Monitorovanie hraníc pri príchode odídencov – evidovanie možných krízových situácií a postúpenie pre štandardne riešenia. V súčasnej dobe máme vytvorené kontakty zo zložkami štátu, ako aj humanitárnymi organizáciami na hraniciach, aby v prípade potreby nahlásili, kde je potrebná naša intervencia.
Zúčastňujeme sa pravidelne ( 2x denne) na Permanentnom krízovom štábe formou online, kde získavame informácie, ale zároveň postupujeme naše informácie.
Monitorujeme stanové mestečko v Humennom a boli sme súčinní pri presune (cca 160 osôb) odídencov do iných zariadení, napr. do Gabčíkova.
Poskytujeme súčinnosť pri zabezpečovaní registrácie na území SK.
Zabezpečujeme individuálnu pomoc pri prevoze na lekárske vyšetrenia a umiestňovaní v nemocniciach.
Vytvorili sme koordinačný vybor – USVRK + Rómsky vzdelávací fond + Rómsky inštitút, na ktorom sme sa zhodli na spoločnej koordinácií aktivít, vytvorili sme komunikačný spoločný systém, prostredníctvom ktorého zachytávame jednotlivé krízové situácie.
Priebežne komunikujeme so Zdravými regiónmi a v prípadoch, kde je väčšia potreba intervencie najmä pokiaľ ide o zdravotný stav, tak ich žiadame, aby vyslali svoj intervenčný tím na miesto tvaru.
Poskytujeme súčinnosť pri zabezpečovaní humanitárnej a potravinovej pomoci pre cirkevné a svetské organizácie, ktoré zabezpečujú pomoc vo svojich súkromných ubytovacích kapacitách.
Zabezpečujeme podľa potreby tlmočenie, a prekladanie textov – označenia v rómskom jazyku na hraniciach, ale aj informačné letáky pre MV SR.
Sme súčinný, ale aj zabezpečujeme kontakt a prepravu odídencov pri komunikácií s Úradom práce, sociálnych vecí a rodiny.