Preskočiť na obsah

Výstupy projektu

Projekt Monitorovanie a hodnotenie inkluzívnych politík zameraných na rómsku populáciu, predovšetkým marginalizované rómske komunity – I. fáza (NP MaHIP I.) realizuje jednu hlavnú aktivitu: "Podpora komplexného systému monitorovania, hodnotenia a zberu dát o inkluzívnych politikách zameraných na socioekonomické podmienky života rómskej populácie, predovšetkým MRK".

Prieskum verejnej mienky

Monitorovanie plnenia "Stratégie rovnosti, inklúzie a participácie Rómov do roku 2030"

Sociografické mapovanie rómskych komunít 2025


Prieskum verejnej mienky

Cieľom prieskumu je porozumieť vnímaniu, očakávaniam a reakciám väčšinovej spoločnosti v súvislosti s rómskou menšinou. Prieskumom sa mapujú názory a postoje v rôznych oblastiach napríklad vnímanie ľudí z rómskej menšiny ako susedov, kolegov a kolegyne v zamestnaní, ako poskytovateľov rôznych služieb, vo verejnej doprave, v školstve alebo pri spoločenských a športových podujatiach. Názory Nerómov budú porovnávané s tým, či respondenti majú osobné skúsenosti a užšie vzťahy s ľuďmi z rómskeho etnika, s ich znalosťou histórie Rómov a či poznajú ich skutočné životné podmienky. Prieskum bol realizovaný v spolupráci s Agentúrou FOCUS v decembri 2024.

Správa z prieskumu (PDF - 2.18 MB)


Monitorovanie plnenia "Stratégie rovnosti, inklúzie a participácie Rómov do roku 2030"

Monitorovanie napĺňania cieľov Stratégie 2030 v Slovenskej republike prebieha formou monitorovacej správy plnenia Akčných plánov Stratégie 2030, ktorá je každoročne predkladaná vláde Slovenskej republiky. Vypracúva ju analytická jednotka NP MaHIP I.

Monitorovacie správy za jednotlivé roky monitorujú plnenie aktivít Akčných plánov Stratégie 2030 v oblastiach Vzdelávanie, Zamestnanosť, Bývanie, Zdravie a Boj s protirómskym rasizmom a podpora participácie.

Podrobný prehľad plnenia Akčných plánov za monitorovacie obdobie je uvedený v prílohe správy, ktorú tvorí štandardizovaná tabuľka zahŕňajúca široké spektrum informácií k plneniu jednotlivých aktivít. Tieto informácie, poskytujú rezorty, ktoré nesú zodpovednosť za napĺňanie konkrétnych aktivít. Správnosť obsahovej a vecnej stránky údajov je verifikovaná externými expertmi, ktorí zároveň posudzujú reálny vplyv vykazovaných aktivít na napĺňanie cieľov Stratégie 2030. Hodnotenie expertov slúži subjektom zodpovedným za plnenie aktivít aj ako spätná väzba k realizácií aktivít a na prijatie potrebných opatrení. Monitorovacia správa obsahuje aj návrhy nápravných opatrení v prípade neplniacich sa aktivít.


Sociografické mapovanie rómskych komunít 2025

V roku 2024 sa začala práca na sociografickom mapovaní rómskych komunít  prostredníctvom aktualizácie dát Atlasu rómskych komunít 2019. Ide o nový zber dát ohľadom vybavenosti a infraštruktúry obcí  s významnejším zastúpením rómskych komunít, ktorý je v poradí už štvrtý od roku 2004, kedy vznikol prvý Atlas rómskych komunít. Opakované zisťovanie je potrebné pre zachytenie vývoja situácie v rómskych lokalitách. Posledné mapovania boli realizované v rokoch 2013 a 2019.

Výsledkom vyhodnotených získaných dát bude množstvo dôležitých informácií týkajúcich sa rómskych komunít,  ich životných podmienok ako aj dostupnosti vybraných služieb. Mapovanie je významným zdrojom informácií pre všetky subjekty a organizácie, ktoré sa venujú inklúzii Rómov.

Na rozdiel od predošlých zberov sa tento uskutoční v online prostredí, čo proces zberu dát uľahčí a urýchli. Údaje budú zbierané prostredníctvom dvoch dotazníkov: (1) dotazník „Obec“ a (2) dotazník „Lokalita“. Časť odpovedí bude vypĺňaná automaticky na základe predošlých odpovedí a online systém bude kontrolovať logické väzby medzi otázkami ako aj logické chyby. Tým sa zníži chybovosť pri vypĺňaní a uľahčí sa kontrola zozbieraných údajov. Vyhodnocovanie zozbieraných údajov bude trvať do konca roka 2025.

V rámci prípravy na mapovanie, boli do screeningového zisťovania počas roka 2024 zapojené všetky obce na Slovensku, na základe ktorého bolo viac ako tisíc z nich vyhodnotených ako obce s relevantnou prítomnosťou rómskej komunity. Tieto obce boli 2. apríla vyzvané na zapojenie sa do mapovania prostredníctvom  vyplnenia online dotazníkov, ktoré detailne popisujú situáciu v obci a v samotných rómskych lokalitách. Dotazníky a systém zberu dát boli odpilotované na 7 obciach v priebehu marca 2025.

Zoznam otázok zahrnutých do sociografického mapovania nájdete TU (PDF - 67.39 kB) (dotazník obec) a TU (PDF - 72.74 kB) (dotazník lokalita)