ak je to takto, tak prípojka elektrickej energie nie je samostatnou súčasťou oprávnených výdavkov, pretože prípojka ako taká je v princípe vlastníctvo dodávateľa elektrickej energie. Vnútorné rozvody sú súčasťou stavby. Ak by však bolo treba niektoré časti prípojky finančne pokryť, tak je to možné z nepriamych výdavkov projektu.

  • príprava územia

V rámci zoznamu oprávnených výdavkov stavby v časti 029 – ostatný dlhodobý hmotný majetok je uvedené: práce súvisiace s obstaraním nájomného bytu, napr.: demolácia realizovaná v nevyhnutnom rozsahu a priamej väzbe na obstaranie nájomného bytu, zameriavacie práce (vytýčenie stavby, zameranie súčasného stavu stavby a iné), vo výške maximálne 5 % celkových oprávnených priamych výdavkov na projekt, vrátane výdavkov na práce súvisiace s obstaraním nájomného bytu. V zmysle uvedeného za dodržania ostatných podmienok môžu byť uvedené položky financované v rámci stavby, prípadne v rámci nepriamych výdavkov projektu.

  •  žumpa

Pri stavbe bytového domu je samozrejme potrebné riešiť aj odvádzanie odpadových vôd, v prípade, že je dostupná verejná kanalizácia, tak kanalizačnú prípojku je možné zrealizovať v rámci samostatného benchmarku, v prípade, že nie je dostupná verejná kanalizácia, je potrebné riešiť odvádzanie odpadových vôd miestne obvyklým spôsobom, pričom viac odporúčame sa zamerať na ekologické spôsoby odvádzania odpadových vôd (malá domová čistička – odvod vyčistenej vody do recipientu), ak nie je ani táto možnosť a v rámci povoľovacieho konania bude umožnené odvádzanie odpadových vôd do vodotesnej a certifikovanej žumpy, pričom náklady na vybudovanie žumpy je možná zahrnúť do stavebných nákladov (za dodržania benchmarkov).

14. Je oprávnená rekonštrukcia nájomného bytu ako komplexná rekonštrukcia bytového domu (+ strecha, fasáda a pod.)?

Uvedené je oprávneným výdavkom.

15. Je projektový manažér oprávnený výdavok?

Projektový manažér je oprávneným výdavkom v rámci nepriamych výdavkov

16. Je v zmysle podmienok výzvy oprávneným výdavkom nákup obytných buniek?

V zmysle podmienok výzvy nákup obytných buniek nie je oprávneným výdavkom.

17. Je možné nárokovať si na refundáciu výdavkov, ak vznikli v minulom roku?

Výdavky sú oprávnené od 1.1.2021 s podmienkou, že v čase podania žiadosti o NFP nesmú byť ukončené všetky práce týkajúcej sa hlavnej aktivity projektu.

18. Obec s počtom obyvateľov cca 2000 a podielom MRK 30 %, má pripravený projekt nájomného bývania. Projekt pozostáva z dostavby a rekonštrukcie. Rekonštrukcia pozostáva z rekonštrukcie jadra, spoločných priestorov, výmeny okien či zateplenia existujúcich 2 bytových domov s kapacitou 32 bytov. Dostavba pozostáva z týchto 2 bytových domov a nadstavby, čím by vzniklo ďalších 12  bytov. Podľa stanoveného limitu (príloha  č. 10 - Zásady a podmienky sociálneho bývania) majú nárok na 22 podporených bytov. V tomto konkrétnom prípade, platí stanovený limit spoločne pre obe časti projektu alebo je možné pomyselne rozdelenie na rekonštrukciu - 22 podporených bytov a dostavbu – 22 podporených bytov?

Pokiaľ má obec 32 bytov v dvoch oddelených domoch (predpokladáme, že ide o dva bytové domy po 16 bytov), tak ak by zrealizovali nadstavbu nad jedným objektom a vytvorili by takto ďalších 6 bytov, tak by presne splnili limit počtu podporených bytov  v rámci nastavených pravidiel a podmienok výzvy. Tým by sa zabezpečila rekonštrukcia a nadstavba jedného bytového domu a vytvorilo by sa 22 bytov v rámci podmienok výzvy. Na druhý bytový dom je v tomto momente potrebné hľadať zdroje v rámci iných dostupných nástrojov, napríklad v dotačnom programe Ministerstva dopravy SR.

19. Obec odkúpila starší rodinný dom, ktorý by chcela prerobiť na nájomné bývanie s 2 bytovými jednotkami. Stanovuje výzva minimum vytvorených bytov?

Minimálny počet bytov, ktoré musia vzniknúť pri výstavbe alebo rekonštrukcii je stanovený na dva byty.

20. Je pri rekonštrukcii priemer podlahovej plochy 60 m2 taktiež záväzný?

Záleží od toho, o akú rekonštrukciu pôjde. Ak sa bude napríklad iba riešiť zateplenie, prípadne výmena okenných a dverných otvorov, výmena kúrenia, resp. rozvodov ako celku, a neprichádza teda k zmene celkových pomerov podlahovej plochy existujúcej stavby, tak sa bude abstrahovať od podmienky max. priemernej podlahovej plochy. Ak sa však pod rekonštrukciou myslí prístavba, prestavba, nadstavba alebo vstavba, alebo pôjde o prestavbu nebytovej budovy na bytovú budovu, tak podmienka limitov podlahovej plochy je záväzná.

21. Máme do podlahovej plochy v m2 v rámci benchmarku na obstaranie nájomného bytu novou výstavbou započítať čisto podlahovú plochu bytu alebo môžeme do toho započítať aj spoločné priestory, prípadne iné podlahové plochy v rámci bytového domu? Sú balkóny súčasťou podlahovej plochy bytu pre výpočet benchmarku?     

Podlahová plocha bytu je súčet plochy jeho obytných miestností, plochy príslušenstva bytu a plochy lodžií, balkónov a terás. Celková podlahová plocha bytového domu a rodinného domu je súčet podlahovej plochy bytov, spoločných priestorov, pivníc, lodžií, balkónov, terás, garáží a nebytových priestorov nachádzajúcich sa v budove; do plochy sa nezapočítava plocha výťahov a schodiskových ramien. Benchmark pri výstavbe nájomného bytu je vo výške 1800 €/m2 s DPH.

22. Je oprávnený projektový zámer s výstavbou 2 bytových domov v dvoch lokalitách obce?

 

Výstavbu dvoch bytových domov v dvoch lokalitách obce je možné realizovať, pokiaľ spĺňajú podmienku maximálneho počtu bytov, avšak je potrebné splniť aj ďalšie podmienky, ktoré sú:

1.)  V prílohe č. 10 - Zásady a podmienky sociálneho bývania, v časti 3 je dôležitá poznámka v znení: „Dôležité: V prípade obstarávania, resp. rekonštrukcie zodpovedajúceho počtu bytov vo viacerých stavebne oddelených objektoch podmienka počtu bytov pre MRK a podielu nájomníkov z MRK musí byť dodržaná pri každom stavebne oddelenom objekte. – uvedené znamená, že v každom stavebne oddelenom objekte musí byť podiel bytov určených obyvateľom MRK minimálne na úrovni 30%.

2. ) Druhou podstatnou podmienkou je dodržanie princípu 3D, ktorý je nutné pre podporu v rámci dotknutej výzvy dodržať. ÚSVRK ponúka obciam možnosť zaslať na nezáväzné posúdenie zámer projektu, kde obec popíše dodržanie princípov 3D. V popise projektového zámeru obec uvedie ďalšie podstatné náležitosti a podklady, mapky s vyznačením existujúceho stavu a predpokladanej lokality výstavby bytov, do mapky je treba zároveň vyznačiť základnú infraštruktúru obce (ZŠ, MŠ, OÚ, lekár, obchody, pošta a pod.). Po zaslaní týchto podkladov vrátane textového zdôvodnenia umiestnenia predpokladaných bytových domov vieme zaujať k predloženému zámeru stanovisko v rámci posúdenia 3D princípu. Uvedené podklady je potrené zaslať na mailovú adresu výzvy.mrk@vlada.gov.sk s predmetom mailu „Bývanie 3D“, alebo „kódu výzvy“.

Po zaslaní podkladov Vám bude pripravené nezáväzné stanovisko z hľadiska posúdenia princípu 3D, zároveň však uvádzame, že podmienka v bode 1 platí v každom prípade.

23. Môžu byť kuchynská linka s digestorom zahrnuté v stavebnom rozpočte?

Kuchynská linka a digestor majú byť zahrnuté v stavebnom rozpočte.

24. Aké je obdobie udržateľnosti projektu? Môže obec po skončení obdobia udržateľnosti odpredať byty nájomníkom?

Obdobie udržateľnosti projektu sa začína v kalendárny deň, ktorý bezprostredne nasleduje po kalendárnom dni, v ktorom došlo k finančnému ukončeniu projektu a trvá 5 rokov. Zmluvou o poskytnutí NFP bude žiadateľ v postavení prijímateľa zároveň zaviazaný zabezpečiť zachovanie charakteru využitia stavebne podporených nehnuteľností na účely sociálneho bývania v zmysle tretej časti zákona o dotáciách na rozvoj bývania, a to minimálne po dobu 10 rokov od ukončenia obdobia udržateľnosti, pokiaľ Zmluva o poskytnutí NFP neustanoví inak. Teda minimálne 15 rokov musí byť zachovaný charakter sociálneho nájomného bývania. Po skončení tohto obdobia bude obec nakladať s podporenými nájomnými bytmi v zmysle podmienok zásad hospodárenia a nakladania s majetkom obce a súvisiacich právnych predpisov. Teda v konečnom dôsledku bude môcť byty aj odpredať, pokiaľ bude mať tento postup schválený v zásadách a v zmysle zákona o obecnom zriadení.

25. V rámci projektu je navrhnuté vykurovanie jednotlivých bytov pomocou kachlí na drevo. Podľa projektového energetického hodnotenia bola vypočítaná hodnota primárnej energie spadajúca do energetickej triedy A0.,  Je v rámci výzvy akceptovateľné, resp. oprávnené aj zabezpečenie vykurovania bytových jednotiek drevom//tuhým palivom?

Uvedená otázka má z nášho pohľadu dve roviny.

Prvá sa týka splnenia podmienok výzvy, špecificky Prílohy č. 8 - Podmienka súladu s DNSH, časť B. „Aktivity týkajúce sa výstavby budov musia spĺňať nasledovné podmienky súladu so zásadou „nespôsobovať významnú škodu“, ktorá hovorí: Investícia je oprávnená v prípade, ak dosiahne hodnotu primárnej energie  na úrovni budovy s takmer nulovou potrebou energie definovanou podľa národnej legislatívy. Požiadavky na energetickú hospodárnosť budov upravuje zákon č. 555/2005 Z. z. o energetickej hospodárnosti budov. Minimálna požiadavka na budovu s takmer nulovou potrebou energie je stanovená hornou hranicou energetickej triedy A0 pre globálny ukazovateľ. Rozsah energetických tried a minimálna požiadavka na primárnu energiu je definovaná v prílohe 3 vyhlášky Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Slovenskej republiky č. 364/2012 Z. z., ktorou sa vykonáva zákon č. 55/2005 Z. z. o energetickej hospodárnosti budov a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (ďalej len „vyhláška č. 364/2012 Z. z.“). V zmysle uvedeného, priamo výzva neurčuje, aký typ vykurovania má byť zvolený, ale vyššie uvedené kritériá musia byť splnené.

Druhá rovina sa týka samotného pohľadu na zabezpečenia vykurovania v bytovom dome. Domnievame sa, že v súčasnej dobe by bolo optimálnejšie zabezpečovať vykurovanie bytovej budovy a bytov v nej ekologickejšími spôsobmi vykurovania, t.z., že buď zemným plynom, alebo elektrickým vykurovaním. Máme za to, že v prípade zabezpečenia vykurovania pieckami na tuhé palivo sa významne zvyšuje riziko požiaru, resp. zdravotných rizík vyplývajúcich z možného nedokonalého spaľovania. Zároveň v prípade takéhoto riešenia je potrebné v samotnom projekte zabezpečiť aj miesto na uskladnenie palivového dreva, ktorého objem bude pokrývať spotrebu priemerného bytu na zabezpečenie tepla počas vykurovacieho obdobia. V súlade s uvedeným, teda je možné konštatovať, že lokálne vykurovanie pieckami na tuhé palivo je možné, avšak odporúčame dôkladne zvážiť možné ekologické a zdravotné riziká pre dotknutých obyvateľov.

26. Je pri rekonštrukcií tak isto záväzné riešiť prípravu stravy/kuchynské zariadenie?

Pokiaľ sa rekonštrukciou vytvárajú bytové jednotky, resp. ide o komplexnú rekonštrukciu vrátanie vnútorného vybavenia, je potrebné riešiť aj vnútorné vybavenie. Pokiaľ sa však bude napríklad meniť iba strecha, alebo pridávať zateplenie a byty sú v danom momente vybavené zariaďovacími predmetmi, o ktorých hovorí výzva, obec nemusí obstarávať nové vybavenie.

27. Aký má byť percentuálny podiel podporených bytov pre obyvateľov MRK pri výstavbe nových nájomných bytov alebo/a pri rekonštrukcii existujúcich nájomných bytov?

V prílohe výzvy č. 10 - Zásady a podmienky sociálneho bývania, bod 3. Určenie počtu podporených bytov sú v tabuľke obce zoradené podľa podielu počtu obyvateľov MRK na celkovom počte obyvateľov obce. Je stanovený minimálny počet podporených bytov pre obyvateľov MRK z celkového počtu podporených bytov nasledovne:

  • pre obce s podielom obyvateľov MRK do 49,99% musí byť minimálne 30% obstarávaných bytov pre   obyvateľov MRK;

 

  • pre obce s podielom obyvateľov MRK od 50,00% musí byť minimálne 50% obstarávaných bytov pre obyvateľov MRK.

28. Ak plánujeme ako mesto s 5000 obyvateľmi rekonštruovať bytový dom v MRK lokalite na 6 bytov, z ktorých všetkých 6 budú mať v nájme príslušníci MRK, je taký projekt oprávnený? V prílohe výzvy č. 10  sa nachádza tabuľka, kde je stanovený pre našu kategóriu len max. počet bytov, a to 38, no zároveň je stanovený z toho aj počet bytov pre MRK na 12.

V tabuľke v prílohe výzvy č. 10 - Zásady a podmienky sociálneho bývania poskytovateľ určuje len minimálny počet bytov pre obyvateľov MRK z maximálneho počtu podporených bytov. Zároveň pokiaľ je splnená podmienka minimálneho počtu podporených bytov 2 (vo vašom prípade 6 bytov, z čoho bude 100% určených pre obyvateľov MRK) bude projekt oprávnený.

29. Je možne žiadať v rámci tejto výzvy financie na projektovú dokumentáciu?

Nie je možné podať v rámci tejto výzvy samostatnú žiadosť len na projektovú dokumentáciu. V rámci tejto výzvy je možné žiadať financie na projektovú dokumentáciu, ale len ako súčasť hlavných aktivít výzvy.

30. Je možné žiadať finančné prostriedky aj na vypracovanie projektovej dokumentácie na fasádu bytových domov?

V rámci tejto výzvy je možné žiadať financie na projektovú dokumentáciu, ale len ako súčasť hlavných aktivít výzvy.

Odporúčame v zmysle podmienok výzvy a podmienok súladu s princípmi 3D vyhodnotiť cieľ projektu, t.z. či sa aktivitami projektu (v uvedenom prípade len obnovou fasády) zlepšia štandardy bývania rodín vo vzťahu k nájomnému bývaniu bežného štandardu.

31. Je možné podať 1 žiadosť o NFP na 2 projekty, t.j. na výstavbu nového bytového domu a zároveň na rekonštrukciu existujúcich bytových domov?

Je to možné, avšak je potrebné dodržať, aby súčet obstarávaných bytov formou výstavby a rekonštrukcie v oboch žiadostiach spĺňal podmienku maximálneho počtu podporených bytov v zmysle prílohy výzvy č. 10 - Zásady a podmienky sociálneho bývania, bod 3. Určenie počtu podporených bytov.

32. Je možné zapojiť sa do tejto výzvy na rekonštrukciu bytov, aj keď je ťarcha na nehnuteľnosti?

Je to možné, ale len v prípade, ak ide o ťarchu - záložné právo v prospech ŠFRB.

33. Čo sa týka udržiavacích prác v rámci rekonštrukcie bytov podľa oprávnených výdavkov,  je potrebná projektová dokumentácia, ak takáto rekonštrukcia nepodlieha stavebnému povoleniu?

Áno. Projektová dokumentácia, súčasťou ktorej je rozpočet projektu, je potrebná na to, aby sme si vedeli skontrolovať, čo konkrétne sa bude rekonštruovať (napr. rozvody, strecha, a pod.).

34. Ak je súčasťou žiadosti výstavba aj rekonštrukcia, čo potom s povinnou prílohou "Uznesenie zastupiteľstva, ktorým žiadateľ deklaruje, že nedisponuje stavebnými pozemkami a stavbami v pozíciách vhodných na riešenie bývania"?

Uvedené uznesenie zastupiteľstva sa týka princípu 3D, ktoré musí žiadateľ dokladovať v prípade výstavby vyhovujúcich foriem bývania. Podrobné podmienky, ktoré musí žiadateľ splniť sú uvedené v prílohe výzvy č. 6 - Podmienky súladu projektu s princípmi 3D.

35. Ako máme riešiť bezbariérovosť v prípade rekonštrukcie nájomných bytov?

Záleží od typu rekonštrukcie. Rekonštrukcia ako hlavná aktivita projektu vo výzve sa skladá z dvoch nosných pilierov. Prvým je rekonštrukcia stavebno-technická: stavba, nadstavba, prístavba, zmena inej budovy na bytovú budovu. V tomto prípade je potrebné dodržať podmienku 15% bytov určených ako upraviteľných pre zdravotne indisponovaných. Ak sa však jedná o rekonštrukciu existujúceho bytového fondu, kde nebude zmena stavebno-technických dispozícií, v tomto prípade odporúčame, aby minimálne byty na prízemí boli upraviteľné, t.z., že v prípade, ak budete mať záujemcu o poskytnutie bývania, ktorý má zdravotný hendikep, aby ste mali možnosť poskytnúť mu tento typ bytu minimálne na prvom nadzemnom podlaží.

36. Pri rekonštrukcii budov je požiadavka na úsporu primárnej energie na úrovni min. 30%. Ako to máme vykazovať, v prípade, že nemáme zabezpečené centrálne kúrenie?

Tieto požiadavky pri rekonštrukcii budov ako aj pri výstavbe budov sú podrobne uvedené v prílohe výzvy č. 8 - Podmienky súladu s DNSH.

37. Je možné využiť dotáciu na rekonštrukciu spoločných priestorov v nájomných bytových domoch?

Dotáciu na rekonštrukciu spoločných priestorov je to možné využiť iba v rámci rekonštrukcie bytov, nakoľko celá výzva je orientovaná na bývanie. Všetky benchmarky vo výzve sú nastavené na podlahovú plochu bytov, takže ak rekonštruujete byty, musíte rekonštruovať aj spoločné priestory. Rekonštruovať spoločné priestory bez bytov nie je možné.

38. Pri rekonštrukcii existujúcich obývaných bytov vzniká problém, ako riešiť počas rekonštrukcie bytov bývanie ich nájomníkov, je oprávnený výdavok napr. prenájom kontajnerov na dočasné bývanie alebo niečo podobné?

Dočasná forma bývania je oprávneným výdavkom, ktorú si viete uplatniť v rámci nepriamych výdavkov projektu vo forme paušálnej sadzby.

39. Je možné v rámci tejto výzvy postaviť nájomné poschodové domy? Išlo by o radovú zástavbu so samostatným vchodom do každého domu.

V podmienkach výzvy je uvedené, že v rámci projektu sa podporí taký rodinný dom, ktorý má minimálne 2 bytové jednotky. To znamená, že ak budete stavať radovú zástavbu a postavíte napr. 5 rodinných domov, v každom rodinnom dome musia byť minimálne 2 byty so samostatným vchodom, aby výdavky boli oprávnené. Výstavba samostatných rodinných domov, kde každý rodinný dom bude predstavovať len 1 bytovú jednotku, nie je oprávneným výdavkom.

40. Žiadosti podané v dvoch termínoch november a február budú posudzované s ohľadom na celkový objem finančných prostriedkov v dvoch kolách alebo až po celkovom prijatí všetkých žiadostí v oboch kolách?

Každé hodnotiace kolo sa posudzuje v samostatnom konaní. To znamená, že žiadosti podané v prvom kole budú vyhodnotené a v prípade, že v prvom kole bude dostatočná alokácia, budú podporené všetky žiadosti, ktoré splnili podmienky. Zvyšná alokácia zostane na žiadosti, ktoré boli doručené v 2. kole.

Chceme zdôrazniť, že si treba dať pozor na počet podporených bytov, pretože rozsah podporených bytov sa netýka len jedného kola ale týka sa celkovej podpory, ktorá môže byť poskytnutá jednej obci alebo mestu v rámci výzvy.

Výzva PSK-UV-007-2024-DV-EFRR Integrovaná výzva - Podpora investičných aktivít obcí (infraštruktúra)

Všeobecné otázky k výzve

1. Je potrebné v rámci výzvy riešiť aj ďalšie opatrenia alebo postačuje jedno? Je možné, aby žiadateľ predložil v rámci tejto výzvy viac žiadostí ?

Žiadateľ môže riešiť akékoľvek jedno opatrenie, alebo aj viacero opatrení. Ak sa rozhodne riešiť viacero opatrení, predkladá samostatnú žiadosť na každú oblasť (oblasti sú: A.Pitná voda a kanalizácia; B. Nakladanie s odpadmi; C. Miestne komunikácie; D. Projektová dokumentácia) a každý typ akcie (rôzne typy akcie sú iba v prípade oblasti A.Pitná voda a kanalizácia).

V rámci výzvy nie je obmedzený počet žiadostí, ktoré môže žiadateľ predložiť.

2. Ak žiadateľ plánuje predložiť viac projektov napr. 1 x na oblasť C a 1 x na oblasť D, načítava sa táto hodnota spolu na celkový počet MRK?

Pri rôznych oblastiach sa táto hodnota nesčítava.

3. Chceli by sme sa zapojiť do výzvy, pripravujeme projektovú dokumentáciu na výstavbu infraštruktúry a pozemky k stavebnému povoleniu. Musíme mať v čase podania žiadosti už vydané stavebné povolenie?

Výzva stanovuje Podmienku, že žiadateľ/partner je povinný disponovať právoplatným povolením na realizáciu projektu, vydaným príslušným povoľovacím orgánom (napr. stavebné povolenie), resp. iným povolením/vyjadrením v súlade s platnou právnou úpravou (napr. platné oznámenie k ohláseniu drobnej stavby), vrátane príslušnej projektovej dokumentácie.

Povolenie na realizáciu aktivít projektu žiadateľ predkladá spolu so žiadosťou o NFP. V prípade jeho nedoloženia bude žiadateľ vyzvaný na doplnenie tejto prílohy.

V Prílohe č. 2 výzvy je zároveň uvedená možnosť, že povolenie na realizáciu projektu môže nadobudnúť právoplatnosť aj po termíne predloženia ŽoNFP, avšak najneskôr ku dňu doplnenia chýbajúcich náležitostí ŽoNFP v rámci administratívneho overovania, na ktoré bude žiadateľ poskytovateľom vyzvaný.

Oznámenie stavebného úradu k ohláseniu uskutočnenia stavieb podľa § 55 ods. 2 stavebného zákona môže byť vydané aj po termíne predloženia ŽoNFP, avšak najneskôr ku dňu predloženia doplnenia chýbajúcich náležitostí ŽoNFP v rámci administratívneho overovania.

4. Je možné využiť financovanie projektu aj poskytnutím zálohy žiadateľovi?

V programovom období 2021 – 2027 je možné projekt financovať formou:

- zálohovej platby

- predfinancovania

- refundácie

alebo ich kombináciou.

Spôsob financovania projektu sa stanoví v Zmluve o poskytnutí nenávratného finančného príspevku (ďalej len „NFP“), a je možné o finančné prostriedky žiadať až po účinnosti tejto zmluvy.

Maximálna výška zálohovej platby je po začatí realizácie aktivít projektu a pred poskytnutím prvej zálohovej platby 40 % zo sumy NFP v prípade projektu s dĺžkou realizácie  viac ako 12 mesiacov alebo 80 % zo sumy NFP v prípade projektu s dĺžkou realizácie do 12 mesiacov vrátane.

Pre podrobnejšie informácie dávame do pozornosti Príručku k finančnému riadeniu fondov EÚ na programové obdobie 2021 – 2027, najmä kapitolu 6.

Príručka k finančnému riadeniu fondov EÚ na programové obdobie 2021 - 2027 | Ministerstvo financií Slovenskej republiky (mfsr.sk)

Výdavok musí skutočne vzniknúť a byť uhradený prijímateľom pri vykonávaní projektu medzi 1. januárom 2021 a 31. decembrom 2029. Zároveň platí, že projekt nemôže byť fyzicky ukončený alebo sa plne realizoval ešte pred predložením žiadosti o NFP.

5. Môžeme v rámci 1 žiadosti žiadať finančné prostriedky na viac aktivít - voda a kanalizácia, nakladanie s odpadmi, miestne komunikácie, projektová dokumentácia ?

Nie, výzva umožňuje podať jednu žiadosť o NFP iba pre jednu oblasť výzvy a jeden typ akcie. 

Napríklad:

V Prílohe č. 3  je uvedený Typ akcie „Výstavba stokovej siete a čistiarní odpadových vôd (ďalej len „ČOV“) v aglomeráciách s prítomnosťou MRK  (podľa Atlasu rómskych komunít alebo jeho ekvivalentu) nad 2 000 EO  v zmysle záväzkov SR voči EÚ (opatrenie 2.5.1)“. Žiadateľ môže predložiť jednu ŽoNFP na aktivity 2.5.1.1 aj 2.5.1.2. Nemôže v tejto ŽoNFP zahrnúť iné aktivity.

V prípade, ak obec potrebuje riešiť aj ďalšie oblasti, tak môže v rámci výzvy predkložiť samostatnú žiadosť o NFP na každú oblasť (viď. odpoveď k otázke č. 4)

6. V prílohe č. 9 Výzvy je uvedené nasledovné: "Stanovisko/ vyjadrenie Okresného úradu Odboru starostlivosti o životné́ prostredie o tom, že predmetná činnosť nepodlieha posudzovaniu vplyvov“ nie je právoplatným dokumentom na preukázanie danej podmienky. Predmetná podmienka predstavuje podmienku poskytnutia príspevku DNSH a vyžaduje si kvalifikované overenie príslušným útvarom MŽP SR." Je potrebné zo strany žiadateľa si vyžiadať overenie DNSH zo strany MŽP SR alebo k žiadosti v zmysle výzvy postačuje pripojiť vyjadrenie okresného úradu, prípade príslušného orgánu ochrany prírody a následne až pri odbornom posudzovaní žiadosti si sprostredkovateľkský orgán vyžiada vyjadrenie MŽP SR k DNSH? 

Zo strany žiadateľa je potrebné vyjadrenie príslušného orgánu, a následne si poskytovateľ pri posudzovaní žiadosti o NFP vyžiada aj stanovisko MŽP SR.

Oblasť A PITNÁ VODA A KANALIZÁCIE

1. V prílohe č. 11 - Zoznam oprávnených žiadateľov pre oblasť A je uvedený zoznam všetkých obcí z Atlasu RK 2019, ako zistím, v rámci ktorého opatrenia je možné čerpať finančné prostriedky v rámci oblasti A?  

V tabuľke je potrebné pozrieť si stĺpce O-T, v ktorých je možné vyfiltrovať si odpoveď áno.

Úlohou tabuľky je pomôcť obciam zaradiť sa do správnej skupiny obcí podľa opatrenia, typu akcie pre oblasť výzvy A. PITNÁ VODA A KANALIZÁCIE.

2. Obec, ktorá spadá do Atlasu rómskych komunít má pokrytie pitnou vodou a odkanalizované územie dostatočne, no už ide o staršie stavby, kde práve hrozí, že by región a obyvatelia (všetky skupiny) ostali bez prívodu pitnej vody, keby sa nerekonštruovali existujúce stavby (rozvody).  Bude v pripravovanej výzve možnosť aj rekonštruovať/obnovovať existujúce stavby (pitná voda, kanalizácia)? Alebo pôjde len o výstavbu nových?

Rekonštrukcia nie je v rámci výzvy možná. Našou prioritou je riešiť lokality, kde voda a/alebo kanalizačná sieť nie je vôbec, alebo nemá dostatočnú kapacitu.

3. Je možné podať samostatnú žiadosť LEN na vybudovanie ČOV?

Áno. 

4. Ako máme v prípade budovania ČOV počítať ekvivalentných obyvateľov, podľa ktorých sa stanovuje benchmark? Máme zámer vybudovať ČOV, kde je niekoľko domov (IBV), plánujeme materskú školu, bytovku a pokračovanie IBV. To znamená, že novovybudovaná ČOV bude dimenzovaná na existujúcich obyvateľov časti mesta, ale aj na tých budúcich a na materskú školu.

Pri stanovovaní kapacity ČOV projektant vychádza z výhľadového stavu, ktorý zohľadňuje nárast počtu obyvateľov a funkčnosť ČOV. Podľa prílohy 4 je uvedená poznámka: V prípade, ak ČOV je určená pre viacero obcí, za účelom výpočtu oprávnených výdavkov na ČOV, sa do benchmarku/finančného limitu započítava súčet ekvivalentných obyvateľov (EO) vzťahujúci sa na obec, ktorá podáva ŽoNFP. V prípade rekonštrukcie ČOV sa do výpočtu benchmarku/finančného limitu započítava súčet EO, o ktorý sa zvýši kapacita ČOV. V zmysle výzvy, ak aj susediaca obec spadá do oprávnených žiadateľov a zúčastní sa na projekte ako partner, tak je oprávnený celý výdavok.

Oblasť B NAKLADANIE S ODPADMI

1. Je oprávnený výdavok v rámci oblasti B aj rekonštrukcia už vybudovaného Zberného dvora za účelom zvýšenia kapacity ZD?

V rámci predmetnej výzvy rekonštrukcia už vybudovaných zberných dvorov nie je oprávneným výdavkom.

2. Je oprávnenou aktivitou v rámci tejto výzvy aj VYBUDOVANIE KOMPOSTÁRNE?

V zmysle prílohy č. 3 Špecifiká oprávnenosti aktivít, v rámci 2.6.2.2 Odstraňovanie nepriaznivých vplyvov na ŽP spôsobených nakladaním s odpadmi, nie je oprávnená aktivita  VYBUDOVANIE KOMPOSTÁRNE.

3. Je oprávnenou aktivitou v rámci tejto výzvy aj VYBUDOVANIE MALEJ KOMPOSTÁRNE (+ nákup traktora, vlečky a mulčovača)? Pokiaľ áno, možno túto aktivitu zaradiť pod: 2.6.2.2 Odstraňovanie nepriaznivých vplyvov na ŽP spôsobených nakladaním s odpadmi?

V zmysle prílohy č. 3 Špecifiká oprávnenosti aktivít, v rámci 2.6.2.2 Odstraňovanie nepriaznivých vplyvov na ŽP spôsobených nakladaním s odpadmi, nie je oprávnená aktivita  VYBUDOVANIE MALEJ KOMPOSTÁRNE (+ nákup traktora, vlečky a mulčovača).

Oprávnenými aktivitami sú iba tie, ktoré sú uvedené v opatrení 2.6.2.2.

4. Bude sa v rámci súčinnosti pri uzatváraní zmluvy o poskytnutí NFP preverovať vlastníctvo, resp. iný právny vzťah v zmysle Prílohy č. 14 k pozemku pri odstraňovaní nelegálnej skládky?

V prípade aktivity 2.6.2.2 - Odstraňovanie nepriaznivých vplyvov na ŽP spôsobených nakladaním s odpadmi vo výzvach PSK_UV_006_2024_DV_EFRR a PSK_UV_007_2024_DV_EFRR vo vzťahu k vysporiadaniu majetkovo – právnych vzťahov a jeho preukázaniu, nie je možný iný, ako Prílohou č. 14 predpokladaný postup a nie je možné udelenie akejkoľvek výnimky z tohto postupu.

V prípade preukazovania vysporiadania majetkovo – právnych vzťahov prostredníctvom alternatívy 2 až alternatívy 8 podľa Prílohy č. 14 výzvy, musí byť z takejto formy preukázania právneho vzťahu k nehnuteľnosti na ktorej, alebo prostredníctvom ktorej sa bude projekt realizovať, zrejmé, že tento právny vzťah (resp. súhlas) bude v trvaní minimálne 5 rokov po ukončení realizácie aktivít projektu, teda počas obdobia udržateľnosti projektu.

5. Sú oprávneným výdavkom aj polopodzemné kontajnery?

Nie, žiaden druh kontajnerov nie je ako výdavok vo vzťahu k budovaniu stojiska na zberné nádoby oprávnený. Zároveň ale platí, že na vybudovanom stojisku musia byť zberné nádoby na zmesový aj triedený odpad umiestnené.

6. Je možné realizovať ,,mobilné” kontajnerové stojiská?

Kontajnerové stojiská sú oprávnené v zmysle popisu v prílohe č. 4 výzvy: vybudovanie stojísk na umiestnenie zberných nádob na zmesový a triedený komunálny odpad, pozostávajúce zo spevnených plôch, prípadného oplotenia a zastrešenia.

7. Mesto by chcelo vybudovať stojiská nielen v oblasti osídlenia MRK, nakoľko aj napriek tomu, že sú koncetrované na jednej ulici (vo vnútri mesta), často sa nachádzajú aj v ostatných častiach mesta. Na týchto stojiskách by sme chceli umiestniť kontajnery na triedený zber komunálneho odpadu. Je možné realizovať zámer na celom území mesta, alebo iba na ulici, kde sa jedná o koncentráciu osídlenia MRK?

Stojiská môže vybudovať žiadateľ tak, aby zlepšil hygienické štandardy pre obyvateľov MRK, čo popíše vo Formulári žiadosti o NFP. Zberné nádoby (podľa § 81 ods. 5 zákona o odpadoch) sú oprávnené len pri budovaní zberných dvorov.

8. Mesto je zaradené do ARK2019, v súčasnosti nedisponuje súhlasom na prevádzkovanie zberného dvora, ani žiadny zberný dvor nemá vybudovaný/vo výstavbe, alebo skolaudovaný. Na území mesta sa však nachádzajú zberné dvory, ktoré však nevlastní mesto, t.j. žiadateľ. Tento zberný dvor by sa nachádzal v blízkosti mestskej oblasti, ktorá je osídlená MRK. Tento zberný dvor by bol určený všetkým obyvateľom mesta, teda aj blízkemu osídleniu MRK. Je takýto zámer oprávnený? Ak áno, ako ďaleko musí byť umiestnený tento zberný dvor - je určená nejaká vzdialenosť od osídlenia MRK?

Zámer je oprávnený, konkrétna vzdialenosť nie je určená. Žiadateľ si môže vybudovať zberný dvor za splnenia podmienok definovaných vo výzve, tak aby naplnil cieľ výzvy a požiadavky v Prílohe č. 7. Žiadateľ popíše vo Formulári žiadosti o NFP, akým spôsobom projektom zlepší situáciu obyvateľov MRK.

Oblasť C. MIESTNE KOMUNIKÁCIE

1. Musia naprojektované miestne komunikácie prepájať niektorú  lokalitu MRK s infraštruktúrou obce?

Základnou podmienkou splnenia súladu projektu s princípmi 3D je zabezpečenie a/alebo zvýšenie mobility obyvateľstva MRK, bezpečnosti obyvateľov MRK, zlepšenie životných podmienok obyvateľov MRK, zabezpečenie spojenia osídlenia MRK s infraštruktúrou obce a tým zníženie segregácie a zlepšenie celkovej dostupnosti inštitúcií/služieb v obci pre obyvateľov MRK v zmysle aktuálnej prílohy 7 výzvy „Podmienky súladu projektu s princípmi 3D“ časť C. Podmienky súladu ŽoNFP/Projektu s princípmi 3D pre oblasť miestne komunikácie.

Žiadateľ musí popísať ako sa zlepší prístup MRK k službám, čiže musí to mať dopad na MRK.

2. Ako je potrebné vypočítať cieľovú hodnotu merateľného ukazovateľa PSKPRCR55 Používatelia novovybudovaných, rekonštruovaných, zlepšených alebo modernizovaných ciest za rok?

Hodnota sa počíta ako celkový počet osobokilometrov prejdených po novopostavených, zlepšených, rekonštruovaných alebo modernizovaných cestách z dôvodu podporovaného projektu.

Dosiahnutá hodnota sa odhaduje ex post na obdobie jedného roka po ukončení projektu.

Príklad výpočtu: Cesta, ktorá je výsledkom projektu, má dĺžku 0,5 km, prejde po nej tam a späť minimálne 150 obyvateľov denne. Hodnota ukazovateľa bude 0,5 km (dĺžka cesty) x 2 (tam aj späť) x 150 (obyvateľov) x 365 (dní v roku) = 54 750. Do tohto merateľného ukazovateľa sa počíta len dĺžka ciest (nie chodníkov).

3. Sú považované za oprávnený výdavok v rámci oprávnenej aktivity MIESTNE KOMUNIKÁCIE - rekonštrukcia chodníkov - aj rigoly (ak budú tvoriť súčasť realizovaného chodníku)? 

Rigoly, ak budú súčasťou realizovaného chodníka, sú považované za oprávnené.

4. Súlad investície aj s výsledkom bezpečnostného auditu, ktorý sa vykonáva podľa
smernice Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2019/1936 alebo inšpekciu v zmysle
kdoplnení niektorých zákonov
- KTO VYDÁVA TAKÉTO STANOVSKO?

Súlad investície s výsledkom bezpečnostného auditu podľa uvedených smerníc a zákonov je súčasť stavebného povolenia. Pri projektovaní/realizovaní investície je potrebné dodržať tento súlad. Bez predmetného súladu by nemalo byť vydané stavebné povolenie. 

Poskytovateľ overuje platnosť stavebného povolenia.

Pri investíciách bez potreby vydania stavebného povolenia je nutné prehlásenie/popis projektanta, že bezp. audit nie je v zmysle uvedených zákonov nutné vykonať.

5. Súlad projektu s cieľmi a opatreniami Nízkouhlíkovej stratégie SR 2030. Investície budú prispievať k podpore energeticky efektívnej osobnej dopravy prostredníctvom prípravy cestnej dopravnej infraštruktúry pre zavádzanie nabíjacej infraštruktúry pre elektrické vozidlá - je postačujúce, aby pre splnenie tejto podmienky projekt riešil prípravu pre nabíjaciu infraštruktúru oprávnené vybudovanie nabíjacej infraštruktúry pre elektrické vozidlá?

V prípade, že má samosprávny kraj/obec vypracovanú koncepciu elektromobility alebo obdobnú koncepciu pre vozidlá jazdiace na alternatívne palivá, je potrebné ju dodržať aj pri investíciách. Ak sa na daný úsek koncepcia elektromobility nevzťahuje, príp. nie je vôbec vypracovaná, v ŽoNFP sa to v popise projektu uvedie a tým je podmienka Nízkouhlíkovej stratégie splnená.

V prípade, že má samosprávny kraj/obec vypracovanú koncepciu elektromobility, adaptačné riešenia na zníženie klimatických rizík alebo obdobnú koncepciu pre vozidlá jazdiace na alternatívne palivá, je potrebné ju dodržať aj pri investíciách. Ak sa na daný úsek koncepcia elektromobility nevzťahuje, príp. nie je vôbec vypracovaná, v ŽoNFP sa to v popise projektu uvedie a tým je podmienka Nízkouhlíkovej stratégie/zníženie klimatických rizík splnená. Projektant musí skonštatovať, či daná investícia podlieha Nízkouhlíkovej stratégií, zákonu č.24/2006 Z.z., zákona č. 214/2021 Z.z., a teda či je potrebné pri projektovaní investície zaoberať sa aj touto možnosťou.

6. Ako určiť celkové oprávnené výdavky ak mesto/obec chce v rámci aktivity C realizovať 2 podaktivity a to výstavba miestnych komunikácii pre MRK a výstavba mimo osídlenia MRK:

a) Obe aktivity je možné spojiť v rámci 1 žiadosti? 

b) Aké budú celkové oprávnene výdavky? Podľa prílohy 4, v tabuľke 11 je uvedené, že nad 700 obyvateľov MRK je max COV 1,5 mil. Aká bude výška COV, ak chceme realizovať obe aktivity? Súčet aktivít MRK  a aktivít mimo osídlenia  musí byť max 1,5 mil alebo 1,5 mil platí len pre MRK aktivity? V tom prípade by  aktivity mimo osídlenia mohli byť tiež do 1,5 mil? Musí sa  zachovať  pomer 1:1 COV, čiže aktivity mimo osídlenia musia byť do max výšky MRK aktivít?

a) áno

b) Pre oblasť C) Miestne komunikácie sa pomer 1:1 neuplatňuje. Miestne komunikácie sa riadia podľa prílohy 7. Podmienky súladu projektu s princípmi 3D, oblasť C Miestne komunikácie.

Zároveň musí byť dodržané, že  Maximálna výška príspevku na žiadateľa/partnera na jeden typ akcie: odvíja sa od počtu podporených osôb MRK, ktorým sa v dôsledku realizácie projektu zabezpečí prístup k zlepšeným podmienkam bývania prostredníctvom dopravnej infraštruktúry (Tabuľka 11)

Počet podporených osôb MRK[1], ktorým sa v dôsledku realizácie projektu zabezpečí prístup k zlepšeným podmienkam bývania prostredníctvom dopravnej infraštruktúry

Maximálna výška COV /EUR s DPH/ 

menej ako 200 osôb MRK 

  250 000,00

200 - 449 osôb MRK 

  670 000,00

450 – 699 osôb MRK 

1 200 000,00

 700 a viac osôb MRK 

  1. 500 000,00

 

Celkové oprávnené výdavky v predložených ŽoNFP nesmú presiahnuť sumu 1 500 000 EUR.


[1] V prípade, ak žiadateľ predkladá viac projektov v rámci výzvy v tom istom osídlení (podporené tie isté osoby  MRK), pre posúdenie maximálnej výšky COV, sa do celkového počtu podporených osôb MRK počítajú tieto osoby iba raz. Nedochádza k ich spočítaniu, nakoľko sa jedná o tie isté osoby.

7. V oprávnených výdavkoch v časti "Pozemné komunikácie (cesty, chodníky) - novostavba, rekonštrukcia" - je potrebná podrobná projektová dokumentácia a preukázanie bezbariérovosti aj v prípade rekonštrukcie?

Projektová dokumentácia –  áno, v zmysle prílohy výzvy 2 Podmienky poskytnutia príspevku a spôsob overenia,  podmienka poskytnutia č.8 „Podmienka oprávnenosti  aktivít projektu“ kde je uvedená forma preukázania splnenia PPP zo strany žiadateľa aj Projektová dokumentácia stavby (ak relevantné) a zároveň musí byť splnená aj podmienka poskytnutia príspevku č. 13 Podmienka mať povolenie na realizáciu aktivít projektu  so zodpovedajúcimi prílohami.

Preukázanie bezbariérovosti – áno, je potrebné preukázanie., V zmysle prílohy 8 výzvy Kritéria pre výber projektov, Vylučujúce kritéria, otázka č. 1 sa projekt posudzuje z pohľadu či „navrhovaný projekt zabezpečuje a zohľadňuje prístupnosť pre osoby so zdravotným postihnutím“  a zároveň musí byť splnená podmienka, ktorá je uvedená vo Výzve „ďalšie skutočnosti“ t.j. Súlad s horizontálnymi princípmi: Gestor HP upozorňuje žiadateľa o NFP na povinnosť vyplnenia osobitného dokumentu = check listu/check listov, ktorý bude povinnou prílohou Príručky pre prijímateľa ako podklad pre kontrolu na mieste. Po podpise zmluvy o NFP bude prijímateľ povinný vypracovať príslušný check list s poradovým číslom a názvom: 9. CHECKLIST - VYHLÁSENIE O BEZBARIÉROVEJ PRÍSTUPNOSTI - MIESTNE KOMUNIKÁCIE A CESTY II. A III. TRIEDY.

8. Je možné podať žiadosť na viacero ciest v rôznych častiach mesta? 

Áno, za účelom zlepšenia prístupu a využívania základnej technickej infraštruktúry a občianskej vybavenosti pre obyvateľov obcí z Atlasu rómskych komunít 2019 alebo jeho následných ekvivalentov (ďalej aj „ARK2019“) najmä pre obyvateľov osídlení MRK. Zároveň  v zmysle prílohy 7 výzvy „Podmienky súladu projektu s princípmi 3D“ časť C. Podmienky súladu ŽoNFP/Projektu s princípmi 3D pre oblasť miestne komunikácie je uvedené:

Základnou podmienkou splnenia súladu projektu s princípmi 3D je zabezpečenie a/alebo zvýšenie mobility obyvateľstva MRK, bezpečnosti obyvateľov MRK, zlepšenie životných podmienok obyvateľov MRK, zabezpečenie spojenia osídlenia MRK s infraštruktúrou obce (pozemnou komunikáciou) a tým zníženie segregácie a zlepšenie celkovej dostupnosti obyvateľov MRK k  inštitúciám/službám (viď príloha 7).

Oblasť D. PROJEKTOVÁ DOKUMENTÁCIA

1. Je možné realizovať aj aktualizáciu projektovej dokumentácie, prípadne jej dopracovanie? Konkrétne ide o kanalizáciu, ktorú potrebujeme rozšíriť a vzhľadom na zmeny po inej výstavbe v obci je potrebná tiež úprava už existujúcej PD?

Áno je to možné. Podmienka je, aby nebola projektová dokumentácia ukončená, t.j projektová dokumentácia /PD/ nesmie byť vyfakturovaná, t.j. odovzdaná hotová PD objednávateľovi stavby. V tomto prípade nesmie byť ukončená aktualizácia PD.

2. Pri oblasti D) projektová dokumentácia sa uvádza nasledovné : „Žiadateľ sa zároveň zaväzuje použiť projektovú dokumentáciu do 5 rokov od ukončenia realizácie projektu (v rámci obdobia udržateľnosti).“

Čo konkrétne znamená slovíčko „použiť“? .....  

  1. bude podmienka splnená, ak sa PD použije na vyžiadanie stavebného povolenia ? ..
  2. bude podmienka splnená ak sa PD použije v rámci verejného obstarávania ? ...

Pri oblasti D) projektová dokumentácia sa uvádza nasledovné: Za použitie dokumentácie sa považuje minimálne využitie projektovej dokumentácie vytvorenej v rámci projektu na predloženie žiadostí o financovanie z fondov EÚ alebo z iných zdrojov. Inými zdrojmi sa rozumie napr. Environmentálny fond a iné dotačné schémy. „Žiadateľ sa zároveň zaväzuje použiť projektovú dokumentáciu do 5 rokov od ukončenia realizácie projektu (v rámci obdobia udržateľnosti).“

3. Je možné  v rámci 1 žiadosti v oblasti - "Projektová dokumentácia" žiadať finančné prostriedky aj na sociálne bývanie a aj na rozšírenie školy?

Vo výzve je zadefinovaná hlavná aktivita 4.3.4 Prípravná a projektová dokumentácia stavby, ktorá zahŕňa oprávnené aktivity spojené s vypracovaním prípravnej a projektovej dokumentácie pre oblasti stanovené výzvou A.PITNÁ VODA, KANALIZÁCIE,) a projekty sociálneho nájomného bývania.

Z uvedeného dôvodu nie je možné žiadať finančné prostriedky na projektovú dokumentáciu na rozšírenie školy.

4. Pri žiadosti na kanalizáciu má obec 2 osobitne projektové dokumentácie na 2 úseky kanalizácie v obci. Je možné tieto 2 úseky podať ako jednu spoločnú žiadosť, alebo je potrebné podať 2 žiadosti na každú časť osobitne? 

Je možné podať obidva úseky s 2 projektovými dokumentáciami v 1 ŽoNFP. Je však potrebné, aby obidva úseky boli v súlade s 3D princípom.

5. Môže v rámci Integrovanej výzvy požiadať o dotáciu aj na viacero projektových dokumentácií?

Áno môže, avšak za dodržania podmienok stanovených vo výzve pre oblasť D Projektová dokumentácia. Projektová dokumentácia musí súvisieť s oblasťami A.PITNÁ VODA, KANALIZÁCIE a zároveň môže byť vypracovaná aj pre výstavbu sociálneho nájomného bývania, na ktorú bude následne vyhlásená samostatná výzva.

Výsledkom projektu budú vypracované projektové dokumentácie, ktoré musí žiadateľ v rámci obdobia udržateľnosti (do 5 rokov od ukončenia projektu) použiť, či už v rámci integrovanej výzvy alebo iných výziev, grantových schém a pod..

6. Pripravujeme ŽoNFP na projektovú dokumentáciu. Týka sa nás merateľný ukazovateľ PSKPSRI08 Počet domácností, ktorým sa zlepšili, alebo ktorým sa vytvorili podmienky na zlepšenie hygienických štandardov bývania? Ak áno, čo sa ním rozumie a ako ho treba určiť?  

Áno, tento merateľný ukazovateľ sa vás týka (každý projekt musí mať minimálne jeden výstupový a jeden výsledkový merateľný ukazovateľ). Určíte ho ako počet domácností, ktorým sa vypracovaním projektovej dokumentácie vytvoria podmienky na zlepšenie hygienických štandardov bývania.  Napr. budete pripravovať projektovú dokumentáciu na kanalizáciu a v rámci tejto PD sa plánuje pripojiť na kanalizáciu 100 obydlí (domácností). Hodnota vášho ukazovateľa bude teda 100.

7. Pripravujeme projektovú dokumentáciu na prístup k vode v časti obce, ktorú obývajú obyvatelia MRK, ale aj pre vodu v oblasti, kde nie sú obyvatelia MRK. Je oprávnená hodnota celej projektovej dokumentácie?

V prípade, ak má žiadateľ projektovú dokumentáciu /PD/ aj na časti mimo MRK, oprávnená je pomerná časť týkajúca sa MRK ako aj časť PD mimo územia MRK v pomere 1:1. Príklad: obec má zámer naprojektovať PD pre vodu do časti kde žijú MRK v dĺžke 500m. Celkovo je kanalizácia projektovaná v dĺžke 2000m. Oprávnené je možné uznať oprávnené náklady na polovicu PD, t.j. 500 m pre časť, kde žijú MRK + 500m pre oblasť mimo MRK (pomer 1:1). Zvyšná hodnota PD v dĺžke 1000m nie je oprávnená. Pomer hodnoty PD sa dá do pomeru s ukazovateľom, ktorým je možné určiť rozdelenie pomeru medzi oblasť MRK a mimo MRK (napr. dĺžkový meter).

Benchmarky a finančné limity

1. Pri jednotlivých aktivitách sú určené benchmarky a následne finančne limity (1.25xbenchmark). Finančný limit je určený pre výhradne stavebné práce, alebo už ma zahŕňať aj výdavky na stavebný dozor, projektovú dokumentáciu a manažment?

Finančný limit vzťahujúci sa k stavebným prácam vychádza z benchmarkov. Benchmark je stanovený iba na stavebné práce. Čiže výška stavebných prác bude 1 hodnota (podľa benchmarku, príp. finančného limitu). Podľa výšky stavebných prác si vypočítate finančný limit na stavebný dozor (2.hodnota), projektovú dokumentáciu (3.hodnota) a paušálnu sadzbu na nepriame výdavky, ktorých súčasťou je aj manažment (4.hodnota), rezerva na nepredvídané výdavky (5.hodnota) – podľa relevantnosti. Každá kategória oprávnených výdavkov bude mať vlastnú hodnotu, následne sa sčítajú a súčet tvorí hodnotu celkových oprávnených výdavkov.

2. V zmysle Prílohy č.4 Výzvy - Zoznam oprávnených výdavkov je v rámci Tabuľky č.8 Benchmarky a finančné limity uvedená maximálna výška oprávnených výdavkov pre danú aktivitu na 100 000 EUR, avšak z uvedeného nie je zrejmé, či sa jedná o sumu s DPH, resp. bez DPH.

Všetky uvedené sumy v benchmarkoch sú uvádzané vrátane DPH.

Modelový príklad výpočtu celkových výdavkov

Modelový príklad výpočtu celkových výdavkov:

Obec má 550 MRK, podporených MRK v rámci výzvy je 300. 

Výdavky na stavebné práce na kanalizáciu pre MRK sú vo výške 1 320 000 € (s DPH)

Výpočet:

- podľa počtu podporených MRK môžu byť maximálne celkové oprávnené výdavky vo výške 1 400 000 € s DPH

- výdavky na stavebné práce sú vo výške 1 320 tis. – 20 % (DPH) = 1 100 tis. € bez DPH

- prijímateľ si môže uplatniť výdavky na:

  • projektovú dokumentáciu do výšky 4,3% z 1 100 tis. (t.j. do 47 300 € s DPH),  
  • stavebný dozor do 1,4% z 1 100 tis. (t.j. do 15 400 € s DPH),
  • rezervu do 5% z 1 320. tis. (66 000 € s DPH)  

Celkové priame výdavky sú súčet vyššie uvedených súm vyššie t.j. 128 700 (t.j. 47 300+15 400+66 000) + 1 320 tis. = 1 448 700 € s DPH

  • paušálnu sadzbu vypočítanej výšky 4,07 % z 1 448 700, (t.j. 35 000+15 000+ 8 974) =  58 974 € s DPH

Celkové výdavky budú vo výške 1 448 700 + 58 974 = 1 507 674 s DPH, čo nie je v limite do 1 400 000 s DPH, teda 107 674 € (1 507 674 -1 400 000) budú neoprávnené.

Pri potrebe zníženia výdavkov v rozpočte si môže žiadateľ ponížiť iba jednotlivé priame výdavky, nie je možné znižovať paušálnu sadzbu (tá je počítaná automaticky z celkových priamych výdavkov).

Všeobecné informácie k ITMS21+

1. časť 13. Identifikácia rizík a prostriedky na ich elimináciu, v systéme ITMS21+ vypisuje hlášku: „Sekcia nie je relevantná pre programovú štruktúru priradenú k Žiadosti o nenávratný finančný príspevok.“

Uvedené chybové hlášky sa zobrazujú z dôvodu, že nemáte priradenú hlavnú aktivitu projektu. Ako sa píše v chybovej hláške, nie je zadefinovaná hlavná aktivita v sekcii 9. Je teda potrebné vytvoriť aktivitu v sekcií 9. Harmonogram realizácie aktivít.

2. Nie je možné priradiť k žiadosti o NFP založené verejné obstarávanie v ITMS.

Tak ako sa píše v hláške pri pokuse priradiť VO v ŽoNFP:

"V prípade, ak Vami hľadané verejné obstarávanie nie je zobrazené v zozname, je potrebné si ho zaevidovať v evidencii Verejných obstarávaní a predložiť ho na riadiaci orgán."

Ak máte VO zaevidované vľavo v menu v časti Verejné obstarávanie, tak je potrebné VO predložiť na riadiaci orgán - Skontrolujete si v základných údajoch stav VO - Pripravované (nakoľko ešte nie je zrealizované) a potom v detaile VO --> kliknete na tlačidlo Predložiť --> "Naozaj chcete predložiť verejné obstarávanie?" - Áno --> VÝBER MOŽNOSTI PREDLOŽIŤ VEREJNÉ OBSTARÁVANIE - Ďalej --> VÝBER RELEVANTNÝCH PROGRAMOV A SUBJEKTOV - vyberiete operačný program, za ktorý je ZoNFP vytvorená --> po priradení nabehnete myšou na operačný program a na konci riadku tlačidlo + Priradiť subjekt --> vyberiete subjekt --> kliknete Ďalej --> VÝBER ŽONFP - v tomto kroku nevyberiete nič a kliknete Ďalej --> VÝBER PROJEKTOV - v tomto kroku nevyberiete nič a kliknete Dokončiť

Následne sa vrátite do ŽoNFP a v časti 12. Verejné obstarávanie kliknete na +Priradiť a systém Vám ponúkne na výber predložené VO.

Výzva PSK-UV-006-2024-DV-ESF+Podpora investičných aktivít ako komplexného rozvoja obcí z Atlasu rómskych komunít pre obce NP Rozvojové tímy

Všeobecné otázky k výzve

1. Môžu sa do výzvy zapojiť obce a mestá z Atlasu rómskych komunít 2019, ktoré nie sú však zároveň zazmluvnené v rámci Národného projektu Rozvojové tímy I.?

NIE.  Pre všetky oblasti a aktivity výzvy je oprávnený len ten žiadateľ, ktorý je uvedený v Atlase rómskych komunít a zároveň má obec uzatvorenú zmluvu o spolupráci v rámci Národného projektu Rozvojové tímy I.

Pre ostatné obce z Atlasu RK je samostatná integrovaná výzva s názvom  „Podpora investičných aktivít obcí (infraštruktúra)“ s kódom PSK-UV-007-2024-DV-EFRR, ktorá podporuje rovnaké aktivity. Do tejto výzvy sa môžu zapojiť obce, ktoré nemajú uzatvorenú zmluvu o spolupráci v rámci Národného projektu Rozvojové tímy I.

2. Je možné ešte rozšíriť zoznam obcí, ktoré majú uzatvorenú platnú a účinnú zmluvu o spolupráci s prijímateľom Národného projektu Rozvojové tímy I. tak, aby sa obec mohla zapojiť do aktuálnej výzvy, alebo je počet obcí v zozname nejako obmedzený?

Do Národného projektu Rozvojové tímy I. (ďalej NP RT I.) sú zapojené obce, ktoré boli vybrané na základe Kritérií výberu obcí pre NP RT I., ktoré schválila Komisia pri Monitorovacom výbore pre Program Slovensko 2021 – 2027 pre marginalizované rómske komunity. Bolo vybraných 487 obcí, ktoré boli oslovované Úradom splnomocnenca vlády pre rómske komunity ako prijímateľom NP RT I podľa poradovníka a získania najväčšieho počtu bodov.

Momentálne je zapojených do projektu všetkých 60 obcí (obce sú zazmluvnené alebo sú ešte v procese zazmluvňovania) a ďalšie sú v poradí.

Zoznam zazmluvnených obcí je priebežne aktualizovaný a je zverejnený na webovom sídle https://www.romovia.vlada.gov.sk/narodne-projekty/narodny-projekt-rozvojove-timy-i/zoznam-zapojenych-obci/.

3. Môže byť obec, ktorá nie je zapojená do NP Rozvojové tímy I., žiadateľom v tejto výzve, ak bude mať za partnera obec, ktorá je zapojená do NP Rozvojové tímy I.? Alebo môže byť zapojená ako partner žiadateľa, ktorý už je zapojený do NP Rozvojové tímy I.?

Nie, na žiadateľa aj na partnera sa rovnako vzťahujú podmienky výzvy – žiadateľ aj partner musí byť obec zapojená aj do NP RT I.

4. Je potrebné v rámci výzvy riešiť aj ďalšie opatrenia alebo postačuje jedno? Je možné, aby žiadateľ predložil v rámci tejto výzvy viac žiadostí?

Žiadateľ môže riešiť akékoľvek jedno opatrenie, alebo aj viacero opatrení. Ak sa rozhodne riešiť viacero opatrení, predkladá samostatnú žiadosť na každú oblasť (oblasti sú: A.Pitná voda a kanalizácia; B. Nakladanie s odpadmi; C. Miestne komunikácie; D. Projektová dokumentácia) a každý typ akcie (rôzne typy akcie sú iba v prípade oblasti A.Pitná voda a kanalizácia).

V rámci výzvy nie je obmedzený počet žiadostí, ktoré môže žiadateľ predložiť.

5. Jednou z podmienok je aj "Súlad projektu so Zápisnicou z komunitného fóra alebo s Rozvojovým plánom obce". Rozvojovým plánom obce sa myslí aj Plán hospodárskeho a sociálneho rozvoja obce?

Uvedená podmienka súvisí práve s NP RT I., v rámci ktorého sa realizujú komunitné fóra a Rozvojový plán obce, ktorý nie je totožný s Plánom hospodárskeho a sociálneho rozvoja obce.

6. Chceli by sme sa zapojiť do výzvy, pripravujeme projektovú dokumentáciu na výstavbu infraštruktúry a pozemky k stavebnému povoleniu. Musíme mať v čase podania žiadosti už vydané stavebné povolenie?

Výzva stanovuje Podmienku, že žiadateľ/partner je povinný disponovať právoplatným povolením na realizáciu projektu, vydaným príslušným povoľovacím orgánom (napr. stavebné povolenie), resp. iným povolením/vyjadrením v súlade s platnou právnou úpravou (napr. platné oznámenie k ohláseniu drobnej stavby), vrátane príslušnej projektovej dokumentácie.

Povolenie na realizáciu aktivít projektu žiadateľ predkladá spolu so žiadosťou o NFP. V prípade jeho nedoloženia bude žiadateľ vyzvaný na doplnenie tejto prílohy.

V Prílohe č. 2 výzvy je zároveň uvedená možnosť, že povolenie na realizáciu projektu môže nadobudnúť právoplatnosť aj po termíne predloženia ŽoNFP, avšak najneskôr ku dňu doplnenia chýbajúcich náležitostí ŽoNFP v rámci administratívneho overovania, na ktoré bude žiadateľ poskytovateľom vyzvaný.

Oznámenie stavebného úradu k ohláseniu uskutočnenia stavieb podľa § 55 ods. 2 stavebného zákona môže byť vydané aj po termíne predloženia ŽoNFP, avšak najneskôr ku dňu predloženia doplnenia chýbajúcich náležitostí ŽoNFP v rámci administratívneho overovania.

7. Je možné využiť financovanie projektu aj poskytnutím zálohy žiadateľovi?

V programovom období 2021 – 2027 je možné projekt financovať formou:

- zálohovej platby

- predfinancovania

- refundácie

alebo ich kombináciou.

Spôsob financovania projektu sa stanoví v Zmluve o poskytnutí nenávratného finančného príspevku (ďalej len „NFP“), a je možné o finančné prostriedky žiadať až po účinnosti tejto zmluvy.

Maximálna výška zálohovej platby je po začatí realizácie aktivít projektu a pred poskytnutím prvej zálohovej platby 40 % zo sumy NFP v prípade projektu s dĺžkou realizácie  viac ako 12 mesiacov alebo 80 % zo sumy NFP v prípade projektu s dĺžkou realizácie do 12 mesiacov vrátane.

Pre podrobnejšie informácie dávame do pozornosti Príručku k finančnému riadeniu fondov EÚ na programové obdobie 2021 – 2027, najmä kapitolu 6.

Príručka k finančnému riadeniu fondov EÚ na programové obdobie 2021 - 2027 | Ministerstvo financií Slovenskej republiky (mfsr.sk)

Výdavok musí skutočne vzniknúť a byť uhradený prijímateľom pri vykonávaní projektu medzi 1. januárom 2021 a 31. decembrom 2029. Zároveň platí, že projekt nemôže byť fyzicky ukončený alebo sa plne realizoval ešte pred predložením žiadosti o NFP.

8. Môžeme v rámci 1 žiadosti žiadať finančné prostriedky na viac aktivít-voda a kanalizácia,nakladanie s odpadmi, miestne komunikácie, projektová dokumentácia?

Nie, výzva umožňuje podať jednu žiadosť o NFP iba pre jednu oblasť výzvy a jeden typ akcie. 

Napríklad:

V Prílohe č. 3  je uvedený Typ akcie „Výstavba stokovej siete a čistiarní odpadových vôd (ďalej len „ČOV“) v aglomeráciách s prítomnosťou MRK  (podľa Atlasu rómskych komunít alebo jeho ekvivalentu) nad 2 000 EO  v zmysle záväzkov SR voči EÚ (opatrenie 2.5.1)“. Žiadateľ môže predložiť jednu ŽoNFP na aktivity 2.5.1.1 aj 2.5.1.2. Nemôže v tejto ŽoNFP zahrnúť iné aktivity.

V prípade, ak obec potrebuje riešiť aj ďalšie oblasti, tak môže v rámci výzvy predkložiť samostatnú žiadosť o NFP na každú oblasť (viď. odpoveď k otázke č. 4)

Oblasť A PITNÁ VODA A KANALIZÁCIE

1. V prílohe č. 11 - Zoznam oprávnených žiadateľov pre oblasť A je uvedený zoznam všetkých obcí z Atlasu RK 2019, ako zistím, ktorá obec je oprávnená?

V tabuľke je potrebné pozrieť si stĺpec F s názvom Rozvojový tím, v ktorom je možné vyfiltrovať si odpoveď áno. Týmto spôsobom uvidíte iba zoznam obcí, ktoré sú v čase vyhlásenia výzvy zazmluvnené v rámci Národného projektu rozvojové tímy I. V tabuľke sú uvedené aj obce mimo rozvojových tímov z dôvodu, že celkový počet obcí 60 je nateraz naplnený, avšak, nie je vylúčená do budúcna možnosť zmeny.

Úlohou tabuľky teda nie je určiť zoznam oprávnených obcí v rámci výzvy, na to slúži Zoznam zverejnených obcí na stránke https://romovia.vlada.gov.sk/narodne-projekty/narodny-projekt-rozvojove-timy-i/zoznam-zapojenych-obci/, ale pomôcť obciam zaradiť sa do správnej skupiny obcí podľa opatrenia, typu akcie pre oblasť výzvy A. PITNÁ VODA A KANALIZÁCIE.

2. Obec, ktorá spadá do Atlasu rómskych komunít má pokrytie pitnou vodou a odkanalizované územie dostatočne, no už ide o staršie stavby, kde práve hrozí, že by región a obyvatelia (všetky skupiny) ostali bez prívodu pitnej vody, keby sa nerekonštruovali existujúce stavby (rozvody).  Bude v pripravovanej výzve možnosť aj rekonštruovať/obnovovať existujúce stavby (pitná voda, kanalizácia)? Alebo pôjde len o výstavbu nových?

Rekonštrukcia nie je v rámci výzvy možná. Našou prioritou je riešiť lokality, kde voda a/alebo kanalizačná sieť nie je vôbec, alebo nemá dostatočnú kapacitu.

Oblasť B NAKLADANIE S ODPADMI

1. Je oprávnený výdavok v rámci oblasti B aj rekonštrukcia už vybudovaného Zberného dvora za účelom zvýšenia kapacity ZD?

V rámci predmetnej výzvy rekonštrukcia už vybudovaných zberných dvorov nie je oprávneným výdavkom.

2. Je oprávnenou aktivitou v rámci tejto výzvy aj VYBUDOVANIE MALEJ KOMPOSTÁRNE (+ nákup traktora, vlečky a mulčovača)? Pokiaľ áno, možno túto aktivitu zaradiť pod: 2.6.2.2 Odstraňovanie nepriaznivých vplyvov na ŽP spôsobených nakladaním s odpadmi?

V zmysle prílohy č. 3 Špecifiká oprávnenosti aktivít, v rámci 2.6.2.2 Odstraňovanie nepriaznivých vplyvov na ŽP spôsobených nakladaním s odpadmi, nie je oprávnená aktivita  VYBUDOVANIE MALEJ KOMPOSTÁRNE (+ nákup traktora, vlečky a mulčovača).

Oprávnenými aktivitami sú iba tie, ktoré sú uvedené v opatrení 2.6.2.2.

Oblasť C. MIESTNE KOMUNIKÁCIE

1. Musia naprojektované miestne komunikácie prepájať niektorú  lokalitu MRK s infraštruktúrou obce?

Základnou podmienkou splnenia súladu projektu s princípmi 3D je zabezpečenie a/alebo zvýšenie mobility obyvateľstva MRK, bezpečnosti obyvateľov MRK, zlepšenie životných podmienok obyvateľov MRK, zabezpečenie spojenia osídlenia MRK s infraštruktúrou obce a tým zníženie segregácie a zlepšenie celkovej dostupnosti inštitúcií/služieb v obci pre obyvateľov MRK v zmysle aktuálnej prílohy 7 výzvy „Podmienky súladu projektu s princípmi 3D“ časť C. Podmienky súladu ŽoNFP/Projektu s princípmi 3D pre oblasť miestne komunikácie.

Žiadateľ musí popísať ako sa zlepší prístup MRK k službám, čiže musí to mať dopad na MRK.

2. Ako je potrebné vypočítať cieľovú hodnotu merateľného ukazovateľa PSKPRCR55 Používatelia novovybudovaných, rekonštruovaných, zlepšených alebo modernizovaných ciest za rok?

Hodnota sa počíta ako celkový počet osobokilometrov prejdených po novopostavených, zlepšených, rekonštruovaných alebo modernizovaných cestách z dôvodu podporovaného projektu.

Dosiahnutá hodnota sa odhaduje ex post na obdobie jedného roka po ukončení projektu.

Príklad výpočtu: Cesta, ktorá je výsledkom projektu, má dĺžku 0,5 km, prejde po nej tam a späť minimálne 150 obyvateľov denne. Hodnota ukazovateľa bude 0,5 km (dĺžka cesty) x 2 (tam aj späť) x 150 (obyvateľov) x 365 (dní v roku) = 54 750. Do tohto merateľného ukazovateľa sa počíta len dĺžka ciest (nie chodníkov).

3. Sú považované za oprávnený výdavok v rámci oprávnenej aktivity MIESTNE KOMUNIKÁCIE - rekonštrukcia chodníkov - aj rigoly (ak budú tvoriť súčasť realizovaného chodníku)? 

Rigoly, ak budú súčasťou realizovaného chodníka, sú považované za oprávnené.

4. Súlad investície aj s výsledkom bezpečnostného auditu, ktorý sa vykonáva podľa smernice Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2019/1936 alebo inšpekciu v zmysle k doplnení niektorých zákonov - KTO VYDÁVA TAKÉTO STANOVISKO?

Súlad investície s výsledkom bezpečnostného auditu podľa uvedených smerníc a zákonov je súčasť stavebného povolenia. Pri projektovaní/realizovaní investície je potrebné dodržať tento súlad. Bez predmetného súladu by nemalo byť vydané stavebné povolenie. 

Poskytovateľ overuje platnosť stavebného povolenia.

Pri investíciách bez potreby vydania stavebného povolenia je nutné prehlásenie/popis projektanta, že bezp. audit nie je v zmysle uvedených zákonov nutné vykonať.

5. Súlad projektu s cieľmi a opatreniami Nízkouhlíkovej stratégie SR 2030. Investície budú prispievať k podpore energeticky efektívnej osobnej dopravy prostredníctvom prípravy cestnej dopravnej infraštruktúry pre zavádzanie nabíjacej infraštruktúry pre elektrické vozidlá - je postačujúce, aby pre splnenie tejto podmienky projekt riešil prípravu pre nabíjaciu infraštruktúru oprávnené vybudovanie nabíjacej infraštruktúry pre elektrické vozidlá?

V prípade, že má samosprávny kraj/obec vypracovanú koncepciu elektromobility alebo obdobnú koncepciu pre vozidlá jazdiace na alternatívne palivá, je potrebné ju dodržať aj pri investíciách. Ak sa na daný úsek koncepcia elektromobility nevzťahuje, príp. nie je vôbec vypracovaná, v ŽoNFP sa to v popise projektu uvedie a tým je podmienka Nízkouhlíkovej stratégie splnená.

V prípade, že má samosprávny kraj/obec vypracovanú koncepciu elektromobility, adaptačné riešenia na zníženie klimatických rizík alebo obdobnú koncepciu pre vozidlá jazdiace na alternatívne palivá, je potrebné ju dodržať aj pri investíciách. Ak sa na daný úsek koncepcia elektromobility nevzťahuje, príp. nie je vôbec vypracovaná, v ŽoNFP sa to v popise projektu uvedie a tým je podmienka Nízkouhlíkovej stratégie/zníženie klimatických rizík splnená. Projektant musí skonštatovať, či daná investícia podlieha Nízkouhlíkovej stratégií, zákonu č.24/2006 Z.z., zákona č. 214/2021 Z.z., a teda či je potrebné pri projektovaní investície zaoberať sa aj touto možnosťou.

Oblasť D. PROJEKTOVÁ DOKUMENTÁCIA

1. Je možné realizovať aj aktualizáciu projektovej dokumentácie, prípadne jej dopracovanie? Konkrétne ide o kanalizáciu, ktorú potrebujeme rozšíriť a vzhľadom na zmeny po inej výstavbe v obci je potrebná tiež úprava už existujúcej PD?

Áno je to možné. Podmienka je, aby nebola projektová dokumentácia ukončená, t.j projektová dokumentácia /PD/ nesmie byť vyfakturovaná, t.j. odovzdaná hotová PD objednávateľovi stavby. V tomto prípade nesmie byť ukončená aktualizácia PD.

2. Je možné  v rámci 1 žiadosti v oblasti - "Projektová dokumentácia" žiadať finančné prostriedky aj na sociálne bývanie a aj na rozšírenie školy ?

Vo výzve je zadefinovaná hlavná aktivita 4.3.4 Prípravná a projektová dokumentácia stavby, ktorá zahŕňa oprávnené aktivity spojené s vypracovaním prípravnej a projektovej dokumentácie pre oblasti stanovené výzvou (A.PITNÁ VODA, KANALIZÁCIE, B.NAKLADANIE S ODPADMI,  C.MIESTNE KOMUNIKÁCIE) a projekty sociálneho nájomného bývania.

Z uvedeného dôvodu nie je možné žiadať finančné prostriedky na projektovú dokumentáciu na rozšírenie školy. Ostatné projektové dokumentácie na vyššie stanovené oblasti je možné žiadať súčasne v jednej žiadosti.

3. Pri žiadosti na kanalizáciu má obec 2 osobitne projektové dokumentácie na 2 úseky kanalizácie v obci. Je možné tieto 2 úseky podať ako jednu spoločnú žiadosť, alebo je potrebné podať 2 žiadosti na každú časť osobitne? 

Je možné podať obidva úseky s 2 projektovými dokumentáciami v 1 ŽoNFP. Je však potrebné, aby obidva úseky boli v súlade s 3D princípom.

4. Môže v rámci Integrovanej výzvy požiadať o dotáciu aj na viacero projektových dokumentácií?

Áno môže, avšak za dodržania podmienok stanovených vo výzve pre oblasť D Projektová dokumentácia. Projektová dokumentácia musí súvisieť s oblasťami, na ktoré je vyhlásená výzva a zároveň môže byť vypracovaná aj pre výstavbu sociálneho nájomného bývania, na ktorú bude následne vyhlásená samostatná výzva.

Výsledkom projektu budú vypracované projektové dokumentácie, ktoré musí žiadateľ v rámci obdobia udržateľnosti (do 5 rokov od ukončenia projektu) použiť, či už v rámci integrovanej výzvy alebo iných výziev, grantových schém a pod..

5. Projektová dokumentácia musí súvisieť len s oblasťami, ktoré sú súčasťou danej výzvy? Nakoľko máme záujem sa potom zapojiť do oblasti C. Miestne komunikácie. Je možné sa zapojiť do oblasti D. Projektová dokumentácia a následne v zmysle pripravovanej projektovej dokumentácie si urobiť žiadosť pre oblasť C. Miestne komunikácie?

Áno, projektová dokumentácia musí súvisieť s oblasťami, na ktoré je vyhlásená výzva a zároveň môže byť vypracovaná aj pre výstavbu sociálneho nájomného bývania, na ktorú bude následne vyhlásená samostatná výzva.

Výsledkom projektu bude vypracovaná projektová dokumentácia, ktorú musí žiadateľ v rámci obdobia udržateľnosti (do 5 rokov od ukončenia projektu) použiť, či už v rámci integrovanej výzvy alebo iných výziev, grantových schém a pod..

Benchmarky a finančné limity

1. Pri jednotlivých aktivitách sú určené benchmarky a následne finančne limity (1.25xbenchmark). Finančný limit je určený pre výhradne stavebné práce, alebo už ma zahŕňať aj výdavky na stavebný dozor, projektovú dokumentáciu a manažment?

Finančný limit vzťahujúci sa k stavebným prácam vychádza z benchmarkov. Benchmark je stanovený iba na stavebné práce. Čiže výška stavebných prác bude 1 hodnota (podľa benchmarku, príp. finančného limitu). Podľa výšky stavebných prác si vypočítate finančný limit na stavebný dozor (2.hodnota), projektovú dokumentáciu (3.hodnota) a paušálnu sadzbu na nepriame výdavky, ktorých súčasťou je aj manažment (4.hodnota), rezerva na nepredvídané výdavky (5.hodnota) – podľa relevantnosti. Každá kategória oprávnených výdavkov bude mať vlastnú hodnotu, následne sa sčítajú a súčet tvorí hodnotu celkových oprávnených výdavkov.

Výzva PSK-UV-005-2024-DV-ESF+ Podpora usporiadania právnych vzťahov k pozemkom v obciach s prítomnosťou MRK formou jednoduchých pozemkových úprav

1. Kde by som našla podmienky výzvy, ktorá sa zaoberá vlastníckymi vzťahmi? Kto môže požiadať, do kedy, aké sú podmienky, koho v regiónoch môžeme kontaktovať?

Úrad vlády SR vyhlásil dňa 12.4.2024 výzvu na vysporiadanie pozemkov formou jednoduchých pozemkových úprav pre oprávnených žiadateľov, ktorými sú obce z Atlasu rómskych komunít (ďalej aj „Atlas RK“). Finančné prostriedky z výzvy sú poskytované obciam na prípravu a vykonanie projektov jednoduchých pozemkových úprav.

Výzva je zverejnená na linku https://public.itms2014.sk/vyzva?id=8775c773-8a43-4bbd-b37b-80a99d201291 v časti Doplňujúce informácie a dokumenty.

Bližšie informácie o výzve Vám poskytnú regionálni poradcovia pre jednotlivé kraje, ktorých môžete kontaktovať na uvedených emailových adresách:

RK Košice                          rcrk.ke@vlada.gov.sk

RK Prešov                         rcrk.po@vlada.gov.sk

RK Spišská Nová Ves       rcrk.snv@vlada.gov.sk

RK Banská Bystrica          rcrk.bb@vlada.gov.sk

RK Rimavská Sobota       rcrk.rs@vlada.gov.sk

RK Nitra                            rcrk.nr@vlada.gov.sk

Výzvu nájdete aj na stránke https://www.romovia.vlada.gov.sk/, v časti DOTÁCIE a VÝZVY, VÝZVY PROGRAM SLOVENSKO 2021-2027. Po kliknutí na konkrétnu výzvu ste presmerovaná priamo do výzvy zverejnenej v ITMS, kde v časti Doplňujúce informácie a dokumenty si viete stiahnuť výzvu, žiadosť ako aj ostatné prílohy.

Zároveň dávame do pozornosti Všeobecnú informáciu k predkladaniu a schvaľovaniu ŽoNFP, ktorú nájdete na stránke https://eurofondy.gov.sk/dokumenty-a-publikacie/metodicke-dokumenty/.

2. Je možné podať viac ŽoNFP na jedno osídlenie JPÚ z dôvodu nesúladu územného plánu (ÚPN) v časti územia? V území, kde nie je súlad s ÚPN sa ťažko odhaduje kedy a či vôbec bude súlad.

Konanie o jednoduchých pozemkových úpravách v každom obvode je samostatným správnym konaním na okresnom úrade, pozemkový a lesný odbor. Pokiaľ by okresný úrad uznal za účelné a v rámci jedného osídlenia viedol napr. dve správne konania, žiadateľ môže na jedno osídlenie podať dve ŽoNFP. Jedna hlavná aktivita projektu (HAP) zodpovedá jednému správnemu konaniu o JPÚ na okresnom úrade.

Podľa §8g ods. 2 zákona č. 330/1991 Zb. o pozemkových úpravách, usporiadaní pozemkového vlastníctva, pozemkových úradoch, pozemkovom fonde a o pozemkových spoločenstvách (ďalej len „zákon č. 330/1991 Zb.“): „......alebo ak mapový podklad podľa odseku 1, umiestnenie osídlenia alebo jeho budúce usporiadanie nie je v súlade s platným územným plánom, mapový podklad podľa odseku 1, umiestnenie osídlenia a účel využitia pozemkov musí byť odsúhlasený uznesením obecného zastupiteľstva;“ Z uvedeného je možné konštatovať, že obce, ktoré majú nesúlad ÚPN v časti územia umiestnenia osídlenia, v tomto prípade účel využitia územia odsúhlasia uznesením obecného zastupiteľstva.

Pre bližšie informácie https://www.mpsr.sk/metodicky-navod-ministerstva-podohospodarstva-a-rozvoja-vidieka-slovenskej-republiky-na-pripravne-konanie-pozemkovych-uprav/22-23-22-18746

alebo

https://www.mpsr.sk/usmernenie-mprv-sr-k-vykonavaniu-jednoduchych-pozemkovych-uprav-na-usporiadanie-vlastnickych-a-uzivacich-pomerov-k-pozemkom-pod-osidleniami-marginalizovanych-skupin-obyvatelstva-c-5958-2023-3020/22-23-22-18638/

3. Čo všetko by malo obsahovať Uznesenie obecného zastupiteľstva pre zapojenie sa do výzvy?

Žiadateľ predkladá:

uznesenie (výpis z uznesenia) obecného zastupiteľstva, ktorým obecné zastupiteľstvo súhlasí s realizáciou projektu v zmysle predloženej ŽoNFP s nasledovným minimálnym obsahom:

  • kód výzvy (výnimkou je situácia, ak obecné zastupiteľstvo zasadalo pred vyhlásením výzvy, t.j. v tomto prípade nemusí obsahovať kód výzvy);
  • názov projektu;
  • súhlas zastupiteľstva s predložením ŽoNFP na SO;

alebo

  • uznesenie (výpis z uznesenia) obecného zastupiteľstva, ktoré bude žiadateľ predkladať okresnému úradu, pozemkový a lesný odbor za účelom vydania rozhodnutia o povolení jednoduchých pozemkových úprav.

Rovnaké alternatívy platia ja pre uznesenie dotknutej susediacej obce, ktoré predkladá žiadateľ k ŽoNFP. Dotknutá susediaca obec na účely výzvy je obec na území ktorej sa nachádza časť osídlenia MRK a/alebo rozšírenie osídlenia MRK a ktorá je odlišná od žiadateľa a na území ktorej sa bude realizovať projekt v súlade s predloženou ŽoNFP.

4. Je možné získať financie z tejto výzvy na začatý projekt v roku 2022, ktorý sa realizuje mimo osídlenia MRK, keď je obec zaradená v Atlase Rómskych komunít 2019? Projekt JPÚ nie je ešte ukončený, v tomto roku je potrebné realizovať posledné etapy.

V zmysle podmienok výzvy je oprávnenosť výdavkov stanovená od 1.1.2021, preto nie je vylúčená podpora projektov, ktorých realizácia hlavných aktivít začala pred predložením žiadosti o poskytnutie NFP (ŽoNFP) za predpokladu splnenia všetkých podmienok definovaných výzvou, a to najmä:

  • žiadateľ nesmie ukončiť fyzickú realizáciu hlavných aktivít projektu, t. j. plne zrealizovať všetky hlavné aktivity projektu, pred predložením ŽoNFP poskytovateľovi, bez ohľadu na to, či žiadateľ uhradil všetky súvisiace platby – podmienka vyplývajúca z čl. 73 ods. 2 písm. f) nariadenia EP a Rady (EÚ) 2021/1060 z 24.júna 2021 o spoločných ustanoveniach;
  • projekt musí byť v súlade s princípmi desegregácie, degetoizácie a  destigmatizácie (princípy 3D - podmienka poskytnutia príspevku č. 8) podľa spôsobu realizácie hlavnej aktivity. Podstatné je umiestnenie obvodu jednoduchých pozemkových úprav v závislosti od realizácie hlavnej aktivity (vo Vašom prípade buď HAP 2 alebo HAP 3) a účel, za akým žiadateľ plánuje „vysporiadať pozemky“ v dotknutom obvode. Všetky podporené projekty majú prispieť k zníženiu segregácie, stigmatizácie a getoizácie a/alebo k neprehĺbeniu sociálneho vylúčenia MRK. Pri vyhodnotení splnenia princípov 3D budú akceptovateľné projekty, ktoré znižujú sociálne vylúčenie obyvateľov v MRK aspoň v jednej z uvedených troch oblastí, a zároveň neprehlbujú vylúčenie vo zvyšných oblastiach. Definícia princípov ako aj podmienky, ktoré musí projekt spĺňať na to, aby bol v súlade s princípmi 3D a aby bola ŽoNFP v rámci administratívneho overovania vyhodnotená kladne, sú uvedené v prílohe č. 5 výzvy.

5. Je cieľom tejto výzvy pripraviť možnosti na financovanie výstavby rodinných domov či nájomných bytových jednotiek?

Cieľom výzvy je usporiadanie vlastníckych a užívacích vzťahov k pozemkom v prospech obce, v dôsledku čoho sa umožní komplexný rozvoj obce a osídlenia prostredníctvom následných kombinovaných aktivít z ESF+ a investícií z EFRR. Zároveň sa domácnostiam MRK vytvoria základné predpoklady na zlepšenie  štandardov hygieny bývania realizáciou následných opatrení v oblasti občianskej vybavenosti obce (kanalizácia, vodovod, prístupové komunikácie a pod.) a opatrení smerujúcich k legalizácii stavieb v prospech obyvateľov MRK, ako aj ďalších opatrení prispievajúcich k zlepšeniu kvality života a  integrácii MRK. Každá HAP má svoj cieľ. Ciele, ktoré uvádzate môžu byť predmetom všetkých aktivít, uvedené závisí od konkrétnych podmienok v obci za podmienky, že aktivity smerujú k zlepšeniu podmienok bývania a integrácii MRK.

6. Ak obec potrebuje dofinancovať 3. fázu JPÚ z predchádzajúceho obdobia a súčasne potrebujú nové JPÚ pre tú časť osídlenia, ktorá pôvodne nebola zahrnutá do obvodu JPÚ v predchádzajúcom období, podávajú dve samostatné žiadosti?

Uvedené je na rozhodnutí žiadateľa. Obec môže podať  jednu žiadosť s viacerými  aktivitami alebo viacero žiadostí s jednou aktivitou. Jedno správne konanie na okresnom úrade zodpovedá jednej hlavnej aktivite.

7. Je možné cez túto výzvu riešiť aj vysporiadanie pozemkov pod prístupovou cestou v lokalite obyvateľov MRK?

Áno, uvedené je v súlade s výzvou, nakoľko cieľom výzvy je „usporiadanie vlastníckych a užívacích vzťahov k pozemkom v prospech obce, v dôsledku čoho sa umožní komplexný rozvoj obce a osídlenia prostredníctvom následných kombinovaných aktivít z ESF+ a investícií z EFRR“, teda aj vysporiadanie pozemkov pod prístupovou cestou do lokality MRK za predpokladu, že okresný úrad vydá povolenie na JPÚ a projekt bude spĺňať podmienky výzvy najmä súlad s princípmi desegregácie, degetoizácie a destigmatizácie, ktoré sú definované v prílohe č. 5 výzvy.

8. Aké je v rámci súčasného nastavenia výzvy a legislatívy komplexné riešenie pre osídlenia cez viac katastrálnych území?

V prípade, ak žiadateľ zahrnie takéto územie do ŽoNFP ako oprávnený výdavok projektu, môže byť takáto situácia riešená 2 spôsobmi:

  • prostredníctvom inštitútu partnerstva. Susediaca obec na území ktorej sa nachádza časť osídlenia sa na základe uzatvorenia zmluvy o partnerstve stáva partnerom žiadateľa; výsledkom konania o JPÚ sa dosiahne stav, kedy vlastníkom dotknutých pozemkov v obvode I. typu, resp. v obvode II. typu sa stane obec, na území ktorej sa nachádza časť osídlenia MRK, resp. časť rozšírenia osídlenia MRK; na partnera sa primerane vzťahujú podmienky poskytnutia príspevku ako na žiadateľa;
  • susediaca obec nebude partnerom žiadateľa. Výsledkom konania o JPÚ sa dosiahne stav, kedy vlastníkom dotknutých pozemkov v obvode I. typu, resp. v obvode II. typu sa stane žiadateľ v dôsledku zmeny katastrálneho územia obce, v opačnom prípade budú výdavky pripadajúce na časť územia susediacej obce neoprávneným výdavkom projektu. V tomto prípade si dovolíme upozorniť na rizikovosť tohto spôsobu, nakoľko zmena katastrálneho územia má zásadný vplyv na priebeh konania o JPÚ, a preto by mu mala predchádzať, čo ovplyvňuje časovú realizáciu projektu.

9. Čo, ak sa susediaca obec, na území ktorej sa nachádza časť osídlenia, nenachádza v Atlase RK. Môže sa zúčastniť ako partnerská obec?

V prípade, ak sa susediaca obec nenachádza v Atlase RK, nie je oprávneným partnerom žiadateľa, avšak dotknuté územie je možné vysporiadať aj na tomto území obce, pretože oprávnené je celé územie SR, pričom výdavky na túto časť osídlenia budú neoprávneným výdavkom projektu. Výnimkou je situácia, ak žiadateľ toto územie zahrnie do ŽoNFP ako oprávnený výdavok a súčasne dôjde k zmene katastrálneho územia, t.j. k.ú. žiadateľa sa rozšíri o územie obce, ktorá sa nenachádza v Atlase RK a výsledkom konania o  JPÚ budú dotknuté pozemky vo vlastníctve žiadateľa. Dovoľujeme si upozorniť, že zmena katastrálneho územia je osobitné správne konanie, ktoré vedie katastrálny odbor okresného úradu, preto je dôležité si konkrétnu situáciu zhodnotiť a odkonzultovať s miestne príslušným okresným úradom odborom katastrálnym aj s odborom pozemkovým.

10a) Ak sa osídlenie nachádza na druhom k. ú., musí byť zapojená aj druhá obec formou partnerstva alebo ak druhá obec nemá záujem riešiť dané územie, resp. JPÚ nepotrebuje (pretože sa jedná o obecné pozemky), môžu byť realizované JPÚ iba v k. ú. tej obce, ktorá to riešiť chce?

10b) Je potrebné podať žiadosť o povolení JPÚ okresnému úradu pred podaním žiadosti o NFP?

a) Záleží od okresného úradu ako vydá rozhodnutie o povolení JPÚ, pokiaľ on uzná, že je účelné realizovať JPÚ iba na časti osídlenia, je možné aj v konaní o žiadosti takto predložiť ŽoNFP, preto je rozhodujúce rozhodnutie okresného úradu, či bude považovať za účelné rozdeliť takto obvod. Určite je vhodné realizovať JPÚ na území celého osídlenia, bez ohľadu na to, v koľkých k.ú. sa nachádza.

b) Nie je rozhodujúce, v akej fáze podáva žiadateľ žiadosť o NFP poskytovateľovi. Žiadateľ môže podať žiadosť o povolenie JPÚ pred samotným podaním žiadosti o NFP alebo po jej podaní. Podstatné je, aby žiadateľ v postavení prijímateľa predložil rozhodnutie o povolení JPÚ do 18 mesiacov od nadobudnutia účinnosti zmluvy o poskytnutí NFP.

11. Jednou z ďalších skutočnosti týkajúcich sa poskytovania príspevku je predloženie rozhodnutia o povolení JPÚ do 18 mesiacov od nadobudnutia účinnosti Zmluvy o poskytnutí NFP. Bude možnosť predĺžiť túto lehotu?

Áno, v odôvodnených prípadoch je možné túto lehotu predĺžiť.

12. Oprávnení žiadatelia sú obce z Atlasu rómskych komunít, ktorá verzia Atlasu je myslená? Sú oprávnené aj obce z 2013?

Oprávnené sú obce z Atlasu rómskych komunít 2019 a jeho následných aktualizácií.

13. Čo v prípade, ak Atlas rómskych komunít 2019 neobsahuje správny údaj o počte obyvateľov? V ARK 2019 je počet obyvateľov obce 776 a podľa všetkých dostupných štatistík na území SR by to malo byť 1006 (počet obyvateľov v roku 2005 = 773).

V rámci žiadosti o NFP žiadateľ uvádza reálny stav s tým, že udáva zdroje, na základe ktorých sa tento údaj dá overiť. Našim zdrojom overenia nie je len Atlas RK.

14. Kto a kedy má vytvoriť geometrický plán na účely aktuálnej výmery JPÚ? Má si to zabezpečiť obec sama pred podaním ŽoNFP? Bude možné v rámci 5 ročnej udržateľnosti pre 2. a 3. aktivitu predávať pozemky, ktoré budú ich súčasťou?

V rámci konania o ŽoNFP žiadateľ nemusí predložiť geometrický plán, žiadateľ predkladá mapový podklad  - situačný nákres (kde zobrazí predmet realizácie projektu v zmysle podmienok výzvy). Žiadateľ môže v prípade podania ŽoNFP pre aktivitu HAP 1 (t. j. existujúceho osídlenia) požiadať o bezplatné vypracovanie situačného nákresu osídlenia v rámci aktivít národného projektu „Asistencia obciam s prítomnosťou marginalizovaných rómskych komunít pri usporiadaní právnych vzťahov k pozemkom pod osídleniami“. Obec si má vlastníctvo pozemku udržať a realizovať na ňom aktivity smerujúce k inklúzii MRK a zlepšeniu podmienok bývania MRK.

15. Ak vysporiadame pozemok pod nelegálnou stavbou v prospech obce a majiteľ obydlia by chcel pozemok pod stavbou od obce odkúpiť, bude to možné?

V prípade, ak ide o realizáciu HAP 1 („vysporiadanie“ pozemkov pod osídlením MRK) alebo HAP 4, na tieto sa nevzťahuje obdobie udržateľnosti, t. j. obec po ukončení realizácie HAP 1 a HAP 4 nakladá s pozemkami v súlade so zákonom o pozemkových úpravách. V zmysle zákona o pozemkových úpravách, po usporiadaní vlastníckych a užívacích pomerov k pozemkom pod osídlením MRK, sa neumožňuje obci voľne nakladať s pozemkami tým spôsobom, že by ich obec previedla na iného obyvateľa ako obyvateľa obydlia, ani zaťažiť pozemky obec nemôže. Tieto obmedzenia budú vyznačené v katastri nehnuteľnosti na LV. Taktiež tento prevod môže byť iba v prospech takého obyvateľa obydlia, voči ktorému nie je vedené exekučné konanie; následne tento obyvateľ nemôže previesť pozemky na ďalšiu osobu počas 10 rokov, okrem jemu blízkej osoby.

V prípade realizácie HAP 2 a HAP3 sa uplatňuje obdobie udržateľnosti, v zmysle ktorého má obec udržať výsledky projektu („vysporiadanie“ vlastníckeho práva v prospech obce)  a realizovať opatrenia, ku ktorým sa zaviazala v ŽoNFP.

16. Podľa zmluvy o poskytnutí NFP je prijímateľ povinný začať verejné obstarávanie do 3 mesiacov od účinnosti Zmluvy o NFP. Je možné tento termín predĺžiť? Je možné obstarať konzultanta a projektanta JPÚ v jednom verejnom obstarávaní, v rámci jednej súťaže?

Termín na začatie VO je jednotne stanový v Zmluve o NFP, je možné ho predĺžiť na základe žiadosti prijímateľa po akceptácii zo strany poskytovateľa. Čo sa týka jednej súťaže VO, je možné obstarať projektanta aj konzultanta v jednom VO tak, aby bolo možné jasne oddeliť činnosti a výdavky na konzultanta a projektanta. VO obec realizuje v súlade so zákonom č. 343/2015 Z. z. z o verejnom obstarávaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a Príručkou pre žiadateľov/prijímateľov k procesu a kontrole verejného obstarávania/obstarávania, ktorá je zverejnená na webovom sídle https://eurofondy.gov.sk/dokumenty-a-publikacie/metodicke-dokumenty/.

17. Môže geodet zazmluvnený ako konzultant JPÚ následne uzavrieť zmluvu na realizáciu JPÚ?

V zásade takúto možnosť nie je možné vylúčiť, avšak každý jeden prípad je potrebné na strane verejného obstarávateľa posúdiť osobitne. V prípade, ak by konzultant JPÚ mal poskytovať verejnému obstarávateľovi podpornú činnosť v rámci obstarávania na poskytnutie služieb projektanta JPÚ, resp. ak by konzultant JPÚ bol zainteresovanou osobou vo vzťahu k obstarávaniu na poskytnutie služieb projektanta JPÚ, na konzultanta JPÚ by sa vo vzťahu k obstarávaniu na poskytnutie služieb projektanta JPÚ vzťahovala povinnosť oznámenia konfliktu záujmov (§ 23 ods. 3 a 4 zákona č. 343/2015 Z. z. o verejnom obstarávaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov). V prípade identifikovania konfliktu záujmov je verejný obstarávateľ povinný posúdiť existujúci stav a prijať potrebné opatrenie. Ak konflikt záujmov nie je možné odstrániť inými opatreniami, do úvahy prichádza aj vylúčenie uchádzača z procesu verejného obstarávania. Je potrebné prihliadať aj na skutočnosť, či konzultant JPÚ z dôvodu svojej pozície a činnosti pred začatím verejného obstarávania na poskytnutie služieb projektanta JPÚ nedisponuje už informáciami, ktoré by ho oproti ostatným potenciálnym dodávateľom zvýhodnili. Možnou elimináciou vyššie uvedeného je realizácia jedného verejného obstarávania, ktoré bude rozdelené na časti, časť konzultant JPU a časť projektant JPÚ.

18. Na vyplnenie informácie o počte majiteľov a parciel do ŽoNFP je nevyhnutné mať geometrický plán. Situačný nákres, pokiaľ viem, tieto informácie neobsahuje. Ak nám tento výstup vypracujete v rámci iného projektu pre potreby ŽoNFP, vieme to využiť. Môžeme sa na takýto výstup od Vás spoľahnúť?

Tento výstup môže byť zabezpečený v rámci aktivít NP. ÚSVRK ako prijímateľ v NP má na svojej stránke online dotazník, ktorý je potrebné vyplniť.

Dotazník je dostupný na: https://www.romovia.vlada.gov.sk/narodne-projekty/narodny-projekt-asistencia-obciam-s-pritomnostou-marginalizovanych-romskych-komunit-pri-usporiadani-pravnych-vztahov-k-pozemkom/chcem-sa-zapojit-do-projektu/.

Mapový podklad, tzv. situačný nákres bude v rámci aktivít NP vyhotovený na tzv. obvod I. typu, t. j. jedná sa o existujúce osídlenie.

19. Ak pri JPÚ ide o budúcu výstavbu (HAP 2 alebo HAP 3), čiže účel je iný ako hospodárenie na pôde, musí v navrhovanom obvode JPÚ obec vlastniť nejakú časť pozemkov?

V zmysle podmienok výzvy nie je  podmienkou, aby obec vlastnila časť pozemkov v navrhovanom obvode.

20. Je možné touto výzvou financovať kúpu pozemkov?

Nie.

21. Ak vlastníci pozemkov budú súhlasiť s vyrovnaním v peniazoch  v konaní o JPÚ pod osídlením MRK, hrá rolu v rámci schválenia Žiadosti o NFP, či obec má zabezpečené financie aj na vyplatenie vlastníkov?

Obec ide do projektu s tým, že projekt bude úspešne zrealizovaný. Na to, musí obec pozemky vysporiadať výmenou za iné pozemky alebo vyplatením. Tým, že obec predkladá v konaní o ŽoNFP uznesenie obecného zastupiteľstva (OZ), ktorým OZ súhlasí s realizáciou projektu, v tejto fáze si musí byť vedomá, že musí mať zabezpečené aj zdroje financovania. Žiadateľ v konaní o ŽoNFP osobitne nepreukazuje, že má finančné zdroje na vyrovnanie v peniazoch. Uvedené popisuje v časti 7 formulára ŽoNFP. Podpisom zmluvy o poskytnutí NFP sa prijímateľ zaväzuje, že zabezpečí zdroje financovania na úhradu všetkých neoprávnených výdavkov na realizáciu aktivít projektu, ktoré vzniknú v priebehu realizácie projektu a budú nevyhnutné na dosiahnutie cieľa projektu v zmysle zmluvy o poskytnutí NFP. Medzi tieto neoprávnené výdavky patrí aj vyrovnanie v peniazoch.

22. Dajú sa vyriešiť vzťahy s vlastníkmi v rámci HAP 2 a HAP 3? Je kľúčové poskytnúť obyvateľom v osídlení možnosť svojpomocnej výstavby a obci budovanie technickej infraštruktúry, aby nedochádzalo k neregulovanej živelnej výstavbe v územiach, ktoré nie sú vhodné na výstavbu. Je vo verejnom záujme aj tam riešiť vzťahy s vlastníkmi spôsobom obdobným ako pri HAP 1.

V rámci  HAP 2 a HAP 3 obec ako žiadateľ o povolenie JPÚ neposkytuje vlastníkom vyrovnanie v pozemkoch ale vyrovnanie v peniazoch. Žiadateľ v rámci HAP 2 a HAP 3 v žiadosti o NFP pospisuje dôvody, pre ktoré je potrebné „vysporiadať“ pozemky v dotknutých obvodoch, ako aj opatrenia, ktoré následne na týchto pozemkoch plánuje robiť. Tieto musia smerovať k zlepšeniu podmienok bývania, inklúzii MRK a budú preukazované a sledované prostredníctvom napĺňania merateľného ukazovateľa a predkladaním následných monitorovacích správ počas obdobia udržateľnosti.

23. Budú si môcť v rámci projektu obyvatelia odkúpiť vysporiadaný pozemok pod osídlením?

V rámci projektu si obyvatelia MRK nemôžu odkúpiť „vysporiadaný“ pozemok. Táto možnosť je po ukončení realizácie HAP 1 a HAP 4, teda po „vysporiadaní“ pozemkov pod osídlením MRK a v rámci HAP 3 a HAP 2 po ukončení obdobia udržateľnosti.

24. Bude mať občan, ktorý býva v obci, ktorá vysporiadala pozemky, prednostné právo na nájomnú zmluvu? Je možné, aby sa to nejakým opatrením zabezpečilo?

V rámci realizácie HAP 1 a HAP 4 je právo na kúpu a nájom pozemku pod obydlím zakotvený priamo v zákone o pozemkových úpravách a môže byť len v prospech obyvateľa obydlia. V rámci realizácie HAP 2 a HAP 3 žiadateľ popisuje v ŽoNFP za akým účelom žiada o usporiadanie právnych vzťahov k pozemkom, ako realizácia projektu prispeje k zlepšeniu podmienok bývania MRK, aké opatrenia plánuje žiadateľ na „vysporiadanom“ území vykonať a pod.. Žiadateľ musí spĺňať podmienky 3D. Jedným z  merateľných ukazovateľov cieľa projektu je počet domácností, ktorým sa zlepšili podmienky bývania, ako aj počet opatrení podporujúcich marginalizované rómske komunity, ktorý prijímateľ napĺňa počas udržateľnosti projektu. Úprava majetkovo právnych vzťahov bude osobitne upravená v zmluve o poskytnutí NFP.

25. Čo s projektami, keď sme odstúpili od Zmluvy o NFP s tým, že už máme 1. fázu vyfakturovanú, budeme čakať, kým sa vrátia peniaze alebo môžeme podať žiadosť o NFP hneď?

Žiadatelia musia mať vysporiadané vzťahy v rámci minulého obdobia ale nič nebráni predloženiu žiadosti o NFP. V zmysle podmienok výzvy bude poskytovateľ v takýchto prípadoch overovať duplicitu financovania pred zaslaním návrhu na uzavretie zmluvy o poskytnutí NFP a návrh zmluvy zašle žiadateľovi:

  • ktorý má finančne vysporiadané záväzky vyplývajúce z predchádzajúcej zmluvy o poskytnutí NFP, ak žiadateľ mal/má uzatvorenú zmluvu o poskytnutí NFP na rovnaké aktivity, resp. rovnaké oprávnené výdavky,  t. j. žiadateľ vrátil poskytnutý NFP z dôvodu zamedzenia duplicity financovania a zmluvný vzťah z predchádzajúcej zmluvy o poskytnutí NFP bol ukončený.

26. Čo v prípade, ak by došlo k prekryvu s opatrením Plánu obnovy a odolnosti SR „majetkové vysporiadanie so súkromnými vlastníkmi v chránených územiach“? Teoreticky by mohol taký prípad nastať, ak by šlo o územia v chránených oblastiach 3., 4., 5. stupňa ochrany území, a teda dvojitému financovaniu.

Nemôže dôjsť k prekryvu financovania, nakoľko v rámci  4. a 5. stupňa ochrany nie je možné vysporiadať pozemky, keďže ide o ochranu prírody a krajiny. 3. stupeň  - ide o ochranné pásmo v intra a extra viláne obce.

27. Čo bude výstupom, konečnou fázou, keď sa skončí projekt?

Výstupom HAP 1 a HAP 4 budú „vysporiadané“ pozemky pod obydliami a zároveň v rámci celého osídlenia MRK na riešenie infraštruktúry. Na konci projektu pozemky pod osídlením, za ktoré vlastníci dostanú vyrovnanie v pozemkoch na účely vyrovnania alebo vyrovnanie v peniazoch, a pozemky pod osídlením, ktoré sú vo vlastníctve štátu okrem tých, ktoré môžu byť len vo vlastníctve štátu, alebo tých, ktoré sa nachádzajú v ochrannom pásme letísk, dráh alebo ciest, prejdú do vlastníctva obce. Následne obec nakladá s pozemkami v súlade so zákonom o pozemkových úpravách, a to:

  • obec nesmie pozemok pod osídlením scudziť ani zaťažiť okrem prevodu alebo nájmu pozemku pod obydlím alebo priľahlého pozemku do vlastníctva obyvateľovi tohto obydlia; toto obmedzenie sa vyznačí v katastri nehnuteľností na základe rozhodnutia o schválení vykonania projektu pozemkových úprav.

Výstupom HAP 2 a HAP 3 budú „vysporiadané“ pozemky v obvode projektu JPÚ, obec na týchto pozemkoch bude realizovať následné opatrenia v oblasti občianskej vybavenosti obce (kanalizácia, vodovod, prístupové komunikácie a pod.) a opatrenia smerujúce k legalizácii stavieb v prospech obyvateľov MRK, bytovú výstavbu v prospech obyvateľov MRK, ako aj ďalšie opatrenia prispievajúce k zlepšeniu kvality života a integrácii MRK.

28. ri merateľnom ukazovateli PR061 Počet domácností, ktorým sa zlepšili, alebo ktorým sa vytvorili podmienky na zlepšenie hygienických štandardov bývania sa v Definičnej matici merateľného ukazovateľa projektu v bode 1.1 uvádza: Počet vysporiadaných pozemkov, v dôsledku čoho sa domácnostiam vytvorili podmienky na zlepšenie štandardov hygieny bývania. Ako hodnotu MU je potrebné uviesť počet domácností, ktorým sa zlepšili, alebo ktorým sa vytvorili podmienky na zlepšenie hygienických štandardov bývania alebo počet vysporiadaných pozemkov, v dôsledku čoho sa domácnostiam vytvorili podmienky na zlepšenie štandardov hygieny bývania?

Pri merateľnom ukazovateli PR061 Počet domácností, ktorým sa zlepšili, alebo ktorým sa vytvorili podmienky na zlepšenie hygienických štandardov bývania sa uvádza ako hodnota merateľného ukazovateľa počet vysporiadaných pozemkov.

29. Ak je pri merateľnom ukazovateli PR126 Počet opatrení podporujúcich MRK výsledkom budúcich investičných aktivít realizovaných mimo osídlenia MRK stavebné povolenie na realizáciu stavby a zároveň sa dostane aj do fázy zápisu rozostavanej stavby v súbore popisných a geodetických informácií katastra nehnuteľností, prípadne neskôr, ešte v období udržateľnosti projektu sa dosiahne aj kolaudačné rozhodnutie, koľko opatrení/ akú hodnotu MU je potrebné vykázať?

Prijímateľ vyhodnocuje v tomto prípade len jednu fázu investičnej aktivity, ktorá sa viaže na vysporiadané územie a ktorá má pozitívny vplyv na kvalitu života a podporu inklúzie MRK. Ak je predmetom jedna investičná aktivita = opatrenie podporujúce MRK, pre tento prípad sa uvedie hodnota merateľného ukazovateľa: 1 opatrenie. Je dôležité, aby sa investičná aktivita dostala do jednej z uvedených fáz implementácie (projektová dokumentácia, stavebné povolenie, rozostavaná stavba, ukončená stavba, kolaudačné rozhodnutie).

Ak bude na vysporiadanom území riešených viacero investičných aktivít, napr. miestne komunikácie, bývanie, komunitné centrum a každý sa dostane do niektorej z uvedených fáz implementácie, v tomto prípade sa uvedie hodnota merateľného ukazovateľa: 3 opatrenia = investičné aktivity.

30. V prípade, ak realizujeme hlavnú aktivitu projektu 4, teda tretiu fázu realizácie projektu JPÚ, aký termín máme zvoliť ako začiatok realizácie aktivít projektu?

Začiatok realizácie hlavnej aktivity projektu bude v tomto prípade nasledujúci pracovný deň po nadobudnutí právoplatnosti rozhodnutia okresného úradu – pozemkový a lesný odbor k ukončeniu 2. fázy projektu, ktorý ste implementovali v rámci výzvy OPLZ-PO5-2020-4 .

Poznámka: V prípade, ak na predmetnom rozhodnutí nemáte vyznačenú právoplatnosť, je potrebné požiadať príslušný okresný úrad, aby tak urobil. Uvedené rozhodnutie s vyznačenou právoplatnosťou následne zasielate ako prílohu ŽoNFP.

Národný projekt Terénna sociálna práca a terénna práca v obciach s prítomnosťou marginalizovaných rómskych komunít II.

Máme počas trvania ochorenia Covid - 19 organizovať senzibilizačné a preventívne aktivity?

Navrhujeme riadiť sa odporúčaniami v rámci jednotlivých fáz pandemického semafora, ktorý prepína štatutár alebo písomne poverená osoba štatutárom.  Vykonávanie senzibilizačných a preventívnych činnosti terénnej sociálnej práce v rámci NP TSP a TP II. v súvislosti s ochorením Covid – 19 je popísaný v prílohe č. 1 Semafor Informácia k výkonu terénnych sociálnych pracovníkov a terénnych pracovníkov v rámci národného projektu „Terénna sociálna práca a terénna práca v obciach s prítomnosťou marginalizovaných rómskych komunít II.“ počas trvania epidémie COVID-19 http://www.minv.sk/?covid-19.

Náhrada mzdy pri prekážke zo strany zamestnávateľa je oprávnený výdavok (opatrenia súvisiace s COVID-19)?

Vzhľadom na pravidlá financovania projektov z EŠIF fondov však musíme upozorniť zamestnávateľov na skutočnosť, že zatiaľ nie všetky formy riešení zo strany zamestnávateľa smerom ku zamestnancom v tomto krízovom režime, ktoré uvádza Zákonník práce, ako aj vyššie uvedené usmernenie MŠVVaŠ SR, sú aj oprávnenými z hľadiska refundácie mzdy zamestnancov zamestnávaných prostredníctvom NP TSP a TP II.  Konkrétne, v prípade, ak zamestnávateľ využije § 142 ods. 3 Zákonníka práce, ktorý upravuje tzv. iné prekážky v práci na strane zamestnávateľa, kedy zamestnancovi vznikne nárok na náhradu mzdy, prípadne poskytne zamestnancovi pracovné voľno s náhradou mzdy podľa § 141 ods. 3 Zákonníka práce, tieto výdavky nemusia byť považované za oprávnené výdavky v rámci NP TSP a TP.

Z akého dôvodu TSP/TP neboli zaradení do zoznamu sociálnych služieb, ktorým bude poskytnutá finančná odmena za prvú vlnu epidémie Covid – 19, nakoľko boli najviac vystavení riziku ohrozenia svojho zdravia a na dennej báze vykonávali  dôležité opatrenia priamo v teréne a zabezpečovali najnákladnejšie potreby pri prevencii šírenia vírusového ochorenia v lokalitách MRK?

Z nariadenia vlády Slovenskej republiky č. 103/2020 Z. z. o niektorých opatreniach v oblasti dotácií v pôsobnosti Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky v čase mimoriadnej situácie, núdzového stavu alebo výnimočného stavu vyhláseného v súvislosti s ochorením COVID-19 (ďalej len „nariadenie“) boli vyňatí poskytovatelia sociálnych služieb, ktorý nie sú registrovanými poskytovateľmi sociálnych služieb v súlade so zákonom č. 448/2008 Z.z. resp. akreditovaným subjektom SPODaSK alebo centrom pre deti a rodiny zriadených obcou alebo vyšším územným celkom. Predkladateľom predmetného nariadenia bol rezort Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky a teda Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky/Úrad splnomocnenkyne vlády SR pre rómskej komunity neparticipovalo na jeho tvorbe. Avšak, počas prvej vlny ochorenia COVID-19 Úrad splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity poskytol užívateľom jednorazové navýšenie finančných prostriedkov na ostatné výdavky vo výške 1 000 Eur/mesiac. Ďalšie odpovede na Vaše prípadné otázky nájdete na webovej stránke Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny v časti Dotácia na „mimoriadne odmeny“ pre zamestnancov v prvej línii boja proti Covid-19, resp. priloženom linku: https://www.employment.gov.sk/sk/koronavirus-pracovna-socialna-oblast/socialne-sluzby/.

Prečo podmienky projektu TSP/TP sú nastavené tak, že umožnili samosprávam rozhodovať o výške príjmu TSP/TP, čo vytvorilo priestor na nespravodlivé ohodnotenie jednotlivých TSP/TP.

Oprávnené výdavky zahŕňajú hrubú mzdu a povinné odvody platené zamestnávateľom v zmysle platnej legislatívy (Zákon č. 461/2003 Z.z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o sociálnom poistení“), Zákon č. 580/2004 Z.z. o zdravotnom poistení a o zmene a doplnení zákona č. 95/2002 Z.z. o poisťovníctve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (ďalej len „Zákon o zdravotnom poistení“). Horný limit maximálnej oprávnenej celkovej ceny práce pre jednotlivé pracovné pozície terénnych sociálnych pracovníkov a terénnych pracovníkov je stanovený v súlade s vyzvaním a rozhodnutím o schválení nenávratného finančného príspevku.

Po uvoľnení pracovnej pozície je potrebné obsadiť voľnú pozíciu? Do kedy?

Užívateľ je povinný obsadiť pracovné miesto TSP a TP  v lehote do 6 mesiacov odo dňa nadobudnutia účinnosti Zmluvy o spolupráci a zároveň užívateľ je povinný preobsadiť pracovné miesto Zamestnanca v lehote do 90 dní odo dňa uvoľnenia pracovného miesta. Nedodržanie lehoty na obsadenie, resp. preobsadenie pracovného miesta, uvedenej v predchádzajúcej vete sa považuje za podstatné porušenie tejto Zmluvy.

Môžu TSP a TP vykonávať aj iné činnosti mimo opisu?

Nie. Je neprípustné, aby v pracovnom čase TSP/TP vykonával inú činnosť, ktorú mu nariadi zamestnávateľ, a ktorá nie je uvedená v Sprievodcovi a netýka sa výkonu terénnej sociálnej práce a terénnej práce, financovanej z NP TSP a TP II. (napríklad výpomoc pri iných činnostiach obce, obecná administratíva, výpomoc v škole, v knižnici a podobne) a ktorá nebola vykonávaná na podnet alebo so súhlasom MV SR/ÚSVRK. Pri zistení, že sa takáto činnosť vykonáva, posúdi MV SR/ ÚSVRK výdavky za daný mesiac ako neoprávnené.

Koľko individuálnych supervíznych stretnutí sa má realizovať v priebehu kalendárneho roka pre TSP/TP?

V priebehu roka sa v rámci NP TSP a TP II. bude realizovať individuálna supervízia pre pracovníkov TSP/TP v počte 4 hodiny. V jeden deň sa uskutoční 1 hodinové individuálne supervízne stretnutie so zamestnancom TSP/TP. Pozvánku na individuálnu supervíziu, zabezpečenie miesta  a času konania je v kompetencii príslušného regionálneho koordinátora NP TSP a TP II. Vyhotovenie povinnej publicity (fotodokumentácie) a prezenčných listín zabezpečuje pozvaný supervízor. Individuálnu supervíziu je možné realizovať po dohode s príslušným regionálnym koordinátorom a supervízorom aj on-line. V pozvánke regionálny koordinátor vždy uvedie, akou formou bude individuálna supervízia prebiehať.

Je možná zmena zazmluvneného počtu pracovníkov?

V prípade potreby je možné zmeniť pomer zazmluvneného počtu pracovníkov, pričom celkový počet nesmie presiahnuť max. 6 osôb. Na základe písomnej žiadosti užívateľa a vyjadrenia príslušného RK sa prehodnotí potreba zmeny počtu pracovníkov.

Na čo môže byť využívaná paušálna suma na ostatné výdavky?

Užívateľ môže použiť finančné prostriedky, ktoré mu MV SR/ÚSVRK poukazuje na účet vo výške 100 Eur resp. 50 Eur na úhradu:

  • kancelárskych potrieb,
  • cestovných náhrad,
  • telekomunikačných služieb,
  • ochranné pomôcky,
  • výdavkov spojených so senzibilizačnými a preventívnymi aktivitami a vyhľadávacími činnosťami, ktoré sú zamerané na predchádzanie a elimináciu sociálno- patologických javov v marginalizovanej rómskej komunite v obci. V súvislosti s ochorením COVID-19 spôsobeným koronavírusom, MV SR/ÚSVRK poskytol jednorazové navýšenie finančných prostriedkov na ostatné výdavky vo výške 1 000 Eur/mesiac užívateľom, ktoré užívatelia môžu použiť výlučne na zabezpečenie osobných ochranných pomôcok a dezinfekčných prostriedkov (Usmernenie k ostatným výdavkom (PDF - 291.99 kB) (PDF - 291.99 kB)). Ak užívateľ nepoužije finančné prostriedky do konca kalendárneho roka alebo ich nepoužije  na určený účel, je povinný tieto finančné prostriedky vrátiť.

Aké sú vízie pokračovania projektu TSP/TP po roku 2022, prebiehajú už prípravy na jeho kontinuálne pokračovanie?

Terénna sociálna práca a terénna práca sa ukázala ako užitočná sociálna služba v mnohých lokalitách a takmer nevyhnutná pre kontinuálne riešenie množstva sociálnych problémov a na tomto princípe prebieha príprava nového programovacie obdobia. Presnejšia forma bude známa po schválení Operačného programu Ľudské zdroje.

Čo s klientom s nízkou kvalifikáciu, ktorý má problém s uplatnením sa na trhu práce?

Terénna sociálna práca a terénna práca sa ukázala ako užitočná sociálna služba v mnohých lokalitách a takmer nevyhnutná pre kontinuálne riešenie množstva sociálnych problémov a na tomto princípe prebieha príprava nového programovacie obdobia. Presnejšia forma bude známa po schválení Operačného programu Ľudské zdroje.

Ako motivovať klientov k osvojeniu si pracovných návykov v prípade, že  klient prostredníctvom asistencie TSP/TP získa pracovnú zmluvu (napr. Sociálny podnik) a  aj napriek tomu z dôvodu absencie pracovných návykov pracovný pomer skončí už v skúšobnej dobe?

Zabezpečiť klientovi pravidelný mentoring a na dennej báze poskytovať osvetu zameranú na ekonomické výhody súvisiace s udržaním si svojho zamestnania a poukazovať na zlepšenie kvality života.

Ako motivovať klientov k osvojeniu si pracovných návykov v prípade, že  klient prostredníctvom asistencie TSP/TP získa pracovnú zmluvu (napr. Sociálny podnik) a  aj napriek tomu z dôvodu absencie pracovných návykov pracovný pomer skončí už v skúšobnej dobe?

Zabezpečiť klientovi pravidelný mentoring a na dennej báze poskytovať osvetu zameranú na ekonomické výhody súvisiace s udržaním si svojho zamestnania a poukazovať na zlepšenie kvality života. 

Ako riešiť bývanie klienta v prípade, že nie sú žiadne dostupné možnosti získania nového bývania a zároveň klient nie je finančne schopný nové bývanie si zabezpečiť a uhrádzať náklady spojené s bývaním?

Stanovenie štandardu bývania by malo vychádzať zo sociálnej situácie domácnosti. Z tohto hľadiska je vhodným riešením vytvorenie vertikálneho, obojstranne priepustného systému bývania rôzneho štandardu, tzv. systému prestupného bývania. Systém zahrňuje rôzne iné typy prechodného ubytovania (ubytovne, nocľahárne, útulky a pod.) až po nájomné byty určené na sociálne bývanie. Takýto systém pôsobí motivujúco, nakoľko umožňuje získať kvalitnejší typ bývania. Bližšie odporúčame pozrieť https://www.ceit.sk/IVPR/images/IVPR/vyskum/2019/Ondrusova/prestupne_byvanie_okruhle_stoly_working_paper.pdf

Čo v prípade, že vedenie školy akceptuje dodatočné ospravedlnenky žiakov?

V spolupráci s výchovným poradcom, školským psychológom, sociálnym či sociálnym pedagogóm TSP organizovať pracovné stretnutias učiteľmi a lekármi a ostatných pomáhajúcich profesií za účelom eliminácie vzniku resp. pretrvávania záškoláctva.Sú však aj ďalšie možnosti. Môžete sprostredkovať návštevu s dieťaťom centrum pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie (CPPPaP)v mieste svojho bydliska. Taktiež existuje veľa neziskových organizácií, ktoré sa venujú problémom detí a mladistvých. Prostredníctvom preventívnych aktivít meniť negatívny vzťah ku škole a „naprávať“ hodnotovú orientáciu žiakov

Ako má postupovať TSP/TP pri distribúcii domácich úloh pre žiakov ZŠ, ktorým bola nariadená dištančná forma výučby?

Vychádzajúc zo Štandardov terénnej sociálnej práce patria ZŠ medzi tzv. spolupracujúce subjekty. Na základe uvedeného TSP/TP poskytuje súčinnosť zamestnancom ZŠ (napr. učiteľom, asistentom učiteľov a pod.) a zabezpečuje sprostredkovanie kontaktu s rodinou resp. deťmi navštevujúcimi primárne vzdelávanie pri distribúcii školských úloh a zadaní.  TSP/TP prostredníctvom svojich poznatkov a znalostí o komunite uľahčujú komunikáciu medzi klientmi (žiakmi a rodičmi) a zástupcami základnej školy. 

Čo robiť s matkami, ktoré  aj napriek dlhodobej práci TSP/TP, chronicky nedodržiavajú termíny lekárskych vyšetrení a očividne dlhodobo dochádza k zanedbávaniu starostlivosti o maloleté deti, tým aj ohrozuje zdravie detí? 

Potreba konzultovať a spolupracovať s lekármi a ďalšími odborníkmi a pomáhajúcimi profesiami.

Všetci dobre vieme, že problém narastajúcej prostitúcie je v obciach a mestách bežný. Ako môžeme prispieť k eliminácii prostitúcii maloletých detí?

V prípade, že ste využili všetky potrebné kroky (osveta, rozhovory, preventívne aktivity a pod.)  TSP a TP je povinný upozorniť orgán SPODaSK a zároveň je potrebné záležitosť prenechať na orgány činné v trestnom konaní.

Národný projekt Komunitné služby v mestách a obciach s prítomnosťou marginalizovaných rómskych komunít - II. fáza

Ak je zamestnanec KC v preventívnej karanténe, čerpá Pandemickú PN-ku, kto takému zamestnancovi preplatí PN? Čo sa potom refunduje v rámci projektu?

V porovnaní s bežným nemocenským vyplácaným počas dočasnej pracovnej neschopnosti (PN-ka) sa pandemické nemocenské, na ktoré vznikne nárok počas krízovej situácie (od 12. marca 2020 do jej skončenia) súvisiacej so šírením ochorenia COVID 19 v prípade nariadenej karantény a izolácie vypláca zamestnancom od prvého dňa. To znamená, že zamestnanec, ktorému  bola potvrdená dočasná pracovná neschopnosť z dôvodu nariadenej karantény alebo izolácie, už nežiada zamestnávateľa o náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti (na tú nemá v týchto prípadoch nárok).

V rámci NP KS MRK sa v takomto prípade refunduje celková cena práce uvedená na výplatnej páske zamestnanca za dni mimo PN (za obdobie pandemickej  PN sa náhrada mzdy zamestnancovi nevypláca ani za prvých 10 dní, nakoľko Sociálna poisťovňa vypláca nemocenské od 1. dňa PN).

Bližšie informácie o pandemickej PN tu: https://www.socpoist.sk/pandemicke-osetrovne/68337s#11

Vzťahuje sa „komunitné centrum musí byť otvorené každý pracovný deň“ aj na súčasnú situáciu? Ako je to s transferom v prípade, že bude KC zatvorené z dôvodu Covid-19? Bude preplatený transfer za odpracované dni v danom mesiaci?

Aj v súčasnej situácii sa uplatňuje  povinnosť uvedená v kapitole 7.2 písm. c)  Sprievodcu pre zapojené subjekty do Národného projektu Komunitné služby v mestách a obciach s prítomnosťou marginalizovaných rómskych komunít – II. Fáza, podľa ktorej je poskytovateľa služby povinný zabezpečiť, aby bolo KC/NDC/NSSDR otvorené počas celého roka, minimálne 30 hodín týždenne v rámci 5 pracovných dní v týždni počas stanovených otváracích hodín. Počas otváracích hodín musí byť prítomný aspoň jeden zamestnanec.

V prípade, ak dôjde k uzavretiu KC (napríklad uloženie opatrení Regionálnym úradom verejného zdravotníctva o izolácii a karanténe, alebo z dôvodu, že všetci zamestnanci sú na pandemickej PN, a pod.), postupuje poskytovateľ služby tak, že o tejto skutočnosti informuje RK (buď vopred alebo ak to nie je možné tak bezodkladne po uzavretí KC). V takom prípade sa uzavretie KC považuje za relevantný dôvod na uplatnenie výnimky z povinnosti uvedenej v kapitole 7.2 písm. c)  Sprievodcu a transfer bude môcť byť preplatený.

V prípade prerušenia poskytovania sociálnej služby osobitne upozorňujeme na povinnosti poskytovateľa vyplývajúce z Usmernenia Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky pre poskytovanie sociálnej služby ambulantnou formou, počas mimoriadnej situácie, núdzového stavu v súvislosti s nebezpečenstvom šírenia infekcie spôsobenej koronavírusom (COVID 19, SARS CoV) a inými vydanými opatreniami a postupmi, ktoré sa k poskytovaniu služby vzťahujú.

Je možné počas zákazu vychádzania nerealizovať skupinové a komunitné aktivity? Výnimky zo zákazu vychádzania nezahŕňajú cestu z a do komunitného centra.

V zmysle Usmernenia Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky pre poskytovanie sociálnej služby ambulantnou formou, počas mimoriadnej situácie, núdzového stavu v súvislosti s nebezpečenstvom šírenia infekcie spôsobenej koronavírusom (COVID 19, SARS CoV) a inými vydanými opatreniami a postupmi zo 4.11.2020, ktoré sa k poskytovaniu služby vzťahujú platí nasledovné:

Zákaz zhromažďovania, podľa zákona č. 84/1991 Z. z., ktorý bol vydaný vládou s účinnosťou od 13.10.2020 nezahŕňa zákaz poskytovania sociálnych služieb, t. j. zariadenia sociálnych služieb, ktoré sa poskytujú ambulantnou formou sa plošne nezatvárajú, prerušuje sa prevádzka podľa semaforu pre ambulantné služby len na dobu určitú počas trvania opatrení nariadených Regionálnym úradom verejného zdravotníctva https://www.employment.gov.sk/files/slovensky/rodina-socialna-pomoc/socialne-sluzby/covid/1.pdf .

Rovnako sa zákaz vychádzania ustanovený od 23. 10. 2020 na základe Uznesenia vlády 678/2020 za splnenia podmienok stanovených krízovým štábom nevzťahuje na poskytovania sociálnej služby a na dochádzanie do/z miesta poskytovania sociálnej služby za splnenia podmienok vychádzania a výnimiek zo zákazu vychádzania po realizácií plošného testovania v SR v súlade s Vyhláškou ÚVZ SR č. 16/2020 z 30. 10. 2020, ktorou sa nariaďujú opatrenia pri ohrození verejného zdravia k režimu vstupu osôb do priestorov prevádzok a priestorov zamestnávateľa od 2. 11. do 9. 11. 2020.

Z uvedeného vyplýva, že ambulantné sociálne služby sa aktuálne aj naďalej poskytujú, v súlade s Pandemickým plánom Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky.

V otázke týkajúcej sa vykonávania/nevykonávania skupinových aktivít je potrebné riadiť sa  semaforom pre ambulantné sociálne služby, prípadne  semaforom pre sociálne služby krízovej intervencie Pandemického plánu Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky. Odporúčaný semafor pre sociálne služby v KC/NDC/NSSDR poskytované v rámci NP KS MRK je  k dispozícii na stránke ÚSVRK: https://www.minv.sk/?NPKC_uvod

Celé znenie Usmernenia MPSVaR zo 4.11.2020 je k dispozícii tu: https://www.employment.gov.sk/files/slovensky/rodina-socialna-pomoc/socialne-sluzby/covid/prerusenie-prevadzky-ambulantna-ss-041120_fin.pdf

Zároveň upozorňujeme na Usmernenie MPSVaR k poskytovaniu sociálnej služby v zariadeniach sociálnych služieb ambulantnou formou a nocľahární po celoplošnom testovaní (od 9. 11. 2020)     k 9.11.2020, ktoré nastavuje ďalšie pravidlá v súvislosti s poskytovaním týchto sociálnych služieb po celoplošnom testovaní. Dostupné tu:

https://www.employment.gov.sk/files/sk/koronavirus-pracovna-socialna-oblast/socialne-sluzby/plosne-testovanie/usmernenie-po-testovani_ambulantnasluzba-0911.pdf

Čo v prípade, ak má poskytovateľ zaregistrované poskytovanie sociálnej služby KC ambulantnou formou, môžu ísť zamestnanci KC do terénu (napr. rozdávanie rúšok, distribúcia pracovných listov deťom a pod.)?

V zmysle zákona o sociálnych službách v prípade, ak má poskytovateľ zaregistrované poskytovanie sociálnej služby ambulantnou formou, poskytuje sa služba fyzickej osobe, ktorá dochádza, je sprevádzaná alebo je dopravovaná do miesta poskytovania sociálnej služby.

Terénna forma sociálnej služby (ak je registrovaná) sa poskytuje fyzickej osobe v jej prirodzenom sociálnom prostredí alebo v jej domácom prostredí.

Poskytovateľ sociálnej služby je povinný riadiť sa pri poskytovaní sociálnej služby ustanoveniami zákona o sociálnych službách a súvisiacich predpisov pre tú sociálnu službu, ktorú má registrovanú. Ak ide o sociálnu službu v komunitnom centre s registrovanou ambulantnou formu poskytovania tejto sociálnej služby, jednotlivé činnosti by mali byť poskytované ambulante. Komunitná práca (napríklad záujmová činnosť a pod.)  môže v rámci NP KS MRK prebiehať aj mimo priestoru KC.

V súčasnej mimoriadnej situácii je potrebné v lokalitách MRK  zabezpečovať aj také činnosti, ktoré sa v bežnom režime poskytovania sociálnej služby nevykonávajú (napríklad šitie a distribúcia rúšok, pracovných listov žiakom a pod.), odporúčame preto obciam aby na terénne formy činností využívali prednostne, ak je to možné,  terénnych sociálnych pracovníkov a terénnych pracovníkov.

V prípade, ak budú na tieto nevyhnutné činnosti využité personálne kapacity NP KS MRK, nebude to MV SR/ÚSVRK považovať za neoprávnený výdavok.

Prečo je refundácia miezd preplácaná v 60-dňovej lehote? Prečo je 60-dňová lehota na refundáciu miezd zamestnancov jednostranne zo strany ÚSVRK  ešte predĺžená o dni do konca mesiaca, v ktorom uvedená lehota uplynula?

V zmysle článku 7, bod 7.3 zmluvy o spolupráci 7.3 sa zmluvné strany dohodli, že MV SR/ÚSVRK  poskytuje Poskytovateľovi služby finančné prostriedky na Oprávnené výdavky podľa tejto Zmluvy na základe dokladov uvedených v Sprievodcovi, formou transferu spätne spravidla do dvoch kalendárnych mesiacov nasledujúcich po mesiaci, v ktorom mu Poskytovateľ služby  predložil všetky doklady uvedené v Sprievodcovi,

Lehota na úhradu transferu teda nie je určená v dňoch (60 dní), ale v mesiacoch (2 mesiace) a začína plynúť  prvým dňom mesiaca nasledujúceho po mesiaci v ktorom boli doručené všetky podklady potrebné k transferu. Uplynie teda na konci druhého mesiaca nasledujúceho po mesiaci v ktorom boli podklady k transferu doručené MV SR/ÚSVRK. Nedochádza teda k žiadnemu predlžovaniu lehoty nad rámec dohodnutých zmluvných podmienok.

Systém refundácie mzdových nákladov v rámci národného projektu znamená, že zapojení poskytovatelia najskôr uhradia mzdové výdavky z vlastných zdrojov a až následne na základe doručených podkladov MV SR/ÚSVRK „preplatí“ oprávnené mzdové výdavky. Proces kontroly podkladov a následne úhrady transferov zapojeným poskytovateľom služby trvá v podmienkach MV SR určitý čas, preto je lehota na úhradu stanovená v dĺžke uvedenej  v zmluve o spolupráci.

MV SR/ÚSVRK vníma a registruje potreby najmä menších poskytovateľov služby v súvislosti s čo najskoršou refundáciou mzdových výdavkov, a robí všetko pre to,  aby sa úhrady transferov realizovali každý kalendárny mesiac, teda aj v skoršej lehote, než určuje zmluva o spolupráci. 

Je možné realizovať výberové konanie na pozície zamestnancov KC online formou prostredníctvom videohovoru v komunikačnej aplikácii?

V prípade zabezpečovania projektových aktivít súvisiacich s prijímaním nových zamestnancov na jednotlivé pracovné pozície, oprávnený užívateľ postupuje v zmysle aktuálneho znenia Sprievodcu pre oprávnených užívateľov.

V prípade mimoriadnej situácie (karanténa v obci alebo jej časti, výskyt ochorenia Covid-19 u niektorého zo zamestnancov, alebo osôb potenciálne v blízkom kontakte, preventívne opatrenia a i.) na miestnej a/alebo regionálnej úrovni je možné vykonávať obsadzovanie pracovných pozícií v národnom projekte aj dištančnou formou (využitím online platforiem, teda aj videohovoru), pričom všetky ustanovenia Sprievodcu pre zapojené subjekty do Národného projektu Komunitné služby v mestách a obciach s prítomnosťou marginalizovaných rómskych komunít – II. Fáza (ďalej aj „Sprievodca“), najmä prílohy č. 4. musia byť dodržané.