Preskočiť na obsah

Dobrovoľníci z rozvojových tímov zaujímaví aj pre odbornú verejnosť

O činnosti dobrovoľníkov v rozvojovom tíme Malý Slavkov je uverejnený príspevok v časopise Mládež a spoločnosť. Časopis je odborný,  vydáva ho  Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR a Centrum vedecko – technických informácií SR. O činnosti dobrovoľníkov v tomto rozvojovom tíme, ale aj o dobrovoľníctve v rámci národného projektu sa dočítate nižšie.  

Dobrovoľníctvo predstavuje neplatenú činnosť vykonávanú v prospech iných, ktorá vychádza z osobného rozhodnutia pomôcť a prispieť k zlepšeniu života v komunite. Ide o altruistickú aktivitu, ktorá podporuje dobro a pozitívne ovplyvňuje spoločnosť. Dobrovoľnícke aktivity môžu byť jednorazové alebo pravidelné, individuálne alebo skupinové, a môžu zahŕňať intelektuálnu aj  manuálnu prácu.  

Dobrovoľníctvo predstavuje zmysluplnú formu trávenia voľného času, najmä pre deti a mládež. Podporuje rozvoj sociálneho cítenia, sebavedomia a rôznych zručností, ktoré môžu mladí ľudia využiť v škole i v budúcom pracovnom živote.

Ponuka dobrovoľníctva

Úrad vlády Slovenskej republiky, konkrétne Úrad splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity, je prijímateľom Národného projektu Rozvojové tímy I. (NP RT). Jeho neodmysliteľnou súčasťou je práca s deťmi, mládežou i dospelými.

NP RT je pilotný projekt strategického významu, ktorého hlavným cieľom je zabezpečenie integrovaného a komplexného prístupu na zlepšenie životných podmienok v marginalizovaných komunitách. Zameriava sa na riešenie špecifických problémov v obciach zapojených do projektu.

Súčasťou projektu je aj zapojenie dobrovoľníkov do aktivít Rozvojových tímov. Cieľom je poskytnúť podporu rôznym vekovým skupinám v oblastiach definovaných v Stratégii rovnosti, inklúzie a participácie Rómov do roku 2030, ktorá sa sústreďuje na vzdelávanie, zamestnanosť, bývanie a boj proti protirómskemu rasizmu.

Projekt umožňuje vzájomné prepojenie intervencií z ESF+ a EFRR, čím zabezpečuje koordináciu „mäkkých aktivít“ (vzdelávanie, zamestnanosť) s potrebnými infraštruktúrnymi investíciami na zlepšenie životných podmienok v dotknutých obciach.

V súčasnosti je do NP RT zapojených 60 obcí, kde pracujú aj dobrovoľníci. K 31. januáru 2025 bolo evidovaných:

  • Celkový počet dobrovoľníkov: 240
  • Z toho dospelí dobrovoľníci: 120
  • Žiaci základných škôl: 65
  • Študenti stredných škôl: 45
  • Študenti vysokých škôl: 10

Aktivity dobrovoľníkov zahŕňajú:

Dospelí:

  • pomoc pri vzdelávacích aktivitách,
  • príprava občerstvenia a realizácia podujatí,
  • organizácia tvorivých dielní a čitateľských klubov,
  • preventívne aktivity,
  • oprava nábytku,
  • organizovanie besied so spisovateľmi,
  • tvorba umeleckých predmetov a plagátov,
  • pletenie košíkov, varenie a pečenie,
  • skrášľovanie obce.

Študenti a žiaci:

  • organizácia tanečných a športových krúžkov,
  • nácvik tanečných choreografií,
  • doučovanie detí,
  • pomoc pri kultúrnych podujatiach (Medzinárodný deň Rómov, Mikuláš, Karneval, MDD, Úcta k starším),
  • animátorské aktivity,
  • príprava divadelných predstavení.
Dobrovoľníci z Malého Slavkova v odbornom časopise.
Dobrovoľníci z Malého Slavkova v novom čísle odborného časopisu.

Dobrovoľníci v praxi 

Pre lepšiu ilustráciu dobrovoľníckej práce uvedieme príklad z obce Malý Slavkov.

V Malom Slavkove funguje ochotnícke divadlo, ktorého súčasťou je aj RPP Ján Melcher. Dobrovoľníci z Rozvojového tímu sa podieľajú na rôznych aktivitách súvisiacich s divadlom – pomáhajú pri výrobe kulís, rekvizít a pri stavbe divadelnej scény.

Divadelné predstavenia síce môžu na prvý pohľad pôsobiť ako bezproblémové, no za ich realizáciou stojí množstvo neviditeľnej práce – technické zabezpečenie zvuku, osvetlenie scény, hudobné efekty a celková organizácia predstavenia. Bez ochotných dobrovoľníkov by bolo zabezpečenie týchto činností veľmi náročné.

Každý účinkujúci v divadle má svoje povinnosti – či už pracovné, školské alebo rodinné. Preto sa skúšky často konajú vo večerných hodinách, napríklad po 20:00, a môžu trvať do neskorých nočných hodín. Nájsť dobrovoľníkov ochotných venovať svoj voľný čas takýmto aktivitám je výzvou.

Napriek tomu sa v Malom Slavkove podarilo osloviť študentku Gabiku Šlebodovú, ktorá študuje žurnalistiku na Univerzite Komenského v Bratislave. Napriek svojim študijným povinnostiam sa aktívne zapája do divadelných aktivít. Jej obetavosť je veľkým prínosom nielen pre divadlo, ale aj pre celú komunitu. Okrem nej pomáhajú aj ďalší študenti – vysokoškoláci z Košíc a Bratislavy, ako aj dobrovoľníci z Rozvojového tímu.

Ich úsilie je príkladom toho, ako môže dobrovoľníctvo posilniť komunitu a vytvoriť priestor na sebarealizáciu a rozvoj schopností mladých ľudí.

Záver

Dobrovoľníctvo je mimoriadne dôležitou súčasťou pomáhajúcich profesií. Ponúka príležitosť pre všetky vekové kategórie, aby sa aktívne zapojili do spoločnosti, získali nové skúsenosti a rozvíjali svoje zručnosti. Príbeh dobrovoľníkov z Malého Slavkova ukazuje, že aj malé skutky môžu mať veľký dopad na komunitu.

Autorka:

PaedDr. PhDr. Denisa Selická, PhD.

Úrad vlády Slovenskej republiky
Úrad splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity
Námestie slobody 1, 813 70 Bratislava